aposto-logo
TR
TREN

Şirketler artık çevresel iddialarını kanıtlamak zorunda

AB'de iklim dostu olarak pazarlanan ürünlerin %53'ü muğlak, yanıltıcı veya asılsız olarak niteliklendirmişti.

22 Eylül - Odeabank - Pareto
Odeabank ile birlikte

Odea ile yatırımın merkezinde sen, yanında ise Rob’O var Herkesin farklı öneri sunduğu, yatırım alternatiflerinin çok fazla olduğu bir ortamda sürekli bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissediyor musun? Öyleyse seni önce Odea , sonra da yapay zekâ destekli akıllı danışman Rob’O ile tanıştırmaktan mutluluk duyarız. Odea: Yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea ’nın yatırım konusundaki uzmanlığı ve oldukça zengin ve geniş ürün portföyü sayesinde farklı yatırım seçenekleriyle tanışabilir, birikimini ve geleceğini emin adımlarla yönetebilirsin. Yatırımın merkezine seni koyan Odea’da bir de sana eşlik etmek üzere, yapay zekâyla tasarlanan akıllı yatırım danışmanı Rob’O var. Rob’O: Beklentilerine uygun yatırım portföyünü belirlemek için işe önce seni ve yatırım hedeflerini yakından tanımakla başlar ve sorduğu sorularla yatırımcı profilini belirlemeni sağlar. Sonrasında risk seviyene, değerlendirmek istediğin portföy büyüklüğüne ve yatırım yapmak istediğin süreye uygun olarak TEFAS fonlarında işlem gören fonlardan bir teklif oluşturur. Sana da bu teklifi onaylayıp takibini yine Rob’O’ya bırakmak kalır. Çünkü günlük piyasa gelişmelerini ve fon dağılımını takip etmek de yine Rob’O’nun işi. Dikkat dikkat: Sana her adımda destek olmaya hazır olan Rob’O, gerçek bir yatırım yapmaya karar vermeden önce, sanal bir portföyle denemeni de mümkün kılıyor. Yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea ’yı hemen indirerek, görüntülü görüşme adımlarıyla kolayca hesap açabilir, Rob’O ile anında tanışabilirsin.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Avrupa Parlamentosu, üye ülkeler ile yeşil göz boyama (green-washing) olarak nitelendirilen ve bir şirketin çevresel sorumluluğa sahip olduğu imajını vurgulamak amacıyla yaydığı yanlış bilgiler ve yanıltıcı iddiaları kapsayan ifadelere karşı yaptırımlar uygulayacak

Detaylar: Şirketler iddialarının doğruluğunu kanıtlayamazsa, 2026 yılına kadar "iklim dostu" ya da "ekolojik" gibi kapsamlı çevresel iddiaların kullanımının yasaklanması planlanıyor.

Perspektif: AB'nin yeşil göz boyama konusunda yaptığı bir çalışmada, üye ülkelerde incelen ürünlerde ileri sürülen çevresel iddiaların %53'ünün muğlak, yanıltıcı veya asılsız, %40'ının da doğrulanmamış olduğu ortaya çıkmıştı.

Buna göre: AB'nin yasaklı ticari uygulamalara ilişkin listesi güncellenecek, çevresel iddialar konusunda yanıltıcı reklamlar yasaklanacak. 

  • Çevre dostu, doğal, toprakta çözünebilen, iklime veya çevreye zarar vermeyen gibi çeşitli genel çevresel iddialar, bu konuda doğru kanıtlar olmadan kullanılamayacak. 
  • Onaylanmış sertifikasyon programları almayan veya kamu yetkilileri tarafından oluşturulmayan sürdürülebilirlik etiketleri yasak olacak.
  • Sadece işlevsel özellikleri geliştiren yazılım güncellemeleri zorunluymuş gibi sunulamayacak. 
  • Ürünler onarılabilir olmadığı halde tamir edilebilirmiş gibi satılamayacak.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

♻️ Fabrika telaşı, çevre yanlısı iddialar

Ülkesinde bir Tesla fabrikası isteyen liderlerin sayısı artıyor, Avrupa Parlamentosu şirketlerin çevre dostu ürünlere dair yaptığı asılsız pazarlamalara yaptırım uygulayacak.

22 Eyl 2023

Odeabank ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;