UBS beklentileri karşılayamadı, Credit Suisse 69 milyar dolar çıkış verdi

UBS, mevduat girişlerine rağmen tahminleri karşılayamadı

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

UBS’te mevduat girişleri güçlü bir tablo çizerken, bankanın ilk çeyrek kârı, finansal kriz öncesi ipotek teminatlı menkul kıymet satışları ile ilgili dava için 665 milyon doları kenara ayırması nedeniyle tahminleri karşılayamadı.

🗣️ Ne dediler? Devir işlemini yönetmek üzere yeniden göreve gelen CEO Sergio Ermotti, zorlu ekonomik koşulların banka müşterilerinin ruh halini bozduğunu söyledi ve dört yıl sürebilecek bir entegrasyon sürecine girerken yaşanacak zorluklar konusunda uyarıda bulundu.

🚦 Önemli detay: UBS’in satın alma öncesinde varlıklı müşterilerinden 28 milyar dolar mevduat girişi sağladığı, bu tutarın 7 milyar dolarlık kısmın satın almayı takip eden 10 günde geldiği ortaya çıktı.

📌 Öte yandan: Credit Suisse, ilk çeyrekte bankadan 68,6 milyar dolarlık çıkış yaşandığını ve çıkışların devam ettiğini belirtti.

  • Varlık yönetimi bölümündeki müşterilerin yalnızca ilk çeyrekte varlıklarının %9'unu geri çekti. Bu durum, müşterilerin aylardır süren para çekme işlemlerini hızlandırdı ve bölüm tarafından yönetilen varlıklar, geçen yılın aynı döneminde bildirilen 707 milyar franka kıyasla Mart ayı sonunda 502,5 milyar franka düştü.

🔍 Detaylar: Banka bu çıkış seviyesini ılımlı olarak nitelendirirken, yılın ilk çeyreğindeki net varlık çıkışının özellikle geçen ayın ikinci yarısında arttığını bildirdi.

  • Banka ayrıca müşteri mevduatlarının bu çeyrekte 67 milyar frank azaldığını ve vadesi gelen vadeli mevduatların yenilenmediğini açıkladı. 
  • Varlık Yönetimi biriminde 1,3 milyar İsviçre frangı tutarında bir şerefiye değer kaybı kaydeden Credit Suisse, UBS ile birleşmesi sonuçlanana kadar iş ve operasyonlarına yönelik risklerin "daha da şiddetlendiğini" söyledi.

⏱️ Bir adım geriden: UBS'nin bu ay yapılan yıllık genel kurul toplantısında bankanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lukas Gaehwiler, Credit Suisse'in öngörülebilir gelecekte İsviçre'de kendi adı altında faaliyet göstermeye devam edeceğini söylemişti.

📌 Öte yandan: UBS, kaç Credit Suisse çalışanının işten çıkarılacağı konusunda hâlâ bir açıklama yapmadı.

  • UBS yöneticileri, devralmanın ardından anlaşmanın 2027 yılına dek maliyeti 8 milyar dolar seviyesinde azaltmasını beklediklerini, bunun 6 milyar dolarının firmaların operasyonları genelinde bazı tam zamanlı çalışanların çıkarılmasıyla gerçekleşeceğini belirtmişti.

📌 Ek olarak: UBS, daha önce ayrılacağı belirtilen Christian Bluhm'un Credit Suisse'in devralınması üzerinde çalışmak üzere "öngörülebilir gelecekte" Baş Risk Sorumlusu olarak görevine devam edeceğini söyledi.

  • UBS, Kasım ayında yaptığı açıklamada 2016 yılından bu yana risk şefi olan Bluhm'un görevinden ayrılacağını, şu anda varlık yönetimi biriminde denizaşırı risklerden sorumlu olan Damian Vogel'in Mayıs ayında Bluhm'un yerini alacağını duyurmuştu.
  • Damian Vogel de, Credit Suisse anlaşmasıyla ilgili risk işlevlerini denetleyeceği Grup Risk Kontrol Entegrasyon Başkanı pozisyonuna atandı.

📌 Ek bilgi: Morgan Stanley CEO'su James Gorman, ABD'de Silicon Valley Bank'ın iflasının neden olduğu şok dalgasına rağmen dünyanın bankacılık kriziyle karşı karşıya olmadığını, yaşananların 2008 krizinden oldukça uzak olduğunu söyledi.

🖋️ Ek bilgi: Pazartesi günü kapanışından sonra First Republic Bank hisseleri,  mevduatların ilk çeyrekte 100 milyar dolardan fazla düştüğünü ve bilançosunu yeniden yapılandırma gibi seçenekleri araştırdığını açıklamasıyla %20'den fazla değer kaybetti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Sergio Ermotti

Credit Suisse

İsviçre frangı

Lukas Gaehwiler

İsviçre

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;