aposto-logo
TR
TREN

Otomobil üreticileri yaratıcılaşıyor

Koltuk masajları, akıllı telefonlar ve sürücüsüz özellikler...

15 Eylül - QNB Finansbank - Pareto
QNB Finansbank ile birlikte

QNB Finansbank yaşanabilir bir gelecek için Dünyayla1 Dünyayla1 Doğayı korumayı, eşit hak ve özgürlükleri savunmayı, çocukların geleceğinin sözcüsü olmayı kendisine hedef belirleyen QNB Finansbank , değişim yaratmak üzere sürdürülebilirlik çalışmalarını “Dünyayla1” vizyonu ile bir adım ileri taşıyor. Nedir? Çocuklara adil ve yaşanabilir bir gelecek sunmak için QNB Finansbank Dünyayla1 olmayı seçiyor . Tüm çalışmalarını dünya ve üzerinde yaşam süren varlıkların birbirine bağlılığını gözeterek gerçekleştiren QNB Finansbank, Dünyayla1 adını verdiği sürdürülebilirlik yolculuğunda, toplum ve çevreyle olan etkileşimlerini daha da güçlendirmeyi ve bu doğrultuda belirlediği yol haritasıyla geniş kitlelerde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. QNB Finansbank ’ın iklim risklerini yönetme, eşitlikçi, kapsayıcı bankacılık ürün ve hizmetlerini yaygınlaştırarak Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik performansını güçlendirme amacını destekleyen dört etki alanı şu şekilde: Müşterilerinin sürdürülebilir dönüşümüne “Yeşil Dönüşüm” ve “Sorumlu Dönüşüm” etki alanlarıyla ortaklık etmeye odaklanıyor. Banka faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini ise “İçten Dönüşüm” ve “Finansçının Dönüşümü” etki alanlarıyla sağlıyor. Sürdürülebilirlik yolculuğunu şeffaflıkla yer verdiği web sitesine buradan ulaşabilir, Dünyayla1 yaklaşımı hakkında detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Amazon, Qualcomm ve Samsung gibi şirketlerin bu yılki etkinlikte boy göstermesinin ardından, dünyanın en büyük otomobil fuarlarından biri olan Uluslararası Otomobil Fuarı'nın (IAA) aslında bir teknoloji konferansı olduğu söylenebilir.

Önemli detay: Teknoloji devlerinin varlığı, elektrikli otomobil geleceğinde Tesla'yı yakalamaya çalışan geleneksel otomobil üreticilerinin araçlarındaki teknolojiyi – yazılımdan donanıma kadar – artırma talebinin altını çiziyor. Teknoloji özelliklerinin artırılması Çin'deki alıcıların beklentilerini karşılamak için de çok önemli.

Yorumlar: CCS Insight Otomotiv Araştırma Analisti Mohit Sharma; Tesla ve Çinli start-up'ların, geleneksel otomobil üreticilerinin karşılaştığı iki yönlü bir güç olarak onları otomobilde daha fazla kullanıcı deneyimine sahip olmaya ittiğini belirtiyor.

Arka plan: Tesla'nın küresel başarısının bir kısmı, gelişmiş sürücü destek sistemi (ADAS) Autopilot'a uzanan bir dizi alandaki teknolojisinden kaynaklanıyor. Tesla belki de ADAS özellikleriyle en ileride olanlardan biri ve onu Xpeng ve Nio gibi Çinli oyuncular takip ediyor. Birçok otomobil üreticisi dünyanın en büyük ve rekabet gücü yüksek elektrikli araç pazarı olan Çin'de önemli birer oyuncu olmayı hedefliyor. Çinli firmalar kendilerini rakiplerinden farklılaştırmak için yazılımdan ADAS yeteneklerine kadar araçlarının teknolojik özelliklerini ön plana çıkarıyor

Perspektif: Hiçbir otomobil otonom olarak çalışamaz –en azından yasal açıdan– ancak otomobil üreticileri sürücüsüz özellikleri ve yetenekleri artırıyor. Bunlar, rakip üreticilerin geliştirmeye ve öne geçmeye çalıştığı özellikler. Sonuç olarak da, otomobil üreticileri yanıtı kendi işletim sistemlerini geliştirmekte buluyor.

  • Mercedes-Benz, IAA'da MB.OS adı verilen, sürüş yardımı ve navigasyondan şarj ve araç içi eğlenceye kadar geliştirilmiş bir müşteri deneyimi yaratmasını hedeflediği sistemi açıkladı.
  • BMW de fuarda, Tesla'ya yanıt olarak BMW Vision Neue Klasse sistemini sundu. Panoramic Vision adı verilen, ön cama sürücünün göz hizasında bilgi yansıtan bir baş üstü ekran ekleneceği söylenen yeni araçların 2025 yılında üretime girmesi planlanıyor. BMW, Neue Klasse otomobillerinin Amazon'un bulut teknolojisi ve Qualcomm'un çipleri kullanılarak inşa edilen yeni nesil ADAS teknolojisi ile geleceğini söyledi.
  • İsveçli üretici Polestar, bu yıl Çinli otomobil devi Geely'ye ait bir akıllı telefon üreticisi olan Xingji Meizu ile bir ortak girişim kurdu. Meizu, Polestar otomobilleri için FlyMe adlı, kendi ürününü temel alan bir işletim sistemi hazırlıyor. Sistem, kullanıcıların otomobillerinde akıllı telefon ile Polestar'ın işletim sistemi arasında sorunsuz bir deneyim yaşayabilmelerini amaçlıyor.
  • ABD'li çip üreticisi Qualcomm da, çiplerinin araçlardaki yapay zeka uygulamalarını güçlendirmeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini kanıtlayan bir tanıtımda bulundu. Gösterdiği örneklerden biri, tavuk enchiladas için bir tarif bulabilen ve malzemeleri bir alışveriş listesine ekleyebilen bir araba asistanı oldu.
  • ABD'li elektrikli araç üreticisi Lucid, sürüşü mümkün olduğunca konforlu hale getirmeyi hedefleyerek Air Midnight Dream Edition aracındaki koltukların masaj özelliğini tanıttı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

elektrikli otomobil

elektrikli araç

otomobil

Amazon

Qualcomm

Samsung

Uluslararası Otomobil Fuarı

Tesla

Mohit Sharma

Autopilot

Mercedes-Benz

BMW

ion Neue Klasse

Neue Klasse

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

🚙 İşsiz gençler, yüksek teknolojiler

TÜİK verilerine göre genç işsizliği genel işsizlik verisini bu ay da aştı. Münih'te gerçekleşen Uluslararası Otomobil Fuarı'nda birçok üretici elektrikli araçları için tasarladığı teknolojileri tanıttı.

15 Eyl 2023

QNB Finansbank ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;