aposto-logo
TR
TREN

UAW, Detroit Üçlüsü ile kayda değer ilerleme kaydetti

Sendika, grevi şimdilik genişletmeyeceğini kaydetti.
UAW, Detroit Üçlüsü ile kayda değer ilerleme kaydetti

9 Ekim - Lebib Yalkın - Pareto
Lebib Yalkın ile birlikte

Lebib Yalkın’dan geleceğe teknoloji yatırımı: Yeni nesil mevzuat ve içtihat programı Mevbank Neo Bugün gurur ve coşkuyla 70. yılını kutlayan Lebib Yalkın , mevzuat yayımcılığı dünyasında öncü kuruluş olmanın yanında köklü bir değişimle dönüşümün parçası olmaya devam ediyor. Bunun bir yansıması olarak da yeni ürünü Mevbank Neo ’yu sunuyor. Mevbank Neo nedir? Yeni nesil mevzuat ve içtihat takip programı Mevbank Neo ile tek kaynaktan mevzuat , yargı kararları ve uzman makalelerine erişebilirsiniz. Kullanıcısına zaman , güven ve hızı vaat eden Mevbank Neo, her zaman teknolojiye ve geleceğe öncülük ediyor. Ayrıca kullanıcı dostu arayüzü sayesinde her meslekten kullanıcı için kolaylıkla erişilebilir bir deneyim sunuyor. Bilgiye daha hızlı erişim, mevzuat değişikliklerini otomatik olarak takip etme ve daha fazlası Mevbank Neo ile mümkün. Gelecekte: Mevzuat takibi her geçen gün daha karmaşık ve daha zor bir hâle gelirken, yapay zekâ ve chatbot gibi teknolojilerle abonelerinin işlerini kolaylaştırmayı hedefleyen Lebib Yalkın , mevzuat yayımcılığının liderliğini üstlenerek o günün şartları her ne ise bir adım önünde olmaya devam edecek. Mevbank Neo ’u ücretsiz denemek ve %15 indirimle kullanmaya başlamak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

United Automobile Workers (UAW) Başkanı Shawn Fain geçtiğimiz Cuma günü, Detroit'li üç otomobil üreticisi ile yürütülen sözleşme görüşmelerinde "kayda değer ilerleme" kaydedildiğini bildirdi ve sendikanın şimdilik grevi genişletmekten vazgeçtiğini söyledi. 

Neden önemli? Bu karar, sendika ve otomobil üreticilerinin General Motors, Ford ve Stellantis'te çalışan 25 bin işçiyi kapsayan ve haftalardır süren tarihî greve son verecek anlaşmalara yaklaşıldığına işaret ediyor.

Açıklamalar: Fain, General Motors'un tüm elektrikli araç batarya tesislerini ulusal toplu pazarlığa tabi tutmayı kabul ettiğini söyledi ve bu tavizin grevi GM'nin Arlington, Teksas'taki kamyon fabrikasını da kapsayacak şekilde genişletme tehdidinde bulunmasının ardından geldiğini kaydetti.

"Aylardır bize bunun imkansız olduğu söyleniyor. Bize elektrikli araçların geleceğinin 'dibe götüren bir yarış' olması gerektiği söylendi. Şimdi blöflerini gördük." 

Diğer taraftan: GM yaptığı açıklamada, "Müzakereler devam ediyor ve sorunları ele almak için çözümler bulmaya yönelik çalışacağız" dedi. 

"Amacımız çalışanlarımızı ödüllendirecek ve GM'nin gelecekte de başarılı olmasını sağlayacak bir anlaşmaya varmak."

Hatırlatma dozu: Geçtiğimiz ay grev başladığında UAW, diğer taleplerinin yanı sıra %40 ücret artışı, geleneksel emeklilik maaşı, emeklilik sağlık hizmeti ve 32 saatlik çalışma haftası için 40 saatlik ücret talep ediyordu. Sendika, iki Ford, iki GM ve bir Stellantis fabrikasına ek olarak GM ve Stellantis'in 38 parça dağıtım tesisinin tamamında grev yapıyor. Otomobil üreticileri sendikanın taleplerini karşılayamayacaklarını söylerken, sendika otomobil üreticilerinin "rekor kârlar" elde ettikten sonra "rekor sözleşmeler" yapması gerektiğinde ısrar ediyor.

  • Her üç şirkette de ücret farkını daraltma konusunda ilerleme kaydedildi ve hepsi en az %20'lik artış teklifinde bulundu.
  • UAW Başkanı Fain Cuma günü yaptığı açıklamada, "Sadece üç hafta içinde bu şirketleri herkesin mümkün olduğunu düşündüğünden daha ileriye taşıdık" dedi ve ekledi: "Olmamız gereken yerde değiliz ama başladığımız yerden çok daha ilerideyiz".

Perspektif: Harris Poll'un 22-26 Eylül tarihleri arasında 2 bin 87 yetişkinle yaptığı ankete göre, grevden haberdar olduğunu söyleyen ABD'lilerin %83'ü otomobil üreticilerinin işçi ücretlerinde daha fazla adalet sağlaması gerektiğine inanıyor, %56'sı ise sendikanın talep ettiği ücretin otomobil üreticileri için sürdürülemez olduğunu ifade ediyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

elektrikli araç

grev

otomobil

United Automobile

Shawn Fain

Detroit

General Motors

Arlington

Ford

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

Rekor sözleşmeler, dolarsızlaşan 2024

Rekor kârlar elde eden otomobil üreticilerinden rekor sözleşmeler bekleyen UAW, grevi şimdilik genişletmeyeceğini duyurdu, Irak 2024 itibarıyla tüm dolar cinsinden nakit çekimlerini yasaklayacağını açıkladı

09 Eki 2023

Lebib Yalkın ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;