aposto-logo
TR
TREN

Elon Musk, biyometrik verileriniz ile ne yapacak?

Cevap: Yapay zeka modellerini eğitecek.

3 Eylül - Yenibirlider Derneği
Yenibirlider Derneği ile birlikte

Geleceğin liderleri hazırsa Yenibirlider Gelişim Programı başlıyor 2014’ten bu yana Türkiye'nin önde gelen kurumlarında çalışan başarılı profesyonellerin liderlik yolculuklarına eşlik eden Yenibirlider Derneği ’nin Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleşecek olan Yenibirlider Gelişim Programı , 20’nci dönemiyle 21 Ekim’de başlıyor . Nedir? Yenibirlider Gelişim Programı , Türkiye’nin önde gelen kurumlarında kariyerlerini sürdüren ve dahil oldukları organizasyon ve topluluklarda fark yaratacak 25-35 yaş aralığındaki genç profesyonellere bilgi, anlayış ve beceri kazandırmayı amaçlıyor. Programdan edinilen kaynak, LEAD21 Fellowship Programı’ndaki gençlere burs desteği olarak geri dönüyor. Neler var? Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te ve çevrim içi buluşmalarla hibrit olarak ilerleyen programda toplamda 78 saatlik akademik liderlik eğitimleri, mentorluk programı ve koçluk programı ve temsilcilerin gönüllü roller üstlenerek gençlere değer katabileceği ekosistem çalışmaları bulunuyor. Program katılımcıları aynı zamanda kültür-sanat, iş dünyası, spor ve dijital buluşmalara katılarak farklı disiplinlerde kendilerini geliştirme fırsatı yakalıyor. Nasıl başvurabilirsiniz? Programla ilgili ayrıntılı bilgi ve broşüre bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son başvuru tarihi: 30 Eylül 2023 .

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Kısa bir süre önce kullanıcıların biyometrik veriler ile iş ve eğitim bilgilerini toplamaya başlayacağı bildirilen X'in bu verileri yapay zeka modellerini eğitmek için kullanacağı ortaya çıktı. Elon Musk, konuya ilişkin açıklamasında yalnızca kamuya açık bilgilerin toplanacağını; direk mesajlar gibi özel verilerin toplanmayacağını ifade etti.

  • Geniş açı: Bilindiği kadarıyla X'in yakın zamanda halka açık bir yapay zeka aracı sunmak gibi bir planı yok; ancak X'in sahibi Elon Musk'ın var. Musk, kısa bir süre önce xAI isimli bir yapay zeka şirketi kurmuş; şirketin amacı "evrenin gerçek doğasını anlamak" olarak açıklanmıştı.

Bunu göz önünde bulunduracak olduğumuzda, toplanan verilerin xAI altında geliştirilecek yapay zeka ürünlerinin eğitilmesi ve geliştirilmesinde kullanılacağı söylenebilir.

Yalnızca bununla sınırlı değil

Öte yandan, bu verilerin nerede ve ne amaçla kullanılacağına ilişkin iki seçenek daha mevcut:

Bunlardan ilki bir kariyer platformu olarak karşımıza çıkıyor. Geride bıraktığımız haftalarda bildirildiği üzere, Musk, X'i bir "her şey uygulamasına" yani bir süper uygulamaya dönüştürme hedefleri kapsamında Microsoft bünyesindeki LinkedIn'e rakip olmayı planlıyor. Bu da X kullanıcılarının iş ve eğitim geçmişlerine ilişkin verilerin neden toplanacağını açıklıyor.

  • Musk, X'i LinkedIn'e rakip yapma hedeflerini açıkladığında LinkedIn'i "cringe" bulduğunu; X'in rakip olarak geliştireceği kariyer platformunun "havalı" olacağını ifade etmişti.

Diğer seçenek ise X'in reklam gelirlerindeki düşüş ile bağlantılı. Buna göre, X'in düşen reklam gelirlerinin yerini doldurmak için topladığı kullanıcı verilerini şirketlere satabileceği düşünülüyor.

  • Tabii, bunu yapması, X'in kullanıcı verilerini diğer şirketlere satan ilk teknoloji şirketi olacağı anlamına gelmiyor; aksine, Meta, Google, PayPal, Oracle ve Acxiom gibi birçok şirket bunu hâlihazırda yıllardır yapıyor. 

Bir adım geriden: Musk'ın Ekim 2022'de o zamanlar Twitter olan X'i satın almasının ardından platformda yaptığı değişikler, birçok şirketin Twitter'a reklam vermeyi bırakmasına ve platformu terk etmesine yol açmıştı. Similarweb'in verilerine göre, Twitter'ın reklam portalı trafiği Haziran 2023'te bir önceki yıla göre %20,6 düşmüş; reklam gelirleri ise neredeyse yarı yarıya inmişti.


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Elon Musk

Geni

Microsoft

LinkedIn

Google

PayPal

Oracle

Acxiom

Twitter

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

🧬 Google Cloud Next, yeni enerji kaynağı

Meta'nın AB'de ücretli abonelik planları. YouTube çalışanlarının 'Shorts' paniği. Microsoft'un dil modellerinin eğitmek için yeni tekniği. Crew-6'nın dönüşü.

05 Eyl 2023

NASA

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;