Avrupa'nın devleri enflasyonu dize getiriyor

Almanya’da tüketici enflasyonu nisan ayında yakıt ve gıda enflasyonundaki düşüşlerin etkisiyle aylık bazda %0,2 azalışla yıllık bazda %6,1 seviyesine geriledi.

Together with Automechanika

Uluslararası otomotiv sektörü profesyonelleri buluşuyor: Automechanika Istanbul 2023 Automechanika Istanbul 8-11 Haziran’da Otomotiv sektörünün en önemli buluşma platformu Automechanika Istanbul 2023 için geri sayım başladı. Nedir? Otomotiv satış sonrası endüstrisinde dünyanın lider fuar markası Automechanika’nın bölgedeki en büyük uluslararası ticaret fuarı Automechanika Istanbul , sergilenen yeni ürün ve hizmetlere ek olarak otomotiv endüstrisi profesyonelleri için teknolojik gelişmeler ve trendlerin de karşılıklı olarak paylaşılacağı bir ortam sunmak üzere 8-11 Haziran’da İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde . Neler var? Fuarın önemli bir parçası olarak, alanında uzman konuşmacıların yer aldığı aydınlatıcı sunumlar, söyleşiler ve oturumlardan oluşan Automechanika Academy ; otomotiv üreticilerinin AR GE, tasarım ve üretim ekiplerinin, sektördeki son gelişmeler, trendler ve teknolojiler hakkında güncel bilgiler edinmelerini sağlıyor. Bu yıl tedarik zinciri, istihdam ve üretim politikalarında sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımları öne çıkarmayı planlayan fuarda; e-mobilitede çevre dostu çözümleri ve otomotiv endüstrisindeki hızlı değişimi gözler önüne seren Innovation 4 Mobility alanında ziyaretçiler; geleceğin mobilite ve lojistik teknolojilerinden en özel taşıt, araç, yazılım ve çözümlerini fiziksel olarak deneyimleme imkânı bulurken elektrikli araç için örnek bir servis istasyonuyla karşılaşacaklar. Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliğiyle gerçekleşen Automechanika Istanbul 2023 ’e kayıt olmak için burayı ve fuarın katılımcılarını öğrenmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Almanya’da tüketici enflasyonu nisan ayında yakıt ve gıda enflasyonundaki düşüşlerin etkisiyle aylık bazda %0,2 azalışla yıllık bazda %6,1 seviyesine geriledi. Piyasa beklentisi manşet enflasyonun yıllık bazda %6,5 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre AB uyumlu tüketici fiyatları ise aynı ayda aylık bazda %0,2 azalışla %6,3 seviyesine geriledi. 

Fransa’da AB uyumlu TÜFE %6,9'dan mayıs ayında %6'ya gerileyerek beklentilerin altında kaldı ve son bir yılın en düşük seviyesini kaydetti. Salı günü açıklanan verilere göre İspanya'da da manşet enflasyon, %2,9 seviyesine inmiş ve son 2 yılın en düşük seviyesine yaklaşmıştı. İtalya’da ise dün açıklanan verilerde AB uyumlu enflasyon %8,7’den %8,1’e gerilese de bu düşüş piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Her ne kadar mevzubahis ülkelerde kaydedilen enflasyon düşüşlerinin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artış döngüsüne son vermeyi gündemine alması konusunda etkili olacağı düşünülse de ECB için asıl belirleyici etmen bugün açıklanacak olan Avro Bölgesi çekirdek enflasyon verisi olacak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Almanya

Fransa

İspanya

Avrupa Merkez Bankası

Avro Bölgesi

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

💪 Depreme rağmen güçlü büyüme

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini açıkladı. %4,0 ile beklentilerin üzerinde gelen veri, şubat ayında yaşanan deprem felaketine karşın ekonomik aktivitedeki canlı tremdin sürdüğünü teyit ediyor.

01 Haz 2023

Automechanika ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;