aposto-logo
TR
TREN

SSM’de Türk Resmi Konuşmaları

Türkiye sanat tarihinin farklı dönemlerinde kuşaklar arası etkileşimlere ve değişim anlarına odaklanan konferans serisi 25 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

 • Nedir? Konferans serisi. Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’nda yer alan eserleri Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan modernleşme sürecinin izlenebileceği bir düzende sunan Modernizmin İzinde Türk Resmi sergisi kapsamında gerçekleşecek konferans serisi, Türkiye sanat tarihinin farklı dönemlerinde kuşaklar arası etkileşimlere ve değişim anlarına odaklanıyor.
 • Nerede? Sakıp Sabancı Müzesi
 • Ne zaman? 25 Mayıs - 13 Haziran
 • Neden gitmeli? Türk resminde bir yolculuğa davetliyiz.
 • Not almalı: Konferans serisi 25 Mayıs Perşembe günü Prof. Dr. Zeynep İnankur’un Çok Yönlü Bir Kimlik: Müzeci, Arkeolog, Eğitimci ve Ressam Osman Hamdi Bey başlıklı konuşmasıyla başlayacak. Açılış konuşmasında Osman Hamdi Bey’in yaşam öyküsü; Batı sanat piyasası için ürettiği resimler, konuları ve teknikleri hakkında fikir sahibi olacağız.

  Dr. Özlem İnay Erten’in Hüseyin Zekâî Paşa’nın Resimleri, Koleksiyonculuğu, Fotoğrafları ve Sanat Yazarlığı Üzerine başlıklı konuşması ise 30 Mayıs Salı günü düzenlenecek. Türkiye’de Batılı anlamda tuval resminin gelişiminde önemli bir yeri olan Asker Ressamlar kuşağının güçlü temsilcilerinden olan, özellikle natürmort ve peyzaj türündeki çalışmalarıyla tanınan Hüseyin Zekâî Paşa’nın resimlerinin yanı sıra; arşiv, belgeleme, fotoğrafçılık, müzecilik, koleksiyonculuk, resim öğretmenliği ve sanat yazarlığı gibi farklı alanlardaki çalışmaları konuşacağız.

  Önemli ölçüde militarizmin gerektirdiği koşullarda gelişen Osmanlı modernleşmesi, pratik nedenlerle askeri okullarda verilmeye başlanan tasvir dersleri ve bir süre sonra resme sanatsal bir form olarak ilgi duymaya başlayan bir ressamlar neslinin ortaya çıkması, 19. yüzyılın Osmanlı asker ressamlarının, kendilerinden sonraki sanatçı kuşağının özellikle de Çallı Kuşağı ressamlarının yolunu nasıl açtığı gibi konulara eğileceğimiz Osmanlı Ressamlığının Şafağı: Asker Ressamlar başlıklı konuşmayı 1 Haziran Perşembe günü Dr. Öğretim Üyesi Ali Kayaalp’ten dinleyeceğiz.

  Serinin bir de çevrimiçi konuşması var. Dr. Ayşenur İlkan, Bohem Ressam, Efsane Hoca, Sıra Dışı Kişilik: Çallı İbrahim başlıklı konuşmasında yaşadığı dönemde ülkenin en tanınan ressamlarından olan, Güzel Sanatlar Akademisi tarihine ressam ve eğitmen olarak damgasını vurmuş, bohem kişiliğiyle kendi kuşağı içinde ön plana çıkmış İbrahim Çallı’nın hayatı, yetişme koşulları, yapıtları, hocalığı ve mensup olduğu kuşak içindeki yerini ayrıntılarıyla ele alacak.

  Konferans serisi Süleyman Seyyid ve Fenn-i Menâzır başlıklı konuşmasıyla 13 Haziran Salı günü sona erecek. Kapanış konuşmasında Dr. Bahadır Sürelli, kırk yıldan fazla bir zaman çoğu Harp Okulu’nda olmak üzere öğrencilere dersler veren ve çoğunlukla natürmort eserleriyle tanınan Osmanlı ressamı Süleyman Seyyid’in perspektif üzerine kaleme aldığı çalışması Fenn-i Menâzir’i anlatacak. Katılımın ücretsiz olduğu ve kayıt gerektirmeyen bu konferanslar 16.00’da -aksi belirtilmediği sürece- müze konferans salonunda gerçekleşecek.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

natürmort

Sakıp Sabancı Müzesi

Osmanlı İmparatorluğu

Türkiye

Resmi

Zeynep İnankur

Osman Hamdi Bey

Özlem İnay Erten

Osmanlı modernleşmesi

Ressam

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto İstanbulAposto İstanbul

BÜLTEN SAYISI

🌱 Lera Lynn yeniden, Buluşma ve An

Bu hafta şehrin ajandasında SSM’de Türk Resmi Konuşmaları, Arter'de Eko-feminist bir söyleşi, Akbank Sanat Dans Atölyesi'nde iki yeni performans ve daha nicesi var.

23 May 2023

Buluşma | Kaynak: Akbank Sanat

YAZARLAR

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;