aposto-logo
TR
TREN

"Streaming" sektörü yeniden şekilleniyor

Universal Music ve Deezer, profesyonel sanatçılara yönelik ödemeleri düzenleyen bir anlaşma imzaladı.

11 Eylül - Migros Sanal Market - Pareto
Migros Sanal Market ile birlikte

Ziller Migros Sanal Market için çalıyor Zilin sesini duydunuz, yeni okul döneminin tüm öğrencilere kocaman başarılar ve mutluluklar getirmesini diliyoruz. İlk gün hevesi, arkadaşlara kavuşma derken heyecanlanacak ne de çok şey var. Siz çocukların heyecanına ortak olurken geriye kalan ne varsa hepsiyle ilgilenmek için Migros Sanal Market ister dilediğiniz gün ve saatte ister 45 dakika içinde kapınızda olmaya hazır. 40.000 çeşitten fazla ürün , hangisini seçsek diye düşüneceğiniz çeşit çeşit kırtasiye malzemeleri ve beslenme çantalarını süsleyecek okul için atıştırmalıklar… Hepsi 7/24 ve 81 ilden siparişinizi bekleyen Migros Sanal Market ’te. Üniversitelileri unutmayan Migros Sanal Market ; tabaklar, bardaklar, temizlik malzemeleri ve daha pek çok gıda dışı ürünü öğrencilerin yepyeni yuvaları için oldukça uygun fiyatlar ve kampanyalarla sunuyor. Tüm ihtiyaçlarınız ve okul gereçleri için Migros Sanal Market ’i ziyaret edebilirsiniz. Migros Sanal Market, Migros uygulamasında ! İyi dersler!

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Dünyanın en büyük kayıt şirketi Universal Music ile Fransız streaming (müzik akışı) hizmeti Deezer, streaming ekonomisini yeniden şekillendirmek amacıyla bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, gelir akışını Universal Music CEO'su Lucian Grainge'ın bu yıl eleştirdiği "gürültü denizi"nden profesyonel müzisyenlere yönlendirmeyi hedefliyor ve profesyonel sanatçılara yönelik ödemeleri %10 artırması beklenen bir düzenlemeye karşılık geliyor. 

Önemli detay: Bu, Spotify'ın 2008'de piyasaya sürülmesinden bu yana streaming iş modelindeki ilk büyük değişiklik olacak. 

Detaylar: Yeni modelin bir parçası olarak, aylık en az 1.000 dinleme oluşturan sanatçılar olarak tanımlanan profesyonel sanatçıların şarkılarının akışları, telif ödemelerini hesaplarken profesyonel olmayanlardan iki kat daha fazla ağırlığa sahip olacak.

Açıklamalar: Deezer CEO'su Jeronimo Folgueira, "Bu, müzik endüstrisinin çalışma biçiminde büyük bir değişiklik" dedi, "90 milyon şarkımız var ve bunlardan birçoğu tamamen gürültü".

Nasıl çalışıyor? Bir dinleyici bir şarkı veya sanatçıyı aktif olarak ararsa, bu akışların ağırlığını ikiye katlayarak dört akış olarak hesaplanıyor. Algoritmanın amacı; amatörler, botlar ve düşük değerli içeriklerden gelen geliri azaltmak olarak açıklanıyor. 

Deezer, yeni ödeme modelini Ekim ayında Fransa'da başlatacak ve Ocak ayından itibaren küresel olarak genişletecek. Folgueira, 1.000 akış eşiğinin oldukça düşük olduğunu ve sadece "insan sanatçıların" geliştikçe daha fazla pay alacaklarını, AI tarafından üretilen şarkıların değerlendirilmesinin dışarıda bırakılacağını söyledi. "Gürültü" olarak tanımlanan şarkılar hiçbir telif ödemesi almayacak.

Perspektif: Goldman Sachs'a göre, geçtiğimiz yıl bu tür içeriklerin long tail (uzun kuyruk) olarak adlandırılan kısmı yaklaşık 900 milyon dolarlık telif üretti.

  • Uzun kuyruk kavramı, çok miktarda satılan az ürün yerine az miktarda satılan çok ürüne işaret ediyor.

Ek olarak: Goldman Sachs analistleri, bu yıl toplam streaming pazarının 38 milyar dolar gelir sağlayacağını tahmin ediyor. Streaming hizmetleri, topladıkları her doların yaklaşık üçte ikisini Universal gibi telif hakkı sahiplerine ödüyor. Bu, ortalama olarak, akış hizmeti başına 0,005 dolar, yani 1.000 akış için 5 dolar anlamına geliyor.

Goldman analistlerine göre, bağımsız bir sanatçının 31 saniyelik bir şarkısını dinlemek, popüler bir sanatçının üç dakikalık bir şarkısını dinlemek ve yağmurun sesini beş dakika dinlemek tamamen aynı şekilde işliyor.

Yorumlar: Universal'ın baş dijital sorumlusu Michael Nash, değişikliklerin şirket için "gelir açısından olumlu" olacağını söyledi. Eğer benzer değişiklikler diğer streaming hizmetlerine daha geniş bir şekilde yayılırsa, müzik işi üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. 

Bu adım, "1.000 veya 100 bin veya 100 milyon hayranı olan sanatçılara kariyerlerinin her aşamasında daha iyi destek sağlama ve onları ödüllendirme amacını taşıyor" diyor Nash.

Bir adım geriden: Spotify, Apple Music ve Deezer gibi hizmetler, neredeyse on yıl boyunca satışlarını artırdı. Ancak aynı şekilde kalan ödeme sistemi müzik şirketleri ve sanatçılar arasında bir hayal kırıklığı sebebi oldu.

Şu anki sistemde: Dinleyicilerin aylık abonelik ücretleri, telif hakkı sahiplerine dinleme paylarına göre bölünen tek bir telif havuzuna toplanıyor. Telifler, şarkının yaratıcısından bağımsız olarak veya şarkının bir algoritma tarafından pasif olarak akışa alınıp alınmadığına bakılmaksızın eşit şekilde ödeniyor. Bir sanatçının 30 saniyeden fazla dinlemesi stream edilmiş sayılması için yeterli.

Universal; Spotify, Tidal ve SoundCloud gibi diğer akış platformlarıyla telif ödemelerini değiştirme konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

streaming

stre

Universal Music

Deezer

Lucian Grainge

Spotify

aming

Jeronimo Fol

Fransa

Goldman Sachs

Streaming

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

🎵 Telif ödemeleri, gizli çalışanlar

Universal; Deezer'dan sonra Spotify, Tidal ve SoundCloud gibi diğer platformlarla da telif ödemelerini değiştirmeyi görüşüyor. Yapay zeka, çalışanlara işlerini daha erken bitirme ve daha kapsamlı çıktılar konusunda destek sağlıyor.

11 Eyl 2023

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;