aposto-logo
TR
TREN

Uludağ ile ilgili hikayeler

Bursa Tarihi Hisar Mahallesinde Geleneksel Düğün

Herkesin önünde bir tabak. Köfteler onar onar konmuş. Daha onlar bitmeden yenileri geliyor sıcak sıcak. Peş peşe tabaklar dolusu. Aşçı masalara kadar gelip içtenlikle “Yeyin, çok var, yemezseniz darılırım, bol bol yiyin” diyor. Az yiyen olursa aşçı gerçekten de üzülecek gibi görünüyor.

• Uludağ'da kar yağışı olmadığı için 15 Aralık'ta başlaması öngörülen kayak sezonu açılmadı ve yılbaşını %50 doluluk oranıyla geçiren bölge otelleri yarı yıl tatilinin ilk haftasına ortalama %40'lık dolulukla başladı. Uludağ Beceren Otel’in sahibi Mehmet Haluk Beceren, " Bazı tesisler personelini kademeli olarak ücretsiz izne gönderiyor." dedi.

25 Oca 2023

• Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Özsoy’un araştırması, Uludağ'ın son 35 yılda ciddi tahribata uğradığını gösterdi. Milliyet'te yer alan araştırmaya göre, erozyon, yerleşim alanı ve çıplak kaya yüzeylerinin kapladığı alan %7,8’den %13,3’e yükseldi. Alpin çayırlarının ise %2’si yok oldu. Dağdaki 137 endemik canlının 54’ünün neslinin tehlike altında olduğu belirlendi. Kaynak: Milliyet Öneriler: ...Devamını Oku

09 Kas 2021