aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

küresel ısınma ile ilgili hikayeler

• Melbourne Üniversitesi'nden Prof. Todd Lane, iklim krizinin rüzgarların akış yönlerini ve hava akımlarını etkilediğini, bu durumun da yaralanma veya ölümle sonuçlanan türbülansların daha sık meydana gelmesine yol açtığını söyledi. Bir adım geriden: Hafta başında Londra'dan Singapur'a giden Singapore Airlines'a ait Boeing 777-300ER tipi uçağın şiddetli türbülansa girmesi sonucu bir yolcu hayatını kaybetmiş, 30'dan fazla yolcu da yaralanmıştı.

25 May 2024

• İklim değişikliğinin ekonomik zararının önceki tahminlerden altı kat daha fazla olduğu ve küresel ısınmanın sürekli bir savaşın neden olduğu mali kayıplarla aynı hızda zenginliği azaltacağı belirlendi.

18 May 2024

• G7 Zirvesi öncesi İtalya ev sahipliğinde düzenlenen G7 İklim, Enerji ve Çevre Bakanları toplantısında yayımlanan deklarasyonda, küresel ısınmayı sanayi öncesi döneme göre 1,5 derece ile sınırlandırma hedefi yinelendi. Öte yandan: Deklarasyondaki eksiklikler, 1,5 derece hedefi için hâlâ yeterli kararlılığın sağlanamadığını gösteriyor. Kömürden çıkış için mutabık kalınan 2035 tarihi de bu hedef için yetersiz.

11 May 2024

• Papa Francis, insan kaynaklı küresel ısınmaya ilişkin kanıtlara inanmayan iklim inkarcılarının "budala" olduklarını söyledi. Ne dedi? Papa, verdiği röportajda iklim değişikliğini inkar edenler hakkında ne düşündüğü sorulduğunda, "Budala ve ahmak insanlar var, onlara araştırmaları gösterseniz bile inanmıyorlar" dedi.

27 Nis 2024

Fotoğraf: Angel Garcia / Bloomberg • Nature dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre iklim krizi dünya çapında her yıl 38 milyar dolarlık gelir kaybına neden olabilir. Bu miktar küresel ısınmayı iki derecenin altında tutmak için gereken azaltım maliyetlerinin altı katından fazla. Detaylar: Potsdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsü’ndeki (PIK) araştırmacılar, son 40 yılda dünya çapında 1.600’den fazla bölgeden elde edilen verileri inceledi ve değ...Devamını Oku

20 Nis 2024

✳️ Avrupa Merkez Bankası’nın yeni araştırması insan kaynaklı iklim krizine bağlı küresel ısınma ve sıcaklık dalgaları sebebiyle gıda maliyetinin dünya çapında 2035 yılına kadar her yıl yüzde 1,49-1,79 arasında artacağın ı öngörüyor.

30 Mar 2024

✳️ Marmara Denizi’nde yer alan İzmit Körfezi’nde suyun kırmızıya dönmesi , müsilaj sorununun yeniden gündeme gelmesine neden oldu . Açıklama: Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esma Ulusoy, “Doğanın sesine kulak vermedikçe, küresel ısınmanın sonuçlarını anlamamız mümkün olamayacak” diyor.

23 Mar 2024

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Son Buzul Erimeden

Deniz seviyesindeki olası hızlı artışı gören nesil bizler olabiliriz

01 Mar 2024

• Japonya'daki bilim insanları yaptıkları araştırmada ilk kez bulutlarda mikro plastik parçalarına rastladı. Uzmanlara göre bu durum iklim krizini tetikleyen ve küresel ısınmayı artıran etmenlerden olabilir. Açıklama: Çalışmaya ilişkin açıklamada "Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, hem serbest troposferde hem de atmosferin sınır tabakasındaki bulut su taneciklerinde ve havadaki mikroplastikleri tespit eden ilk çalışmadır" denildi.

05 Eki 2023

apéroapéro

HİKAYE

Hayvanlar susuyor

Türkiye'nin en büyük gölünün kıyısında susuzluk sıkıntısı yaşanıyor.

06 Eyl 2023