gazı ile ilgili hikayeler

Fotoğraf: David McNew / Getty Images • Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) iklim tahmin raporuna göre, gelecek 5 yıldan en az birinde yeni bir küresel sıcaklık rekoru kırılma olasılığı yüzde 86. Bununla birlikte: 2024-2028 arasındaki 5 yıllık dönemin tamamı boyunca ortalama küresel sıcaklığın sanayi öncesi dönem ortalamasını 1,5 derece aşma olasılığı ise yüzde 47.

08 Haz 2024

ABD, gönüllü karbon piyasalarına katılım ilkelerini belirledi

ABD yönetimi, karbon kredilerinin şirketler, sivil toplum kuruluşları ve hükümetler tarafından isteğe bağlı olarak alınıp satıldığı gönüllü karbon piyasalarına katılıma rehberlik edecek ortak politika beyanı ve yeni ilkeleri duyurdu.

29 May 2024

abd-gonullu-karbon-piyasalarina-katilima-ilkelerini-belirledi
• Kasım ayındaki COP29 BM iklim zirvesine liderlik edecek olan Azerbaycan Ekoloji Bakanı Muhtar Babayev , gelişmekte olan ülkelerdeki hükümetleri seragazı emisyonlarını azaltma konusundaki ilerlemelerini ve iklim krizine yönelik harcamalarını gösteren raporlar hazırlamaya çağırdı. Şeffaflık: Babayev, “Taraflar arasında doğru ve dürüst bir güvenin inşa edilmesi çok önemli. Ülkeler arasında şeffaflık mekanizmasının oluşturulması çok çok kritik bir adımdır” dedi. ...Devamını Oku

11 May 2024

• Yüksek Mahkeme, Birleşik Krallık hükümetinin iklim eylem planının , sera gazı emisyonlarını azaltmak için gereken politikaların uygulandığına dair yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

04 May 2024

ParetoPareto

HİKAYE

GÜYAD Başkanı Özkök: Türkiye, enerjide yeşil dönüşümün neresinde?

Küresel iklim kriziyle mücadelede enerjide dönüşüm büyük önem taşıyor. Peki Türkiye enerjide yeşil dönüşümün neresinde? Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök ile Türkiye'nin yenilenebilir enerji yatırımlarını konuştuk.

guyad-baskani-ozkok-turkiye-enerjide-yesil-donusumun-neresinde
Fotoğraf: Nick Oxford/Reuters ✳️ 2016’da yürürlüğe giren Paris Anlaşması’ndan bu yana meydana gelen sera gazı salımlarının yüzde 80’inden yalnızca 57 şirketin sorumlu olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en büyük kirleticilerinden 122'sinin incelendiği raporda, devlet kuruluşlarının yüzde 65'inin ve özel sektör şirketlerinin yüzde 55'inin üretimlerini artırdıkları tespit edildi. Detaylar: Rapora göre yatırımcıların sahip olduğu i lk beş şirket ; Chevron, ExxonMobi...Devamını Oku

06 Nis 2024

AngstAngst

HİKAYE

Yapay zeka kurtarıcımız mı olacak sonumuz mu?

ChatGPT’ye “Merhaba, nasılsın?” diye sorduğunuzda bu sorgu, uzaktaki bir veri merkezinde bir bilgi işlem sistemini tetikliyor. Bunların hepsinin bir karbon ayak izi var. Yapay zeka veri merkezlerinin 2027 yılına kadar Hollanda’dan fazla elektrik kullanabileceği hesaplanıyor.

Pelin Cengiz

·

23 Mar 2024

yapay-zeka-kurtaricimiz-mi-olacak-sonumuz-mu
AngstAngst

HİKAYE

Karbon emisyonlarında büyük düşüş yaşandı

Avrupa Birliği, 14 yılda %22 azalma kaydetti.

30 Ara 2023

karbon-emisyonlarinda-buyuk-dusus-yasandi
• Enerji verimli kaplama ile binaların yaydığı CO2 emisyonlarını düşürmeyi amaçlayan Almanya merkezli girişim ecoworks , World Fund liderliğinde 40 milyon avro yatırım aldı. Sunduğu hizmet ile binaların değerini %100 artıran girişim, 2045 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 1 gigaton CO2'nin üzerinde azaltmayı hedefliyor. Neden önemli? AB'de binaların yaydığı CO2 miktarının 2030 yılına kadar düşürülmesi gerekiyor ancak AB'de bunulan 315 milyon konutun yaklaşık %50'...Devamını Oku

19 Ara 2023