aposto-logo
TR
TREN

"İstikrar" için en yakın tarih 2025

Allianz Trade raporuna göre 2022 yılında %1 artan küresel iflaslar 2024 yılında %10 seviyesine ulaşacak.
"İstikrar" için en yakın tarih 2025

27 Ekim - Odeabank - Pareto
Odeabank ile birlikte

Odea ile yatırımın merkezinde olmaya hazır mısınız? Aslında hayatımızda para dışında pek çok şeye yatırım yapıyoruz. Konu paraya geldiğinde ise aradığımız güveni kendimizde bulamayabiliyoruz. Ne harika ki o konuya da çözüm getirmek ve içimizdeki yatırımcıyı ortaya çıkarmamıza destek olmak için Odea uygulaması var. Nedir? İster sıfır noktasında ister taze isterse işin ehli bir “yatırımcı” olun, yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea ’da yatırımın merkezinde her zaman siz varsınız. Odea ile bankacılık işlemlerinizi yapmanın yanı sıra; çeşitli ve zengin yatırım seçeneklerine ulaşabilir; avantajlı faiz oranlarından yararlanabilir; mevduattan hisse senetlerine, dövizden yatırım fonlarına veya emtiaya kadar çeşitli ürünlerle birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Oluşturduğunuz özel takip listeleriyle radarınızdaki yatırım araçlarını gerçek zamanlı verilerle de takip edebilirsiniz. Odea’da başka neler mi var? Birkaç basit soruyla yatırımlarınızı akıllıca yönetmenize yardımcı olan, yapay zekâ destekli akıllı yatırım danışmanınız Rob’O , Yatırım yolculuğunda merak ettiklerinizi ve ihtiyacınız olacak bilgileri öğrenebileceğiniz içerik havuzu Akademi’O , Ekonomi gazetecisi Güzem Yılmaz Ertem’in değerli konuklarla hazırladığı Yatırım Odaklı Podcast ve keşfetmeniz için çok daha fazlası var. Odea ile yatırımın merkezinde olmaya bizce artık hazırsınız. Hemen bu bağlantı üzerinden uygulamayı indirebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Allianz Trade'in 2023 yılında ikinci kere yayımladığı Küresel İflas Raporu'na göre, küresel ticari iflasların ivmesi hız kazanıyor. 2022 yılındaki %1'lik küçük toparlanmanın ardından, iflaslarda 2023 yılında %6, 2024 yılında ise %10 seviyesinde artış öngörülüyor. 5 ülkeden 3'ü ise 2024 yılı sonuna kadar pandemi öncesi ticari iflas seviyelerine ulaşacak. 

Ayrıca: Raporda bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla şirket gelirlerindeki düşüşün, 2020’nin ortalarından bu yana ilk kez, tüm bölgelerde geniş bir tabana yayıldığı belirtildi.

Öte yandan: Allianz Trade CEO’su Aylin Somersan Coqui, 3,4 trilyon avro ile Avro Bölgesi’nde, 2,5 trilyon dolar ile de ABD’de şirketlerin hâlâ önemli miktarda nakit fazlası bulunduğunu paylaştı.

  • Buna rağmen: Söz konusu nakit tamponlarının büyük firmaların elinde ve teknoloji, tüketici ürünleri gibi belirli sektörlerde yoğunlaştığını belirten Coqui, "Düşük ekonomik büyümenin daha uzun süreceği bu konjonktürde çoğu şirket, nakit pozisyonunu operasyonlar yoluyla artıramıyor. Sonuç olarak, küresel ticari iflaslarda 2022 yılında görülen artışın hızlanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Detaylar: 2023 yıl sonunda ticari iflaslardaki normalleşmenin çoğu gelişmiş ekonomide tamamlanmış olması ve ülkelerin %55’inde iflaslarda çift haneli artışlar görülmesi bekleniyor. İlk beşte %47’lik artış ile ABD, %36'lık artış ile Fransa, %59'luk artış ile Hollanda, %35'lik artış ile Japonya ve %41’lik artış ile Güney Kore bulunuyor. 

  • Önemli nokta: İflas rakamlarının istikrara kavuşması için GSYH büyümesinin iki katına çıkması gerekliliği ki belirtilirken, bunun muhtemelen 2025’ten önce gerçekleşmeyeceği vurgulanıyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

pandemi

Allianz Trade

Aylin Somersan Co

Avro Bölgesi

Fransa

Hollanda

Japonya

Güney Kore

GSYH

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

📥 Bilanço, iflas, istikrar

Yurt içinde üçüncü çeyrek bilanço sezonu Kasım ortasına kadar devam edecek. Allianz Trade raporuna göre küresel iflaslardaki artış 2024 yılında %10 seviyesine ulaşacak ve yükseliş trendi 2025'ten önce durulmayacak gibi görünüyor.

27 Eki 2023

Odeabank ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;