Radyo Televizyon Üst Kurulu ile ilgili hikayeler

RTÜK ‘’Amerika’nın Sesi’’ Sitesine Erişimi Engelletti

Basın özgürlüğü Anayasanın 28. Maddesinde özel olarak korunmuş ve basımevi kurmanın izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamayacağı düzenlenmiştir. İnternet haber sitesi kurmanın lisans şartına bağlanmasının Anayasanın bu hükmü ile bağdaşmadığı açıktır.

Ali Rıza Çoban

·

11 Eyl 2023

• Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), seçim dönemindeki yayınları gerekçe göstererek FOX TV, Halk TV, Flash Haber ve TELE1’e ceza kesti. RTÜK, geçtiğimiz hafta kanallar hakkında seçim dönemindeki yayınları nedeniyle inceleme başlatıldığını duyurmuştu.

08 Haz 2023

RTÜK'ün 6 Kanala İnceleme Başlatması Ne İfade Ediyor?

RTÜK’ün muhalif kanallara inceleme başlatması pek şaşırtıcı olmadı. Uzun yıllardır hem Kurul Başkanının hem de Kurul kararları her fırsatta muhalif kanalları cezalandırma saikiyle hareket ettiği sır değildir.

Ömer Faruk Şen

·

05 Haz 2023

• Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) , Fox TV, Halk TV, Tele 1, KRT TV, SZC TV ve Flash Haber hakkında seçim sürecindeki yayın ilkeleri ihlalleri nedeniyle inceleme başlattığını duyurdu. Fox TV’de Çiğdem Toker'in “Demokrasi sandıktan ibaret değildir” açıklamasının raporlaştırıldığı bildirilirken diğer kanalların ise “halkı aşağılayan, hakaret ve saldırılarla halkı küçük düşürmeye çalışan konuşmalara yer verdiği” iddia edildi.

31 May 2023

Deprem ve Kamu Bağışları(!)

Türkiye 6 Şubat sabaha karşı büyük bir depremle sarsıldı. Daha bu depremin ne olduğunu anlamadan aynı gün öğle saatlerinde ikinci bir depremle büyük bir kez daha sarsıldı. Tüm bu sarsıntıların yarattığı sonuçlardan insanların dayanışması sayesinde kurtulmaya çalışıyoruz.

20 Şub 2023

• Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TİP Milletvekili Sera Kadıgil'in TELE1 'de katıldığı bir programda Diyanet İşleri Başkanlığı'na ilişkin sözleri nedeniyle kanala 3 gün ekran karartma cezası verdi. RTÜK üyesi Okan Konuralp, "Şubat 2023'e kadar benzer bir ceza alması hâlinde, TELE1 RTÜK eliyle kapatılacak." açıklamasında bulundu. Öte yandan: Mehmet Ali Çelebi'nin AK Parti'ye katılmasıyla RTÜK üyeliği hakkı İYİ Parti'den AK Parti'ye geçmişti. AK Parti Şanlı...Devamını Oku

21 Eki 2022

• Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TİP Milletvekili Sera Kadıgil'in TELE1'de katıldığı bir programda Diyanet İşleri Başkanlığı'na ilişkin sözleri nedeniyle kanala 3 gün ekran karartma cezası verdi. RTÜK üyesi Okan Konuralp, "Şubat 2023'e kadar benzer bir ceza alması hâlinde, TELE1 RTÜK eliyle kapatılacak." açıklamasında bulundu.

20 Eki 2022

• Radyo Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK ) üyesi Okan Konuralp, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ölen oğlu Hakan Arslan'ın kemiklerinin 7 yıl sonra babası Ali Rıza Arslan'a bir torba içinde verilmesi haberi nedeniyle Halk TV 'ye para ve 5 program durdurma cezası verildiğini açıkladı.

15 Eyl 2022

• CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi liderleri, uzlaştıkları 23 maddelik Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem metnini imzaladı. Mutabakat metni kamuoyuna açıklandı. Ne içeriyor? Muhalefetin vadettiği sistemde "tarafsız" Cumhurbaşkanı'nın sadece yedi yıl süreyle bir dönemlik seçilmesi, sonrasında siyasete dönememesi, veto hakkının da olmaması öngörülüyor. Milletvekili seçimininse beş yılda bir yapılması planlanıyor. Baraj: ...Devamını Oku

04 Mar 2022