Adile Naşit ile ilgili hikayeler

apéroapéro

HİKAYE

Limon mu sirke mi? C şıkkı: Hiçbiri

Zamanın ihtiyaçlarını gözeten asırlık turşucu Asri’de, üçüncü kuşakla sohbette: Kvass, kimchi, kaya tuzuyla kurulan bamya turşusu ve dahası.

Reyhan Ülker

·

05 Nis 2023

limon-mu-sirke-mi-c-sikki-hicbiri
Tuluat ustası, Komik-i Şehir Naşit Özcan ve sonradan Adile Naşit olarak tanınacak kızı Adela Özcan ( Önder Kaya ) Kupür , yeni sayısında 1930'ların Ramazanlarına odaklanıyor; Şehzadebaşı'ndaki tuluatlara gidiyor, Naşit Özcan'ı izliyor.

26 Mar 2023

Bayezid (Beyazıt) Camii, 1935 ( Eski İstanbul ) Tuluat ustası, Komik-i Şehir Naşit Özcan ve sonradan Adile Naşit olarak tanınacak kızı Adela Özcan ( Önder Kaya ) Şehzadebaşı Ferah Tiyatrosu'nda 1932 yılı Ocak ayında Naşit Kumpanyası Ramazan dolayısıyla bir gösteri sunuyor. Fotoğraf: Namık Görgüç (Talat Öncü Arşivi)

24 Mar 2023

Selim Naşit ve Adile Naşit'in küçüklüğü... Haftaya görüşmek üzere... E-posta: [email protected] Instagram: İstanbul’da Nasıl Eğleniyorduk?

24 Oca 2023

Yağmur dükkânında güne başlamaya hazırlanıyor Faik Paşa'yı takip ederek Bostanbaşı Caddesi ’nden sola kıvrılmanın . İtalyan tarzı yüksek taş binalarıyla Tophane’ye inen bu sokağın her köşesinde ayrı bir hikâye akıyor ve âdeta başka bir döneme ışınlanıyorum. Sabah metroyla gelmişsem yokuşlardan ine ine yürümenin, Kronotrop ’tan kahvemi almanın . A ma genellikle Coffee Department kahvelerini demlediğimiz için dükkânda, Local Makers ’ta içiyorum kahv...Devamını Oku

22 Eyl 2022

Komik-i Şehir

İbiş, Aşçıbaşı Tosun Ağa, Leblebici Horhor, Hoşkadem Kalfa, Surpik Dudu...

26 Eki 2021

komik-i-sehir-1
• Nereye bakıyor bu adamlar? 1976, Zeki-Metin • Garip, 1986, Kemal Sunal • Ah nerede? 1976, Gülşen Bubikoğlu, Tarık Akan, Adile Naşit • Mavi boncuk, 1976, Emel Sayın, Tarık Akan, Kemal Sunal, Münir Özkul, Zeki-Metin, Halit Akçatepe • Aile şerefi, 1976, Münir Özkul, Adile Naşit • Köyden indim şehre, 1974, Zeki-Metin, Kemal Sunal, Halit Akçatepe • Bizim aile,1975, Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Ayşen Gruda • Gülen ...Devamını Oku

15 Eki 2021

• StoryFile 2005’te Adile Naşit’in televizyon ekranlarına animasyon ile dönmesini hatırlayan var mı ? Ne yazık ki onun videosunu bulamadığımız için paylaşamıyoruz ama daha iyi bir haberle karşına geliyoruz. Eh, 16 sene geçmiş olsun o kadar. Star Trek'in Kaptan Kirk'ü William Shatner, 90. yaşını kutladığı doğum gününde yapay zekâdan “ölümsüzlük” hediyesi aldı. Metaforlar bir yana, teknoloji şirketi StoryFile ile yürütülen çalışma neticesinde, aile ve arkadaşlarının Sh...Devamını Oku

04 Nis 2021

Tasarlanması planlanmayan bir alan: Mezarlıklar

Geçtiğimiz ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bazı mezar taşlarıyla çevresini yenilemek için konkur açtığını duyanlar olmuştur. Biz de bu hafta bunun toplumsal açıdan nasıl bir etkisi olabileceğine bakıyoruz.

Ege Dikencik

·

10 Mar 2021

tasarlanmasi-planlanmayan-bir-alan-mezarliklar