aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Modern kölelik endeksi

Walk Free isimli sivil toplum kuruluşu, modern kölelik endeksi çalışmasının yeni sayısını yayımladı.

Avustralya merkezli Walk Free isimli uluslararası insan hakları kuruluşu, odak noktasındaki modern kölelik sorununu özetleyen yeni veri setini yayımladı.

Kurumun bir kişinin tehdit, şiddet, zorlama, aldatma veya gücün kötüye kullanılması nedeniyle reddedemediği veya ayrılamadığı sömürü durumları olarak tanımladığı modern kölelik endeksi çalışmasına göre, bu kapsamda yaşayan kişi sayısı son beş yılda %25 oranında artarak 50 milyon jkişiye ulaştı. Raporda, G20 ülkeleri, tedarik zincirlerinde yer alan yoksul ülkelerle olan ilişkileri sebebiyle eleştirilirken söz konusu hacimdeki genişlemenin devam ettiği bilgisi paylaşılıyor.

Raporda, G20 üyesi olan ve arasında ülkemizin de bulunduğu 6 ülkedeki modern köle nüfusunun yüksek olduğu ifade edilirken listenin ilk sırasında Kuzey Kore yer alıyor. Rapora göre ülkemizde modern köle statüsünde 1,3 milyon kişi yaşıyor. Bu da, her bin kişiden 16’sının bu sınıfta yer aldığına işaret ediyor. Listenin ilk sırasında yer alan Kuzey Kore’de ise bu sayı 105 olarak ölçülmüş durumda.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📣 Bugün günlerden PPK

Yayın & Yazar

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

;