aposto-logo
TR
TREN

Nurettin Nebati ile ilgili hikayeler

Increases in various indirect tax items continue

In fact, one of the initial steps taken by Mehmet Şimşek's economic team has been to raise various indirect taxes, particularly the Special Consumption Tax. It's evident that the hikes in indirect taxes are aimed at consumers.

Çağın T. Eroğlu

·

17 Ağu 2023

Kamuda Tasarrufun Yükü Tüketicinin Sırtında Mı Kalacak?

Nitekim Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminin ilk adımlarından biri, başta Özel Tüketim Vergisi olmak üzere pek çok dolaylı vergi kalemine zam yapmak olmuştur. Dolaylı vergilere yapılan zamların hedefinin tüketiciler olduğu açıktır.

Çağın T. Eroğlu

·

14 Ağu 2023

The Journey of Mehmet Şimşek and Hafize Gaye Erkan

The way these individuals are referred to, separate from the functioning and human resources of the institutions, serves as a strong indication of the institutional collapse that we have been reporting on in our bulletins.

Enes Özkan

·

23 Haz 2023

Şimşek ve Erkan’ın Yolu

Kurumların işleyişinden ve insan kaynağından farklı olarak öne çıkan isimler ve onların nasıl anıldıkları aslında bültenlerimize konu ettiğimiz kurumsal çöküşün güçlü bir göstergesi.

Enes Özkan

·

19 Haz 2023

Rekor Bütçe Açığı ve Deprem Vergisi

Rekor cari açıktan sadece birkaç gün sonra Şubat ayı bütçe rakamları açıklandı. Türkiye bir rekor daha kırdı: Merkezi yönetim bütçesi açığı aylık bazda tam 170,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece 12 aylık bütçe açığı 441, 6 milyar TL’ye yükselmiş oldu. Burada en dikkat çekici nokta faizler konusunda yaşandı. Faiz giderlerini dışarıda bıraktığımızda geçen senenin aynı döneminde 113,4 milyar TL fazla veren bütçe bu dönem 136,3 milyar TL açık verdi. Yani merkezi yönetim geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık 250 milyar TL daha fazla harcama yaptı.

20 Mar 2023

• Vergi dilimlerinin yeniden belirlenmesine yönelik talepler de uzunca süredir gündemimizde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin çeşitli açıklamalarında konunun gündemlerinde olduğunu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışma yapıldığını ifade etti. Bu hafta da benzer açıklamalar yapıldı. Talepler: Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, “Adil bir vergi düzeni gelene kadar her kapıyı çalacağız, ilgili herkese gideceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Bunlar da ...Devamını Oku

02 Oca 2023

• EYT düzenlemesinin ocak ayında TBMM’ye geleceği ve yaş şartı getirileceğine yönelik haberler basında yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin EYT düzenlemesine ilişkin soruya EYT’yi ilk defa duyuyormuş izlenimi vererek “EYT, EYT mi?” demesi tepkilere neden oldu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ay sonuna kadar konuyu netleştireceklerini, 2023’te bu konunun gündemde olmayacağını ifade etti. EYT düzenlemesinde yaş şartı olup olmayacağına yöne...Devamını Oku

19 Ara 2022

Fotoğraf: sigortacigazetesi.com • Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), giderek artan doğal afetlere hazırlıklı olmak hedefiyle DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin açılışını yaptı. Açıklama: Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati “DASK’ın yenilenen teknolojik altyapısı sayesinde olası bir afet anında bilgi sistemlerimiz sınırsız eşzamanlı ihbarı karşılayabilen, 24 saatte 96 bin hasar dosyasını işleyebilen duruma gelmiştir. Bu iyileştirme sonucunda vatandaşl...Devamını Oku

28 Kas 2022