aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

atmosfer ile ilgili hikayeler

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

2023’ün Değerlendirmesi

Okyanuslar, atmosfer ve gezegenin yüzey sıcaklıkları

02 Şub 2024

• Dünya'dan 120 ışık yılı uzaklıktaki Leo takımyıldızında bulunan K2-18b isimli ötegezegende metan ve karbondioksit tespit edildi. Hidrojen bakımından zengin bir atmosfere ve okyanuslarla kaplı bir yüzeye sahip olma olasılığı bulunan gezegenin; yalnızca canlılar tarafından üretilebilen dimetil sülfür molekülünü de barındırabileceğine ilişkin bulgular tespit edildiğini belirtiliyor.

16 Eyl 2023

• 2 Eylül Cumartesi akşamı Türkiye hava sahasına düşen göktaşının , Doğu ve Güneydoğu’da birçok ilden görüldüğü kaydedildi. Saat 20.07'de atmosfere girerek ateş topuna dönüşen meteor, Diyarbakır, Bingöl, Elazığ, Batman, Tunceli, Ağrı ve Kars'tan gözlendi.

04 Eyl 2023

• Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, bilinen diğer benzer büyüklükteki gezegenlerin neredeyse iki katı kütleye sahip, çelikten bile daha yoğun TOI-1853b isimli bir gezegen keşfetti. Dahası: Araştırmacılar, gezegenin dev bir gezegen çarpışması sonucu oluşmuş olabileceğini; büyük çarpışmalar sonucu atmosfer ve suyun bir kısmının yok olarak geriye çok sayıda kaya bırakmış olabileceğini düşünüyor.

02 Eyl 2023

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve Scripps Enstitüsü'nün paylaşımı, atmosferdeki karbondioksit oranının, mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 ppm artarak 424 ppm’e ulaştığını gösteriyor. Ne demek? "ppm", karbondioksit moleküllerinin atmosferdeki diğer tüm moleküllere oranını ölçmenin bir yolu olan "milyonda parça" anlamına geliyor. Kuzey Yarımküre’de karbondioksitin zirve yaptığı ay olması nedeniyle ölçümler mayıs ayında yapılıyor.

19 Haz 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Kendimizi Kandırmayı Bırakmalıyız

Tehlike sınırını 1970’lerin başında aştık.

09 Haz 2023

DünyahaliDünyahali

HİKAYE

Net Sıfır Ne Demek?

Sadece yaptığımız değil, yapılmasına neden olduğumuz şeylerden de sorumluyuz.

27 Oca 2023

COP27 : Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen ve iki hafta süren COP27 iklim zirvesinde, “Kayıp ve Zarar Fonu” adlı fon aracılığıyla iklim krizine karşı savunmasız ülkelere maddi yardım yapılması konusunda anlaşma sağlandı . Ancak hangi ülkenin ne kadar katkı yapacağına gelecek yıl yapılacak zirvede karar verilecek. İklim değişikliğinden en çok etkilenen yoksul ülkeler, yaklaşık 30 yıldır maddi destek almak için mücadele veriyordu. Zirvede fosil yakıtların kullanı...Devamını Oku

22 Kas 2022

Greenpeace Akdeniz'in yayımladığı “Türkiye’de Hava Kirliliği Yükü” başlıklı rapor, PM2.5 kirleticisine uzun süreli maruz kalmanın sadece 2021 yılında dâhi 34 bin erken ölüme neden olduğunu ortaya koydu . PM2.5 ne demek? PM (Partikül Madde), atmosferde asılı duran küçük sıvı veya katı parçacık formundaki kirliliktir. Gaz değişiminin gerçekleştiği bölgelere inip akciğerlerin derinliklerine nüfuz edecek kadar küçük olan PM2.5 ise 2,5 mikrometreden daha küçük olan par...Devamını Oku

17 Eki 2022