aposto-logo
TR
TREN

ABD'de son yılların en büyük işçi grevi

Detroit Üçlü otomobil üreticilerini hedef alan United Auto Workers (UAW) grevi üçüncü gününü bitirdi ve çözülmeye yakın görünmüyor.

30 Mayıs Salı - Apollo - Pareto
Apollo ile birlikte

Enerji yönetiminde yepyeni, dijital bir çağ: Apollo Apollo IoT yapay zekâsı ile anında enerji maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Hem de hiçbir yatırım maliyeti ve entegrasyon gerekmeden. 10 gün ücretsiz demo ile anında firmanızda enerji maliyetlerini düşürmek için Apollo ’u buradan keşfedebilirsiniz. #Energyisthenewcurrency

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

ABD’nin Detroit kentindeki General Motors, Ford ve Chrysler'in ana şirketi Stellantis'in Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW) üyesi işçileri, üç fabrikada eş zamanlı grev başlattı. Sendika, çalışanlar için daha fazla ücret ve iş güvenliği konusunda daha etkili önlemler alınmasını talep ediyor ve pazarlığın gidişatına bağlı olarak grev yerleri ekleneceğini bildirdi.

Ne oldu? Grevler, Ford Bronco, Jeep Wrangler ve Chevrolet Colorado gibi diğer popüler modelleri üreten Michigan, Ohio ve Missouri'deki üç fabrikanın üretimini durdurdu.

Detaylar: UAW, %40 ücret artışı ve şirketlerin elde ettiği gelirden pay talep ederken, işveren maaşları sadece %20 oranında artırmayı teklif ediyor.

Neden önemli? Toplam 12 bin 700 işçiyi kapsayan grevin, ABD'de son yılların en büyük işçi eylemi olarak tarihe geçmesi bekleniyor. Bu, aynı zamanda sendikanın üç otomobil üreticisine karşı aynı anda greve gittiği ilk olay. Söz konusu tesisler “Detroit Üçlüsü”nün en karlı araçlarından bazılarının üretimi için kritik öneme sahip. 

  • UAW'nin Amerikan otomobil üreticilerini hedef alan grev stratejisi, hızla diğer fabrikaları da etkiliyor ve anlaşma hızla sağlanmazsa her iki taraf için de riskleri artmaya devam edecek.

CNN

Ne dediler? Ford, sendikanın talebi doğrultusunda ücret artışı yapılması halinde maliyetlerin artacağı ve araçlarının özellikle Tesla karşısında rekabet gücünün düşeceğini iddia ederken; General Motors yöneticisi Gerald Johnson, işçi taleplerinin şirkete ilave 100 milyar dolar maliyet masrafı getireceğini ve bunu karşılamalarını imkansız olduğunu bildirdi.

Diğer taraftan: ABD Başkanı Joe Biden, hiç kimsenin Birleşik Otomobil İşçileri sendikasının ABD'nin üç büyük otomobil üreticisi ile yaşadığı iş anlaşmazlığında greve gitmesini istemediğini; ancak işçilerin bu şirketlerin elde ettiği kârdan pay alması gerektiğini söyledi.

Öngörüler: Deutsche Bank grevin, her bir otomobil üreticisine haftalık üretim kaybı yüzünden gelirlerinde yaklaşık 400 milyon ila 500 milyon dolar arasında zarara yol açacağı tahmininde bulundu.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Detroit

General Motors

Ford

Chrysler

Stellantis

Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası

Sendika

Grev

Ford Bronco

Jeep Wrangler

Chevrolet Colorado

Michigan

Mi Ouri

Tesla

Gerald Johnson

Joe Biden

Deutsche Bank

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

🏫 Detroit Üçlüsü, artan okul ücretleri

Detroit Üçlü otomobil üreticilerini hedef alan UAW grevi üçüncü gününü bitirdi. ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı, bu yıl en az 3 bin okulun kapanacağını tahminini paylaştı.

18 Eyl 2023

Apollo ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;