aposto-logo
TR
TREN

Ressam ile ilgili hikayeler

SSM’de Türk Resmi Konuşmaları

Türkiye sanat tarihinin farklı dönemlerinde kuşaklar arası etkileşimlere ve değişim anlarına odaklanan konferans serisi 25 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

23 May 2023

Ressam Hoca Ali Rıza’nın eserleriyle İstanbul kahvehaneleri

Ali Rıza Bey, dönemin kahvehanelerini ve buralardaki eşyaları resmederek kahvehane kültürünü geçmişten bugüne taşıyan önemli bir isimdir.

21 May 2023

Kayıplar Başladığında

Rembrandt, Saskia ile olan mutlu evliliğini çocuk yaparak taçlandırmak istemişti.

06 May 2023

Z Raporu: Yıldızlı Bir Hikâye/Barok Dönemi Çalışmaları

Barok Dönemi biraz bana acı olayların tablolara döküldüğü bir dönem gibi geliyor.

07 Oca 2023

Masumlar / De uskyldige : 2021’in en iyi filmlerinden, inanılmaz bir iş. Hakkında tek kelime okumayın, fragmanı izlemeyin ve bize güvenerek hemen izleyin. Yazıp yöneten Eskil Vogt . Komplo / The Contractor : The Nile Hilton Incident ile gerilime hâkimiyetini kanıtlayan Tarik Saleh ’in filminin başrolünde Chris Pine var. Deniz Kuvvetleri'nden atılan bir adamın para kazanmak için paramiliter bir organizasyona girişini konu eden film yüksek tansiyonlu bir aksiyon...Devamını Oku

10 Kas 2022

Çukurcuma'nın... Ressam Avni'nin atölyesi Kokusu : Hamam Tadı: Türk kahvesi Her gün merhaba denilen esnafı : Türkiye'li Picasso olarak bilinen Ressam Avni Akmehmedoğlu atölyesi Müziği : The Four Lads - Istanbul (Not Constantinople) Kapı önü sohbetinin konusu : Galataport’a gelen ziyaretçilerin etkisini biz de yaşar mıyız?

22 Eyl 2022

Çığlık - Edvard Munch

Kuzeye yolculuğumuz devam ediyor. Sırada Norveçli Edvard Munch var. Bakalım milyon dolarlık tablosu bize neler anlatıyor. Hem de bu sefer ressamın kendi sözlerinden dinleyeceğiz.

12 Ara 2021

Çığlık Tablosu

Değişik zamanlarda yapılmış 4 tane "Çığlık" resmi vardır. Her birinde farklı bir teknik kullanılmıştır ve ilk ''Çığlık'' 1893'te can bulmuştur.

24 Nis 2021

HİKAYE

Uluslararası Klein Mavisi (International Klein Blue)

Adını, yaratıcısı olan Fransız sanatçı Yves Klein’dan alan bu göz alıcı mavi, aynı zamanda sanattan tasarıma birçok eserin de ilham kaynağıdır. Bu rengin sıra dışı yaratıcısına ve yaratılma hikayesine yakından bakalım.

01 Nis 2021

Sotheby's Londra üzerinden • New York merkezli müzayede evi Sotheby’s , 28 Temmuz akşamı gerçekleştireceği bir açık artırmada yeni ortaya çıkan ve ressam Pablo Picasso’nun sevgilisi Marie-Therese Walter’ı resmettiği kara kalem çizimi satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Femme Walter: 7,5 ila 11,5 milyon dolar arasında satılması beklenen 1931 tarihli eser, Picasso’nun evliyken birlikte olduğu ve ölümüne kadar kendisinden kimseye bahsetmediği sevgilisi Walter’ı ya...Devamını Oku

10 Mar 2021