aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel

Mars’ta oksijen üretimi

Nasa astronotları.Kaynak: NASA

Dünya'nın havasının artık size iyi gelmediğini düşünüyorsanız alternatif olarak Mars'ı düşünmeye başlayabilirsiniz çünkü NASA'dan gelecekte yaşam kolonileri kurulması beklenen Mars'la ilgili yeni bir müjde geldi. Perseverance keşif aracıyla yapılan bir deneyle Mars'ın %96 oranında karbondioksitten oluşan havası, ilk kez solunabilen oksijene dönüştürüldü. Bilim insanları, bir astronotu 10 dakika kadar hayatta tutmaya yetecek kadar, yaklaşık 5 gram oksijeni üretmeyi başardı. 

Keşfedilen bu oksijen üretme teknolojisi, yalnızca Mars’taki insan yaşam desteği için değil, gezegenden dönüş yolunu hızlandırmak için roket iticilerinin ihtiyaç duyduğu yüksek oksijen miktarı için de umut verici.

Ingenuity'nin kısa uçuşları, keşfedilen yeni oksijen üretme yöntemi, SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlerin uzay teknolojileriyle ilgili çalışmalarıyla uzay çağı artık o kadar da uzak görünmüyor. Bu çalışmalar, şimdilik daha "bebek adımları" olsa da ileride yapılacak insanlı keşifler için önemli adımların yolunu açıyor.

Her ev kendi enerjisini üretecek

Tesla Powerwall bataryası.

Kaynak: Tesla

Dünyadaki büyük sorunlara sıra dışı çözümlerle yaklaşan Elon Musk, Tesla'nın güneş enerjisini depolayan ve kesintiler yaşandığında enerji sağlayan Powerwall bataryalarıyla her evi kendi enerjisini üreten, depolayan hatta enerjiyi elektrik şebekesine geri aktaran bir enerji dağıtım tesisine dönüştürmeyi amaçlıyor. 

Tesla, geçtiğimiz hafta internet sitesinde, Powerwall olmadan güneş enerjisi veya güneş panellerinin satın alınması yerine enerji üretimini sağlayan paneller ve enerjiyi depolayan Powerwall'un bütün bir sistem olarak satın alınmasını zorunlu kıldı. Elon Musk, her evde kurulmasını istediği enerji üretim sistemiyle sıfır karbonlu bir güç hattına ulaşmayı hedefliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Princeton Üniversitesi'nin ABD iletim kapasitesi artırıldığında 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna ulaşılabileceğini söyleyen araştırmaları da, Musk'ın iddiasını destekliyor.

Bazı uzmanlar, yenilenebilir enerji kaynaklarının arazi kullanım talepleri, depolama gereksinimleri ve kesinti sorunlarının bu şekilde bir enerji üretim sistemine engel olabileceğini düşünse de Elon Musk yenilenebilir enerji üretim ve depolama sistemleri sayesinde karbonsuz bir hava sahasına ulaşma konusunda iddialı ve çalışmaya devam ediyor.

Tema parklarda Disney robotları

Galaksinin Koruyucuları Groot karakteri. Kaynak: Techcrunch

Walt Disney'in araştırma ve geliştirme ekibi Imagineering, yaklaşık üç yıllık çalışmadan sonra kendi başına yürüyebilen, el sallayabilen ve hareket edebilen animatronik bir robot geliştirdi. Galaksinin Koruyucuları filminin Groot karakterini adeta “canlandıran” ekip, "Project Kiwi" kapsamında tema parklar için otonom robot aktörler geliştirmeyi uzun süredir planlıyordu. Oldukça gerçekçi bir dokuya ve "anlamlı" denilebilecek bakışlara sahip olan Groot, henüz Walt Disney World'de insanlarla buluşmaya hazır değil. Ancak, Kiwi gibi projelerle yılda 100 milyondan fazla insan ağırlayan Disney tema parklarında robotik karakterlerle etkileşim kurma fikri çok da uzak görünmüyor. Tabii, çocukların kocaman Disney kostümleri giymiş animatörlerden türlü şirinlikler yapmalarına rağmen korktuğu düşünülünce en çok onların bu robotlarla etkileşimleri nasıl olacak, merak etmekteyiz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

karbondioksit

oksijen

karbon

MARS

NASA

Dünya

Mars

SpaceX

Blue Origin

uzay

Tesla

Elon Musk

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Princeton Üniversitesi

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

💰 Yeni ödeme biçimi "dijital bahşiş"

Yayın & Yazar

Quando

Her pazartesi 12.00 ve perşembe 10.00’da, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi teknoloji kaynaklarından derlenmiş hikâyeler gelen kutunda.

Elif Özçakmak

Bir çocuğun merakı ve heyecanıyla bir yetişkinin olgunluğunu içinde barındıran bir ruha sahip, araştırmayı ve paylaşmayı seven bir İşletme Mühendisi.

;