Yatırım Finansman ile Gündem Masası

Piyasalara değer kattığımız bir hafta bitiminden sevgilerle,

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Berna Önsel, Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Uzmanı

Bu Hafta Piyasalarda Öne Çıkan Başlıklar

Borç tavanına ilişkin yasa Temsilciler Meclisi’nde onaylandı. Yasanın Senato onayı beklenirken, Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ‘süreç bizler nezdinde tamamlandı’ açıklamalarında bulundu. ABD için temerrüt tarihi olarak gösterilen 5 Haziran için ise sayılı günler kaldı. Hatırlatmamız gerekirse, karar ABD’de Kasım 2024’te gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri öncesinde Başkan Biden’ın elini güçlendirir nitelikte.

Çin verileri zayıf toparlanmaya işaret etmeye devam ediyor. Ülkede resmi kaynak olarak kabul edilen Ulusal İstatistik Bürosu’nun imalat PMI verisi 48,8 ile son beş ayın dip seviyesinde açıklandı. Öte yandan özel sektör tarafından yapılan imalat sektörü anketine göre yayımlanan Caixin İmalat PMI verisi Mayıs ayında 50,9 ile genişleme bölgesinde yer aldı.

Fed’den gelen sinyaller, Haziran toplantısında faiz artırımlarının duraklatılacağına işaret ediyor. ABD’de resesyon endişeleri devam ederken, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Fed Başkanı Philip Jefferson dün, merkez bankasının bir sonraki politika toplantısında faiz artışlarını durdurabileceğini öne sürdüler. Çarşamba günü açıklanan JOLTS verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bu da Fed’in faiz artırımlarını durdurmak için tereddüt etmesine sebep olabilir. Ülkede açıklanacak olan istihdam verileri karar üzerinde etkili olacaktır.

ABD Bankalarında Mevduatlar Dördüncü Ayda da Düştü

Bank of America’nın geçtiğimiz hafta yayımladığı bir notta, yatırımcıların bu yıl nakit fonlara 756 milyar dolar giriş sağladığı belirtildi. Finansal veri şirketi EPFR'den alınan rakamlara atıfta bulunan BofA'ya göre, para piyasası fonlarına girişler, geçen hafta da devam etti. Yükselen faiz oranları, likit kısa vadeli borçlara yatırım yapan para piyasası fonlarının getirilerini artırdı. BofA'nın notu ayrıca teknoloji hisse senetlerine olan ilginin devam ettiği ve art arda altıncı haftada da teknoloji hisse senedi fonlarına 500 milyon dolar yatırım yapıldığına işaret etti. 

NASDAQ endeksi yapay zekâ harcamalarına artan talep ile bu yıl yaklaşık %25 arttı. ABD’de, FDIC Başkanı Martin Gruenberg, 2023 ilk çeyrek bankacılık verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gruenberg, mevduatların üst üste dördüncü çeyrekte de düşüş kaydettiğini belirtti. Toplam mevduatlar, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla %2,5 azalarak 18,7 trilyon dolara geriledi. Bu da verilerin toplanmaya başlandığı 1984'ten bu yana kaydedilen en büyük düşüş. Başkan Gruenberg, ‘sektörün Mart ayında yaşanan krize karşı dayanıklılığını’ vurguladı. Esas etkinin ise ikinci çeyrek sonuçlarına yansıması bekleniyor.

Endekslerde Sektörel Bazda Ayrışmalar Derinleşiyor

Teknoloji şirketlerinin, ‘AI’ yatırımlarını artırdıklarını ifade etmeleri ile yaşanan yükseliş, 1990’larda görülen teknoloji balonuna benzeme yolunda ilerliyor. Apple, Microsoft, Nvidia, Meta, Tesla, Amazon ve Alphabet S&P 500′ün ilk çeyrekteki toplam getirisinin %95′ini oluşturdu. Bu bağlamda, net bir piyasa rallisinden ziyade bilişim teknolojileri hisselerinde kısa vadeli sert yükselişin itici güç olduğunun belirtebiliriz.

Ark Investment yöneticisi Cathie Wood, NVIDIA’daki keskin yükselişin ardından hisselerin oldukça pahalı işlem işlem gördüğünü ve Tesla’nın yapay zeka alanındaki son gelişmelerden en iyi fayda sağlayıcı olduğunu belirtti. Wood, Nvidia'nın 2023 için 25 kat satış artışı hedefini gerçekçi bulmadığını belirterek, fiyatlama olarak ucuz kalmış diğer emsallerin yapay zeka trendinden daha fazla yararlanacağını bildirdi.

Morgan Stanley, Güney Kore menşeili yapay zeka şirketlerine yönelik tavsiyesini ‘satın al’ olarak yükseltti. Morgan Stanley, Çin’in ABD merkezli büyük bellek yongası üreticisi olan Micron tarafından üretilen yongaları yasaklaması nedeniyle önemli büyüme potansiyeline sahip iki bellek yongası şirketine de atıfta bulundu. Bunlar arasında Samsung Electronic ve SK Hynix geliyor.

Kurumlardan gelen notlar dikkate alındığında, endekslerde önümüzdeki dönemde değerleme olarak ucuz ve endeksin altında performans gösteren hisselerin değer kazanabileceğini düşünüyoruz. Haftalık bazda 4200 direncinden kâr realizasyonları görülen S&P 500’de, sağlık ve gayrimenkul sektörleri pozitif ayrıştı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

temerrüt

resesyon

yapay zekâ

Berna Önsel

Ulusal İstatistik Bürosu

Caixin

Philadelphia Fed

Patrick Harker

Philip Jefferson

Bank of America

NASDAQ

Martin Gruenberg

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

💰 Rezervlerde düşüş sürüyor

Seçim sonuçlarının resmi duyurusunun ardından yeni kabinenin yarın gece ilan edilmesi bekleniyor.

02 Haz 2023

T24

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;