aposto-logo
TR
TREN

Karadeniz gazı mayısta kullanılmaya başlanacak

Bakan Dönmez, gazın mayıs ayında kullanılmaya başlayacağını açıkladı.
Karadeniz gazı mayısta kullanılmaya başlanacak

7 Nisan - AKlease - Pareto
AKlease ile birlikte

AKLease ’den çevreci projelere finansman: ECOLease ECOLease ile hem işinize hem geleceğe yatırım yaparsınız Kurulduğu günden itibaren banka dışı finans sektöründe öncü ve lider konumunu sürdüren AKLease , çevreci finansman modeli ECOLease ile sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önemi yenilikçi ürün ve çözümlerle ortaya koyuyor. Nedir? Türkiye’de leasing sektörünün ilk ve tek sürdürülebilirlik ürünü olan ECOLease , yenilenebilir enerjiye yatırım yapan, enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımlara vade ve ödeme avantajı sunuyor. Neler oldu? Hem işine hem geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketlere hitap eden ECOLease, bu yıl enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki projelere toplamda 2 milyar TL’yi aşan finansman sağladı. Sürdürülebilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerine hız kesmeden devam eden AKLease , ECOLease’in toplam kredi portföyündeki payını 2025’e kadar %60’a, 2030’a kadar ise %100’e çıkarmayı hedefliyor. AKLease ’i daha yakından tanımak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'deki gazın ne zaman kullanılabileceğine ilişkin "20 Nisan'da Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle gazı bu tesise getireceğiz ve bazı kontroller yapacağız. Mayıs itibarıyla da ocaklarda kullanılmaya başlanacak. BOTAŞ üzerinden dağıtılacak. Maliyet kontrolleri yapıyoruz" açıklamasında bulundu. Dönmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek haftalarda arife günü konuya ilişkin açıklamalarda bulunacağını bildirdi. 

Bakan Dönmez, 35 yıl boyunca ülkedeki tüm konutların ihtiyacını karşılayacak bir rezerv bulunduğunu "Buradaki keşfimiz 710 milyar metreküpe ulaştı. 35 yıl süreyle tüm konutların doğalgazını sağlayacak bir keşiften bahsediyoruz. Sanayiye de dahil ettiğimizde 15-20 yıl ihtiyacı karşılayacak bir keşif. Denizlerdeki en büyük keşif olarak literatüre girdi burası." ifadeleriyle anlattı. 

Neden önemli? Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu vurgulayan Bakan Dönmez, "Biz maalesef dışa bağımlıyız. Biz ülkede tükettiğimiz doğalgazın %99'unu ithal ediyoruz. Tükettiğimiz petrol ve petrol ürünlerinin de %99'u ithal. 95 milyar dolar civarında para harcadık geçen sene enerjiye. İthalatımız 350 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bunun %30'unu enerji oluşturuyor." ifadelerini kullandı. 

Perspektif: Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden etkilenen alanlardan biri de enerji oldu. Enerji ihtiyacının üçte birini Rusya'dan karşılayan Türkiye'de özellikle iş yerleri yükselen elektrik ve gaz fiyatlarından etkilendi. Rezervin artan fiyatlar üzerinde etki oluşturması bekleniyor. Yaklaşık 710 milyar metreküplük rezervin 500 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. 

Bir adım geriden: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Ağustos 2020'de, Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz rezervi keşfinin Karadeniz'de gerçekleştirildiğini açıklamıştı. İlk etapta 2 bin 100 metre derinlikte 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi keşfedildi. Daha sonra yeni keşifler ve rezerv revizyonlarıyla birlikte rezerv 710 milyar metreküpe ulaştı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

doğalgaz

petrol

Fatih Dönmez

Karadeniz

BOTAŞ

Türkiye

Rusya

Ukrayna

Enerji

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🚘 Elektrikli, ‘ana akım’ olacak mı?

Bakan Dönmez, Karadeniz gazının mayıs itibarıyla kullanılmaya başlayacağını söyledi. ABD'de First Republic Bank’a yakın kaynaklar, bankanın hisse fiyatındaki düşüşün kısa pozisyon alan yatırımcılar sebebiyle derinleştiğini iddia etti.

10 Nis 2023

AKlease ile birlikte
Fotoğraf: Habertürk

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;