aposto-logo
TR
TREN

Squid'in yeni albümüne doğru

Squid, Bright Green Field'ı takip edecek yeni albümleri O Monolith'e adım adım yaklaşıyor.
Squid'in yeni albümüne doğru

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Müzik prodüktörü Dan Carey ve 2013 yılında başlattığı müziği duymak için tahammülü olmayan plak şirketi Speedy Wunderground'un keşfederek radara soktuğu ve ilk albümü Town Centre'ı ürettiği Squid, Londra'da yeşeren alternatif gitar sahnesinin en özgün ses karışımlarından biri.

2015 yılında Brighton, East Sussex'de kurulan, ilk teklisini 2016 yılında yayımlayan ve 2019'a kadar görece yeraltında kalan grup; son birkaç yılın en eklektik, yenilikçi ve ufuk genişletici işlerine imza attı. Town Centre kısaçalarıyla post-punk ve ilişkili janrları art-punk ve dance punk'ı girift gitar etkileşimleri, progresif şarkı akışı ve post-hardcore vokal performansıyla bir araya getiren Squid; artık iyice karbon kopya işlerle satüre olan "avangart" gitar müziğinin tekdüze uzamlarına sıkışmadı.

Speedy Wunderground'tan ayrıldıktan sonra Aphex Twin, Boards of Canada, Plaid, Oneohtrix Point Never, Yves Tumor ve Nala Sinephro gibi yakın geçmişin ve günümüzün en parlak müzisyenlerini elektronik ağırlıklı kataloğunda buluşturan Warp Records'a geçen Squid, müzikal kimliğini çok parçalı bir deneye dönüştürdü. 

Squid, O Monolith. | Kapak tasarımı: Oscar Torrans

2020 yılının başından itibaren çıkardığı tekliler ve onları bir araya getirdiği ilk uzunçaları Bright Green Field, Squid'i çağdaş gitar müziğin boyutlarını progresif elektronik, krautrock, nu jazz ve Berlin School gibi janrlarla yaptığı deneylerle genişlettiGrubun 8 Şubat'ta duyurduğu ikinci albümü O Monolith de şu ana kadar yayınlanan Swing (In a Dream) ve Undergrowth teklileriyle bize artık bir Squid-deneyimine dönüşen o hülyalı, pastoral, psikedelik, enerjik ve zihin açıcı yeni bir müzik rüyası yaşatacak gibi duruyor.

Wiltshire, Birleşik Krallık'ta bahar mevsimi baş gösterirken, yeşille kuşatılmış bir hâlde kaydedilen albümün prodüktörlüğünü Dan Carey, miksingini ise John McEntire üstlendi. 9 Haziran tarihinde Warp Records etiketiyle yayımlanacak O Monolith, Squid'in "zıpçıktı" müzikal kompozisyonları ve ses manzaralarıyla uyumlu olduğunu düşündüğüm ve tasarımcı Oscar Torrans'ın gruba kazandırdığı oyuncu tipografik görsel kimliğiyle de merak uyandırdı. Squid'in Instagram aracılığıyla paylaştığı duyurusunda belirttiği üzere O Monolith korku mefhumunun üzerine gidecek bir anlatıya sahip olacak:

"Gökyüzünün, ölümün, sıçanların ve yatak ucu dolaplarının ötesinde ya da değil, O Monolith korkular hakkında bir uzunçalar. Sabrınız için teşekkür ederiz, umarız ki albümü beğenirsiniz."

Swing (In a Dream) teklisinin klibine ve albümün şarkı listesine hemen aşağıdan ulaşabilir; Frank Force tarafından Undergrowth'tan esinle tasarlanan video oyununu da buradan oynayabilirsin.

Swing (In a Dream)

Şarkı listesi:

01 Swing (In a Dream)
02 Devil’s Den
03 Siphon Song
04 Undergrowth
05 The Blades
06 After the Flash
07 Green Light
08 If You Had Seen the Bull’s Swimming Attempts You Would Have Stayed Away

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gitar

post-punk

art-punk

ngart

krautrock

Dan Carey

Speedy Wunderground

Town Centre

Londra

Brighton

East Sussex

Aphex Twin

Boards of Canada

Oneohtrix Point Never

Yves Tumor

Nala Sinephro

Warp Records

Oscar Torrans

Berlin School

Swing

Wiltshire

Birleşik Krallık

John Mc

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;