aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

JPMorgan CEO'su, ticari gayrimenkul kredilerine karşı uyardı

"Bir kredi döngüsü olacak. Benim görüşüm, gayrimenkul haricinde sürecin çok normal gelişeceği yönünde."

Mevduat çıkışları bu yıl içerisinde birçok ABD bankasının çökmesine neden olduktan sonra bir endişe daha ortaya çıktı. JPMorgan Chase'e göre ticari gayrimenkuller, kredi verenler için sorun yaratması en muhtemel alan.

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, Pazartesi günü yaptığı açıklamada "Her zaman bir yan etki vardır. Bu durumda olan muhtemelen gayrimenkule olacak.

"Bir kredi döngüsü olacak. Benim görüşüm, gayrimenkul haricinde sürecin çok normal gelişeceği yönünde."

Bir adım geriden: ABD bankaları, düşük faiz oranları ve Covid-19 salgını sırasında serbest bırakılan teşvikler nedeniyle son birkaç yıldır tarihi düşük kredi temerrütleri ile karşı karşıya.

Ardından: Fed'in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını yükseltmesi manzarayı değiştirdi. San Francisco da dahil olmak üzere bazı pazarlardaki ticari binalar, uzaktan çalışanların ofislere dönme konusundaki isteksizlikleri nedeniyle darbe alabilir.

Dahası: Dimon, özellikle sektördeki son çalkantılardan en çok etkilenen küçük bankaların faiz oranlarının çoğu kişinin beklediğinden çok daha fazla yükselmesi durumuna karşı plan yapmaları gerektiğini söyledi.

"Bence herkes faiz oranlarının bu nokradan %6 ya da %7'lere kadar yükselmesine hazırlıklı olmalı."

  • Dimon, sektörün hâlihazırda kredi faaliyetlerini dizginleyerek potansiyel kayıplar ve düzenlemeler için sermaye oluşturduğunu da ekledi.

"Kredilerin sıkılaştığını görüyorsunuz; çünkü bir banka için sermayesini korumanın en kolay yolu bir sonraki krediyi vermemektir"

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗣️ “Dayanacak bir dakika, kaybedecek bir kuruş”

Yayın & Yazar

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri.

;