Piyasalarda Şimşek etkisi

Yeni kabinenin duyurulmasının ardından piyasaların açık olduğu ilk işlem gününde nispeten olumlu bir manzara ile karşılaşıldı.

Together with Alternatif Bank

Yatırım hesabı açmak Alternatif Bank Mobil 'le çok kolay Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor Müşterilerinin birikimlerine değer katmak için hizmet sunan Alternatif Bank , mevduat ürünlerinin yanı sıra Alternatif Bank Mobil uygulaması ile kolaylıkla yatırım hesabı açma imkânı sunuyor. Nasıl? Alternatif Bank Mobil uygulamasına giriş yapan müşteriler, “yatırım ve döviz” seçeneğinde bulunan uygunluk testini tamamlayıp sözleşmeyi onaylayarak yatırım hesabını hızlı bir şekilde açabiliyor. Müşteriler açtıkları yatırım hesabı üzerinden hisse alış-satış , fon işlemleri ve halka arz gibi birçok işlemi Alternatif Yatırım aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyor. Üstelik mobilden yatırım hesabı açan müşterilere sınırlı bir süre için borsa anlık verilerine ücretsiz erişim hediyesi de veriliyor. Siz de görüntülü görüşmeyle Alternatif Bank müşterisi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Yeni kabinenin duyurulmasının ardından piyasaların açık olduğu ilk işlem gününde nispeten olumlu bir manzara ile karşılaşıldı. Piyasalarda Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması ve yeni bakanın verdiği ilk mesajlar olumlu karşılanmış gibi görünüyor. 

💉 Hatırlatma dozu: Şimşek görevi devraldığı gün yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı. Şimşek ayrıca makrofinansal istikrarın önceliklendirileceğini de söylemişti. 

Borsa İstanbul 100 endeksi günü %5,04 artışla 5,372 puandan kapattı ve gün içinde son 3 ayın zirvesini test etti. İşlem hacminin 102,2 milyar TL’yi bulduğu günde bankacılık endeksi ise %3,18 değer kazandı.

Borsadaki yükselişin yanı sıra CDS tarafında düşüş trendi devam ediyor. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) gün içinde 50 baz puandan fazla düşüşle 500 baz puan seviyesinin altına gerileyerek seçim öncesi seviyenin altına indi. CDS, ikinci tur seçimlerinden önceki hafta 700 baz puana kadar yükselerek Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti.

💾 Cep bilgisi: Kredi temerrüt takasları (CDS), bir ülkeye veya şirkete verilen borcun ödenememe riskini sigortalamak için alınan sigorta poliçelerini ifade eder. Borcun ödenememe riski ne kadar artarsa CDS primi de o kadar yükselir.

Tahviller tarafında ise para politikalarının normalleşeceği beklentisi ile bir satış dalgası izlendi. Gösterge faiz olarak da adlandırılan Türkiye 2 yıllık devlet tahvili faizi yaklaşık 2 puanlık bir artışla %15,3’e dayanırken, 5 yıllık tahvil faizi ise 1,5 puana yakın bir artışla %13,4’e ulaştı. 

Şimşek, Gaye Erkan ile görüştü

Reuters haber ajansı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ismi son zamanlarda TCMB Başkanlığı ile birlikte anılan Hafize Gaye Erkan ile görüştüğünü haberleştirdi. Konuya ilişkin Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili başkanlık için birkaç aday olduğunu belirterek, “Ancak Gaye Erkan’ın atamasının birkaç gün içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşecek kısa süre içinde. Bir tanışma olacak” ifadelerini kullandı.

Aynı kaynak, Erkan’ın kredibilitesinin çok yüksek olduğunu da ifade ederek, "Türkiye ekonomisini biliyor. Dünya ekonomileri ile daha iyi entegre olma, uluslararası normları yakalamada Şimşek ile uyum içinde çalışacağından eminim. Çok zor bir görevi olacağı malum, rezervlerin durumu nedeniyle özellikle" dedi.

Gaye Erkan daha önceden Goldman Sachs, First Republic Bank gibi kuruluşlarda yönetici konumunda çalışmış olmasının yanı sıra hâlizhazırda Marsh McLennan’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

“Ekonomi Eylem Planı”

Anadolu Ajansı Mehmet Şimşek önderliğindeki yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele, sermaye piyasaları ile yatırım ikliminin güçlendirilmesi ve cari açığın azaltılması konularını hedefleyen bir “Ekonomi Eylem Planı”nı uygulamaya alacağını haberleştirdi.

Eylem planında enflasyonla mücadelenin öncelikli olarak ele alınacağı ve manşet enflasyonun 2023 yıl sonuna kadar %25’in altına, 2025 yıl sonunda ise tek haneye düşürülmesi için politika araçlarının kullanılacağı belirtilirken, bu sırada dar gelirli kesimin gelirlerinin artırılarak enflasyonla mücadele sırasında toplumsal refahın koruma kapsamına alınacağı ifade edildi.

Bunun yanı sıra Türk lirası cinsi tasarrufları artıracak finansal enstrümanların desteklenmesi ile selektif kredi ve dezavantajlı grupların iş gücüne katılımını teşvik edecek selektif vergi teşviği politikalarının da sürdürülmesi bekleniyor.

Yeni eylem planı ile birlikte özelleştirme kapsam ve programında bulunan kamu iktisadi teşebbüslerinin ise yeniden yapılandırılarak halka arza hazır hale getirilmesinin planlandığı da belirtildi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

devlet tahvili

tahvil

Mehmet Şimşek

Türkiye

Borsa İstanbul 100 endeksi

Kredi temerrüt takasları

Reuters haber ajansı

Hafize Gaye Erkan

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

🆓 Enflasyonda doğal gaz etkisi

Doğal gaz fiyatı uygulaması sebebiyle merakla beklenen enflasyon verisi açıklandı. Veri, beklentilerin hafif altında gerçekleşti.

06 Haz 2023

Alternatif Bank ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

Emircan Yaman

Piyasalar ve Finans Editörü

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;