Para politikasına dair mesajlar

Ueda ve de Cos para politikalarına dair açıklamalarda bulundu

Together with Zorlu Holding

Zorlu Holding için işin geleceği sürdürülebilirlik Zorlu Grubu tüm faaliyetlerini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA) rehber alan Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda eşit, kapsayıcı, adil ve akıllı bir gelecek için benimsediği “sorumlu yatırım holdingi” anlayışıyla yürütüyor. Bu kapsamda, insan odaklı ekosistemler yaklaşımıyla paydaş önceliklerini gözetiyor; çalışan memnuniyeti, işin geleceği, kapsayıcı değer zinciri ve toplumsal yatırım alanlarında ortak değer yaratıyor. Yenileyici iş modelleriyle toplumsal ihtiyaçları doğayla uyum içinde sürdürülebilir sistemler kurarak karşılamak için çalışıyor; iklim krizi ve döngüsel ekonomi alanlarında ekosistemi dönüştürmeyi hedefliyor. Çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) alanlarındaki performansını her geçen gün daha da iyileştirmek için çalışıyor. Zorlu Grubu daha yaşanabilir bir dünya için belirlediği Akıllı Hayat 2030 hedefleri kapsamında hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı projelerden örnekleri bir video serisi haline getirdi. Paylaştıkları hikayelerin, şirket paydaşları, toplum ve çevre için daha fazla değer yaratmanın yolunu açarak her canlı için daha iyi bir gelecek ve daha yaşanabilir bir dünya hayaline katkı sağlayacağına inanıyor. Zorlu Grubu ’nun sürdürülebilirlik yolculuğunda hayata geçirdiği iyi uygulamaları görmek için Akıllı Hayat Blog ’da yer alan Bizden Hikayeleri bu bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

ABD’den gelen son verilerin ardından Fed’in 14 Haziran tarihinde 25 baz puanlık ilave bir sıkılaştırma yapma eğilimine dair fiyatlamalar güçleniyor. FedWatch’un verilerine göre, Fed’in 15 gün sonra 25 baz puan artırıma gitme ihtimali %62 olarak fiyatlanıyor. Bu oran, iki hafta boyunca gelecek açıklamalar ve açıklanan verilerle değişecek olsa da önemli bir gösterge olarak kabul edilmeli.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos ise parasal sıkılaşma sürecinde sona yaklaştıklarını ancak inatçı enflasyon trendinin kırılması için halen kat etmeleri gereken bir miktar yol olduğunu söyledi. Bölgede öncü manşet enflasyon verisi Perşembe günü açıklanacak. Yıllık manşet enflasyonun veriyle birlikte %7,0’den %6,3’e gerilemesi bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Litvanya Merkez Bankası Başkanı Gediminas Simkus, kurumun yaz aylarını son bir faiz artırımı ile geçirmeyeceğini düşündüğünü ifade ederek haziran ve temmuz aylarında 25’er baz puanlık faiz artırımları beklediğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kauzo Ueda, para politikasında yön değişiminin kısa vadede gerçekleşmeyeceğini teyit etti. Uzun vadeli %2’lik enflasyon hedefine erişebilmek adına, mevcut ultra-gevşek para politikası setini sabırla uygulamaya devam edeceklerini ifade eden başkan, enflasyonun ilerleyen dönemde hızlı bir şekilde %2’nin altına düşmesini beklediklerini söyledi. Ülkede, başkan değişiminin ardından artan beklentiler bu açıklamayla birlikte önemli ölçüde azaldı.

Rusya Merkez Bankası, %4’lük 2024 yılı manşet enflasyon hedefine ulaşabilmek adına daha sıkı bir parasal duruş benimsemeleri gerebileceğini açıkladı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

FedWatch

Avrupa Merkez Bankası

İspanya Merkez Bankası

Pablo Hernandez de Cos

Litvanya Merkez Bankası

Gediminas Simkus

Japonya Merkez Bankası

Kauzo Ueda

Rusya Merkez Bankası

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

⚡Şimşek geri mi dönüyor?

Yurt içinde Cuma günü duyurulması beklenen yeni kabineye ilişkin spekülasyonlar devam ederken, Mehmet Şimşek’in (bakan görevinde olmasa bile) yeni ekonomi yönetiminin başına geçeceği haberleri ağırlık kazanıyor.

31 May 2023

Zorlu Holding ile birlikte
Kronos

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;