aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Ege Dikencik

1990'da Bursa'da doğdum. Bursa Erkek Lisesi ve İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden mezun oldum. Beş sene süren profesyonel spor hayatım ve birkaç sene zorlanarak gittiğim şan dersleri hayatıma nasıl şekil vermem gerektiğiyle ilgili çok şey öğretti. İstanbul'a geldiğimden beri birçok farklı işi ucundan deneyimledim ve harika insanlarla tanıştım. Şimdilik öğretim hayatıma yüksek lisansa kadar ara verdim; 'eğitim' hayatım ise tam hızıyla devam ediyor.

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Kentlerin yaşamı ve ölümü

Bir kent nasıl yaşamaya devam eder ve ne zaman ölür? Mesela İstanbul...

Ege Dikencik

·

07 Eyl 2021

Kuşatılmışlık hissi etrafında

Nefis günler bizi bekliyor, bunu şimdiden hissediyorum. Dükkânlar henüz açılmış, kediler uyanamamışken biraz daha farklı bir Bağdat Caddesi var. O huzur veren hâlinde salınırken aklıma bir düşünce takılıyor: Cadde, yeterince akışkan mı? Bu hafta; yaya deneyimi özelinde, bir yaz günü salınanlar için Bağdat Caddesi’ni ele alacağım.

Ege Dikencik

·

27 Haz 2021

Cadıbostanı'ndan Cadde'ye

Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ama bu sefer mekânsal işaretlemelerim yerine caddenin gelişim tarihine başvuruyoruz.

Ege Dikencik

·

20 Haz 2021

Bağdat Caddesi'ne doğru

Size bu yazıyı yazarken anneannemlerin yazlığına doğru yoldayım ve heyecanlıyım. Fakat bu iki günlük sevdamın yerini alamayacağı bir sevgi var Cadde’ye karşı. Hele ki yaz gelmişken... Benim için şehirde yaz, mutlaka Bağdat Caddesi’nde turlamayı gerektiriyor. Dolayısıyla bu hafta size sevdiğim birkaç noktayı işaret edeceğim.

Ege Dikencik

·

13 Haz 2021

Şehirde yaz neydi?

Meyve-sebzeydi. Kavuşulan kamusal alanlardı, tırmanılan ağaçlardı. Pazardaki fasulyesi güzel Erdoğan Kardeşler'di… Eskiden beri tekelini bırakmayan domateslerdi.

Ege Dikencik

·

06 Haz 2021

Yerleşik olamamak: Göçebelik

Bir dünya vatandaşı olmayı değil de şehirde yeniden turlamayı bekleyenler göçebe mi? Ya da göçebelik nedir ki?

Ege Dikencik

·

16 May 2021

Zamane konutları

Bir mekân hissettiklerimiz kadarıyla var oluyorsa gelecekte evimiz bizim için ne olacak? Bu sorunun cevabını bilmiyorum ama öncesiyle ilgili bir şeyler söyleyebilirim.

Ege Dikencik

·

09 May 2021

İkametin unutulan yüzü: Evsizlik

Binalar, mekânlar, kamusal alanlar ne kadar kentliyse ikamet edeceği bir yeri olmayan ve bunun için modern devlet nazarında sayılamayan, yani bir ülkenin “vatandaşı olmanın” haklarından faydalanamayan evsizler de bir o kadar kentli (bir fenomen) değil mi?

Ege Dikencik

·

02 May 2021

Kırılganlık Haritası'nı nasıl okumalıyız?

Bütün dünya hastalıkta ve sağlıkta vatandaşlarının yanında olduğunu ve olacağını göstermeye çalışıyor. İstanbul'da bunun için nasıl çalışmalar yürütülüyor?

Ege Dikencik

·

25 Nis 2021

Kentsel tarımın geri gelen ayak sesleri

Pandemiyle beraber kendini doyurabilen yönetimler takdir toplarken şehrin kentsel tarımla imtihanı her geçen gün artacağa benziyor.

Ege Dikencik

·

18 Nis 2021