“2023 yılında satılan her beş araçtan biri elektrikli olacak”

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, elektrikli araçların 2030'a kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını ortadan kaldıracağını belirtti

Together with BMW

Geleceğin ilerisinde: Yeni BMW 7 Serisi Yeni BMW 7 Serisi Çağdaş sanattan ilham alınarak tasarlanan ve geleneksel ruhu fütüristik teknolojiyle harmanlayan Yeni BMW 7 Serisi , Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcıları’nda yerini almaya hazırlanıyor. Dış tasarım Monolitik yüzey tasarımı, Swarowski kristallere sahip Iconic Glow Kristal farları ve arka tasarımdaki aydınlatma ünitelerine entegre edilmiş krom şeritler Yeni BMW 7 Serisi 'ne "geleceğin ilerisinde" bir görünüm katıyor. Yere paralel tasarlanmış çizgileri ve otomobilin yanlarına uzanan inceltilmiş arka LED aydınlatma grupları, modelin zarafet vurgusunu ön plana çıkarıyor. İç tasarım Isıtma, havalandırma ve dokuz programlı masaj fonksiyonları önceki jenerasyona göre oturma yüzeyi genişlemiş koltuklarda sürücü ve yolcular için standart olarak bulunuyor. Panoramik Cam Tavan gün boyu aydınlık bir ortam sağlarken iç tasarımın yeni ögesi BMW Interaction Bar ile sürücü ile otomobil arasındaki etkileşim bir sonraki seviyeye taşınıyor. Sürüş dinamiği: The Power of Choice yaklaşımıyla kullanıcılara ister içten yanmalı motor ister hibrit isterse tamamen elektrikli motor seçme esnekliği sunan seri, 100 km'de 6.1 - 6.8 litre aralığında (Yeni BMW 740d xDrive Sedan) yer alan yakıt tüketim değeriyle dikkat çekiyor. Geleceğin ilerisindeki Yeni BMW 7 Serisi ’ni buradan inceleyebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporunu yayımladı. Araştırmalar, dünya çapında pille çalışan modellere yönelik talebin rekor seviyelere yükseldiğini gösteriyor. Talep, 2020 yılında küresel otomobil satışlarının sadece %4'ünü oluştururken, bu yılın sonunda oranın %18'i bulacağı öngörülüyor.

📌 Ek olarak: 2023 satış adedinin de, hem bataryalı modeller hem de şarjlı hibritler dahil olmak üzere 14 milyon araca yükselmesi bekleniyor.

🚦 Önemli detay: Kurum tahminlerine göre, bu yıl dünya çapında satılan her beş otomobilden biri elektrikli olacak ve satışlar dünya çapında ilk kez 10 milyon seviyesini aşacak.

🔖 Bilgi notu: 2022 yılında Çin, tüm elektrikli otomobil satışlarının neredeyse üçte ikisini gerçekleştirerek en büyük pazar oldu; peşinden Avrupa ve ABD geldi.

  • Çin'deki elektrikli seçeneklerin %60'ı büyük otomobiller veya spor hizmet araçları ile küresel çapta en popüler segmenti oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl ülkede toplamda 500'den fazla elektrikli otomobil modeli satışa sunuldu; bu sayı, yalnızca beş yıl öncesiyle kıyaslandığında iki kattan fazla artış anlamına geliyor.

Financial Times

  • IEA, dünya genelinde elektrikli otomobil satışlarına ilişkin beklentilerini de yükselterek, bir yıl önceki %25'lik tahmine kıyasla 2030 yılında küresel satışların %35'inin elektrikli olacağı tahminini bildirdi.
  • Dünyada bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %25 artışla 2,3 milyon elektrikli araç satıldı.

📑 Diğer beklentiler: Sıkılaşan regülasyonlar, tüm büyük otomobil üreticilerini sıfır emisyonlu araçlara büyük yatırım yapmaya sevk etti.

  • Önümüzdeki yirmi yıl içinde yalnızca sıfır emisyonlu araçlar satmak üzere milyarlarca dolarlık planlar hazırlayanlar şirketler arasında Ford, Stellantis, General Motors ve Mercedes-Benz gibi üreticiler mevcut.
  • Tesla ve BYD de elektrikli segmentte fiyat düşürüp rekabeti arttırarak potansiyel talebe katkıda bulunan büyük oyuncular.

🗣️ Açıklamalar: Ajans Başkanı Fatih Birol, elektrikli araç pazarındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde, dünyada hızla büyüyen "yeni enerji ekonomisinin" itici güçlerinden birinin elektrikli araçlar olduğunu belirterek, "Elektrikli araçlar küresel araç üretim endüstrisinde tarihi bir dönüşüme öncülük ediyor" ifadesini kullandı.

Bu gelişmelerin küresel petrol talebinde de önemli etkilerinin görüldüğüne dikkati çeken Birol, şunları kaydetti:

"İçten yanmalı motorlar, yüzyılı aşkın süredir rakipsiz hale geldi ancak elektrikli araçlar mevcut durumu değiştiriyor. Elektrikli araçlar, 2030'a kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını da ortadan kaldıracak. Arabalar bu değişimin sadece ilk dalgası, elektrikli otobüsler ve kamyonlar da çok yakında onları takip edecek."

🛑 İçeriden: Türkiye'de geçtiğimiz yıl toplam elektrikli araç satışları 2021'e göre yaklaşık iki katına çıkarak 7 bin 540 adet oldu. Bu rakam 2021'de 3 bin 920 idi.

  • Elektrikli araçların toplam araç pazarındaki payı ise geçen yıl %1 oldu.
  • Geçen yılki satışların ardından Türkiye'de kullanımdaki toplam elektrikli araç sayısı 16 bini aştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

otomobil

sıfır emisyon

elektrikli araç

Uluslararası Enerji Ajansı

Financial

Stellantis

General Motors

Mercedes-Benz

Tesla

Fatih Birol

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

📌 Karamsar gençler, elektrikli araç talebi

2023 yılında gençlerin yaşam memnuniyeti %44 seviyesine geriledi, IEA raporuna göre satılan her beş araçtan birinin elektrikli olması bekleniyor

27 Nis 2023

BMW ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;