Together with Bitpanda

Güvenilir kripto borsası: Bitpanda Son dönemde Türkiye'de kripto para platformlarıyla ilgili yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan mağduriyetler; güvenilirliği bağımsız kurumlarca belirlenmiş, otoritelerin regülasyonlarına uyumlu, şeffaf ve kurumsal kripto para platformlarıyla çalışmanın önemini ortaya koydu. Güvenlik endişeleri yalnızca Türkiye'ye has değil. Blok zinciri teknolojisinin olanaklarının suistimaline dair örneklere küresel arenada da rastlanıyor. Merkez bankaları ve finans otoritelerinin de vurguladığı kara para aklama gibi yasal olmayan aktiviteler, yine de, blok zinciri teknolojisinin ve kripto paraların geleceğin finansı için önemli olduğunu değiştirmiyor. Durum böyleyken doğru platformu seçmek önem kazanıyor. Avrupa'nın en hızlı büyüyen kripto para platformu olan ve unicorn statüsüne ulaşan Bitpanda; kurumsal, şeffaf, regüle ve bağımsız kurumlarca denetlenen yapısıyla kullanıcıların ihtiyaç duyduğu güveni sunuyor. 2 milyondan fazla kullanıcı, Bitpanda’ya aşağıdaki sebeplerle güveniyor. Avrupa'da regüle Avusturya Finansal Piyasalar Otoritesi (FMA) ve PACTE yasası uyarınca Fransız Autorité des marchés financiers (AMF) ile kayıtlı bir dijital varlık hizmeti sağlayıcısı olan güvenilir kripto borsası Bitpanda, aynı zamanda PSD2 lisansıyla Avrupa Birliği Ödeme Hizmetleri Yönergesi 2’ye de tabi olarak faaliyet gösteriyor. KPMG prosedürleri Bağımsız denetleyici KPMG, Bitpanda Kullanıcılarının BTC, ETH ve XRP fonlarının Bitpanda'nın soğuk cüzdanlarında ilgili kripto paralar tarafından karşılanabildiğini doğruluyor. Yani Bitpanda, soğuk cüzdanlarında, kullanıcılarının Bitpanda hesaplarında bulunan toplam miktardan daha fazla miktarda kripto varlık barındırıyor. Bitpanda Türkiye 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na uygun olarak kurulmuş olan Bitpanda Türkiye'nın tüm mali tabloları bağımsız denetimden geçiyor. Ayrıca Türkiye'deki operasyonlar kapsamında aktarılan Türk lirası fonlar, yurt dışına aktarılmıyor. AML5 ve Fon Kanıtı Bitpanda; kara para aklamanın önlenmesi amacıyla Avrupa Birliği'nde uygulanan AML5 uyarınca kötü niyetli kişilerin hukuka aykırı faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri meşru yollardan elde etmiş gibi gösterme girişimlerine karşı önlem alıyor. KYC ile Kimlik Doğrulaması Finansal hizmet sağlayıcıları ve bankaların dijitalden müşteri edinimi için kullandığı Müşterinizi Tanıyın (Know Your Customer) yöntemiyle, işlem yapan tüm kullanıcılarının yasa dışı faaliyetlerde bulunmadığından emin oluyor. Güvenilir kripto borsası Bitpanda’da saniyeler içinde hesap açarak 50’nin üzerinde kripto para birimiyle işlem yapmaya başlamak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Learn more

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Mars’ta oksijen üretimi

Nasa astronotları.Kaynak: NASA

Dünya'nın havasının artık size iyi gelmediğini düşünüyorsanız alternatif olarak Mars'ı düşünmeye başlayabilirsiniz çünkü NASA'dan gelecekte yaşam kolonileri kurulması beklenen Mars'la ilgili yeni bir müjde geldi. Perseverance keşif aracıyla yapılan bir deneyle Mars'ın %96 oranında karbondioksitten oluşan havası, ilk kez solunabilen oksijene dönüştürüldü. Bilim insanları, bir astronotu 10 dakika kadar hayatta tutmaya yetecek kadar, yaklaşık 5 gram oksijeni üretmeyi başardı. 

Keşfedilen bu oksijen üretme teknolojisi, yalnızca Mars’taki insan yaşam desteği için değil, gezegenden dönüş yolunu hızlandırmak için roket iticilerinin ihtiyaç duyduğu yüksek oksijen miktarı için de umut verici.

Ingenuity'nin kısa uçuşları, keşfedilen yeni oksijen üretme yöntemi, SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlerin uzay teknolojileriyle ilgili çalışmalarıyla uzay çağı artık o kadar da uzak görünmüyor. Bu çalışmalar, şimdilik daha "bebek adımları" olsa da ileride yapılacak insanlı keşifler için önemli adımların yolunu açıyor.

Her ev kendi enerjisini üretecek

Tesla Powerwall bataryası.

Kaynak: Tesla

Dünyadaki büyük sorunlara sıra dışı çözümlerle yaklaşan Elon Musk, Tesla'nın güneş enerjisini depolayan ve kesintiler yaşandığında enerji sağlayan Powerwall bataryalarıyla her evi kendi enerjisini üreten, depolayan hatta enerjiyi elektrik şebekesine geri aktaran bir enerji dağıtım tesisine dönüştürmeyi amaçlıyor. 

Tesla, geçtiğimiz hafta internet sitesinde, Powerwall olmadan güneş enerjisi veya güneş panellerinin satın alınması yerine enerji üretimini sağlayan paneller ve enerjiyi depolayan Powerwall'un bütün bir sistem olarak satın alınmasını zorunlu kıldı. Elon Musk, her evde kurulmasını istediği enerji üretim sistemiyle sıfır karbonlu bir güç hattına ulaşmayı hedefliyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Princeton Üniversitesi'nin ABD iletim kapasitesi artırıldığında 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna ulaşılabileceğini söyleyen araştırmaları da, Musk'ın iddiasını destekliyor.

Bazı uzmanlar, yenilenebilir enerji kaynaklarının arazi kullanım talepleri, depolama gereksinimleri ve kesinti sorunlarının bu şekilde bir enerji üretim sistemine engel olabileceğini düşünse de Elon Musk yenilenebilir enerji üretim ve depolama sistemleri sayesinde karbonsuz bir hava sahasına ulaşma konusunda iddialı ve çalışmaya devam ediyor.

Tema parklarda Disney robotları

Galaksinin Koruyucuları Groot karakteri. Kaynak: Techcrunch

Walt Disney'in araştırma ve geliştirme ekibi Imagineering, yaklaşık üç yıllık çalışmadan sonra kendi başına yürüyebilen, el sallayabilen ve hareket edebilen animatronik bir robot geliştirdi. Galaksinin Koruyucuları filminin Groot karakterini adeta “canlandıran” ekip, "Project Kiwi" kapsamında tema parklar için otonom robot aktörler geliştirmeyi uzun süredir planlıyordu. Oldukça gerçekçi bir dokuya ve "anlamlı" denilebilecek bakışlara sahip olan Groot, henüz Walt Disney World'de insanlarla buluşmaya hazır değil. Ancak, Kiwi gibi projelerle yılda 100 milyondan fazla insan ağırlayan Disney tema parklarında robotik karakterlerle etkileşim kurma fikri çok da uzak görünmüyor. Tabii, çocukların kocaman Disney kostümleri giymiş animatörlerden türlü şirinlikler yapmalarına rağmen korktuğu düşünülünce en çok onların bu robotlarla etkileşimleri nasıl olacak, merak etmekteyiz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

karbondioksit

oksijen

karbon

MARS

NASA

Dünya

Mars

SpaceX

Blue Origin

uzay

Tesla

Elon Musk

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Princeton Üniversitesi

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

HİKAYE

💰 Yeni ödeme biçimi "dijital bahşiş"

Bir problem, birden çok çözüm, bu çözümlerin fırsat karşılaştırmaları, çıkarımlarımız ve kehanetlerimiz... Dijital bahşiş interneti ele geçirmek üzere!

29 Nis 2021

Bitpanda ile birlikte
İllüstrasyon: Annelise Capossela/Axios

YAZARLAR

Elif Özçakmak

Bir çocuğun merakı ve heyecanıyla bir yetişkinin olgunluğunu içinde barındıran bir ruha sahip, araştırmayı ve paylaşmayı seven bir İşletme Mühendisi.

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;