aposto-logo
TR
TREN

Otomotivde üretim arttı, ihracat düştü

Operasyonel araç kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 114 milyar 900 milyon TL’ye ulaştı
Otomotivde üretim arttı, ihracat düştü

14 Nisan - Inveo Ventures - Pareto
Inveo Ventures ile birlikte

Yeni nesil değer yatırımcısı: Inveo Ventures Geleceğin şirketlerinden birini kurmak ve sermaye yaratmanın yanı sıra bir değer köprüsü inşa etmek istiyorsanız sizi bir yatırımdan daha fazlasını sunan Inveo Ventures ile tanıştırmak isteriz. Nedir? Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım grubunun kurduğu girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Inveo Ventures , girişimcilik ve risk sermayesi hakkındaki bilgi birikimi sayesinde yenilikçi ve ölçeklenebilir teknoloji şirketleriyle değer yaratıyor. Kurucuları ve ekipleri destekleyerek tüm zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için çalışıyor. Neden Inveo Ventures? Girişimlerin Seri A öncesi köprü yatırım turlarına odaklanıyor, teknoloji tabanlı ve yatırım tezine uygun girişimler için ‘sektör agnostik’ bir şekilde değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiği girişim yatırımlarının ‘ortak yönetim merkezi’ olarak hareket eden şirket; portföy girişimleri, grup ve ekosistem arasında adeta bir ‘değer köprüsü’ olarak konumlanıyor. Mevcut portföy iştiraklerine verdiği iş geliştirme, strateji, finans vb. desteklerle grubun değer yaratan yatırımcı olma kültürünü sürdürüyor. Dahası: hiVC yapısının yönetimini de gerçekleştiren Inveo Ventures, hiVC ve 100% hiVC iştiraki hiBoost şapkasıyla değerlendirdiği girişimlerin fikir aşamasından başlayan ‘erken aşama yatırım turlarına’ da katılım sağlıyor. Çok yakında: Inveo Ventures, bu yıl itibarıyla henüz açıklanmayan ancak yakın zamanda açıklanacak yatırım duyurularıyla portföyünü genişletmeyi planlıyor. Inveo Ventures ile yatırımınıza değer katmak için inveoventures.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2023 yılının Ocak-Nisan dönemine ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Detaylar: Buna göre, yılın ilk 4 aylık döneminde toplam otomotiv üretimi yıllık bazda %17 artarak 479 bin 330 adede ulaştı. 

  • Otomobil üretimi %29 artışla 295 bin 688 adet olarak gerçekleşti, traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 499 bin 927 adedi buldu. 
  • Ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim %18 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim geçen yıla paralel seyretti. 

Ek olarak: Otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı %73 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda %73, kamyon grubunda %88, otobüs-midibüs grubunda %45 ve traktörde %81 seviyesinde gerçekleşti.

Dahası: 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında %9 oranında, otomobil ihracatı ise %22 oranında arttı. Bu dönemde, toplam ihracat 329 bin 240 adet, otomobil ihracatı ise 205 bin 398 adet düzeyinde gerçekleşti.

  • 2023 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar bazında %12, euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre %16 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 11,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı %20 artışla 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Avro bazında ihracat ise %24 artarak 3,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

Ek olarak: Araç kiralama sektörü çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi NielsenIQ iş birliği ile hazırladığı, 2023 yılı 1. çeyrek sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu'nu yayınladı.

Detaylar: Rapora göre operasyonel araç kiralama sektörü 2023 yılının ilk çeyreğinde 10 milyar 400 milyon TL’lik yatırım yaparak 13 bin 500 adet aracı filosuna kattı.

  • Sektörün aktif büyüklüğü 114 milyar 900 milyon TL’ye ulaştı, toplam araç sayısı ise 240 bin oldu.
  • Bu dönemde, sektörün araç parkının %48,6’sı kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar %27,8 ve üst-orta sınıf araçlar %12,8 pay aldı. 2018 yılı sonunda operasyonel araç kiralama sektörünün filosundaki payı %2,9 olan hafif ticari araçların payı ise 2023 yılının ilk çeyreği sonunda %7’ye yükseldi.
  • Diğer yandan, sektörün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payı %8,5’e çıktı.

Ek olarak: Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, Nisan'da geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %10 azalarak 172 bin 450 adet oldu.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

traktör

kamyon

otobüs

midibüs

Otomotiv Sanayii

otomotiv

Otomobil

Otomotiv

otomobil

NielsenIQ

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

💸 Nakit avans sınırlaması, acele satış

TCMB nakit avans ve kredili mevduat hesabı kredilerine yönelik menkul kıymet tesisi sınırlaması getirdi; UBS, Credit Suisse devralımından 17 milyar dolar zarar edebilir

19 May 2023

Inveo Ventures ile birlikte
Fotoğraf: Christian Wiediger Unsplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;