aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

kürtaj ile ilgili hikayeler

• Vatikan , hafta başında yayımladığı "Ebedi Haysiyet" adındaki belgede, yerel Katolik grupların bazı ülkelerde eşcinselliğin suç sayılmasına destek vermesine karşı çıkarken cinsiyet değişikliği, toplumsal cinsiyet teorisi, taşıyıcı ebeveynlik, kürtaj ve ötanaziye ise karşı olduğunu bildirdi. Perspektif: Toplumsal cinsiyet teorisi, cinsiyetin erkek ve kadın şeklindeki ikili kategorilerden daha karmaşık ve akışkan olduğunu ve görünür cinsel özelliklerden daha fazla...Devamını Oku

13 Nis 2024

• Çekya'nın başkenti Prag'daki bir hastanede yanlış hastaya kürtaj uygulandı . Asyalı olduğu belirtilen ve Çekçe'yi iyi konuşamayan hastanın tercüman bulunmaması nedeniyle Asyalı başka bir hastayla karıştırıldığı öğrenildi.

04 Nis 2024

BBC Türkçe/Getty Images • Versailles Sarayı'nda Ulusal Meclis ve Senato'nun biraraya geldiği Fransa Kongresi'nin ortak oturumunda, kürtaj hakkını anayasal koruma altına alan değişiklik tasarısı onaylandı. Fransa, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke oldu.

05 Mar 2024

• Fransa, kürtajın anayasal bir hak olarak tanınmasını öngören tasarı parlamentoda onaylandı. Fransa'nın kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke olmasını sağlayan tarihî karar, Versailles Sarayı'nda parlamentonun iki kanadının da katılımıyla düzenlenen özel oylamada 72'ye karşı 780 oyla alındı.

05 Mar 2024

• Fransa'da Parlamento’nun alt kanadı olan Ulusal Meclis, kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan yasa tasarısını 493'e karşı 30 oyla kabul etti. Bir adım sonrası: 28 Şubat'ta Senato’da görüşülecek tasarı onaylanırsa, Fransa kürtaj hakkının anayasa ile korunduğu ilk ülke olacak. Sağcıların çoğunlukta olduğu Senato’da tasarıya ilişkin görüşmelerin daha zorlu geçmesi bekleniyor.

03 Şub 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Polonya'da demokrasiye geçiş sancıları

Polonya'da sandıkta tamamlanmayan iktidar savaşları doruk noktasına ulaştı. Hükümetin kararları ve tutuklamalar, halk tarafından eleştiriliyor.

Büşra Kılıç

·

17 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Arjantin’de değişim: Milei iktidarı ülkenin ve bölgenin geleceği açısından neler ifade ediyor?

Arjantin’de %56 ile Cumhurbaşkanı seçilen Javier Milei; ülkesinin Brezilya ve Çin ile olan ticari ilişkilerini kısıtlayarak rotayı ABD’ye çevirmek istiyor. Dolarizasyon ve özelleştirme planları, enflasyonun %140’ı aştığı ülkenin ekonomisini kurtarmaya yeterli olacak mı?

22 Kas 2023

korunma hak mıdır?

Elbette, fakat evlenmek işin içine girdiğinde korunma hak olmaya devam etse de, pratikte resim biraz değişiyor...

Aslı Karataş

·

23 Ağu 2023

• Milyarder George Soros tarafından kurulan ve dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren Açık Toplum Vakfı ve kuruluşlarının 2024 itibarıyla Avrupa’dan çekileceği açıklandı. Ne oldu? Açıklamada, değişen uzun vadeli stratejik amaçlar doğrultusunda dünyanın farklı bölgelerine ağırlık verileceği vurgulanırken; bir yandan da AB’nin Açık Toplum Vakfı’nın öngördüğü amaçlara ayırdığı merkezî kaynak nedeniyle kuruluşlara Avrupa’da gereksinimin azaldığının da altı çizildi. ...Devamını Oku

18 Ağu 2023