aposto-logo
TR
TREN

Nature ile ilgili hikayeler

QuandoQuando

HİKAYE

Yapay zeka ile 'yapabilmek'

Yapay zeka, tıbbın birçok alanında çığır açmaya devam ediyor

İrem Denli

·

12 Eyl 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Bilim insanlarının Twitter 'göçü'

"Bildiğimiz Twitter'ın öldüğüne %99 inanıyorum"

29 Ağu 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Tarihte ilk kez bir atomun "röntgeni" çekildi

Bilim insanları, kuantum tünelleme ve bir parçacık hızlandırıcı kullanarak bir molekülün içindeki demir atomunu taramayı başardı.

İrem Denli

·

07 Haz 2023

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

Tarihte ilk kez bir atomun "röntgeni" çekildi

Bilim insanları, kuantum tünelleme ve parçacık hızlandırıcı kullanarak bir molekülün içindeki demir atomunu taramayı başardılar.

İrem Denli

·

02 Haz 2023

Quando BilimQuando Bilim

HİKAYE

Tarihte ilk kez bir atomun "röntgeni" çekildi

Bilim insanları, kuantum tünelleme ve bir parçacık hızlandırıcı kullanarak bir molekülün içindeki demir atomunu taramayı başardılar.

İrem Denli

·

02 Haz 2023

• Sibirya'da yontma taş devrinden kalma bir kolye ucundan, ilk kez tarih öncesi bir nesneden DNA almayı mümkün kılan yeni bir metodun kullanılması sonucunda, kolyeyi takan insanın DNA'sı tespit edildi. Nature'da yayımlanan araştırmaya göre, geyik dişi olduğu anlaşılan kolyenin yaklaşık 25 bin yıl önce yaşayan bir kadına ait olduğu tahmin ediliyor. CNN Geniş açı: Başparmak tırnağı boyutundaki söz konusu kolye ucu, 2019 yılında arkeologlar tarafından Altay Da...Devamını Oku

10 May 2023

apéroapéro

HİKAYE

Küresel gıda arzında mantar tehdidi

İklim değişikliği ekinleri yok eden mantarların neden olduğu hasarın artmasına sebep oluyor.

05 May 2023

• NASA'nın geçtiğimiz yıl Dünya için tehdit oluşturabilecek asteroidlerin yönünü değiştirmenin mümkün olup olmadığını görmek amacıyla gerçekleştirdiği DART misyonuna ilişkin Nature dergisinde yayımlanan beş makaleye göre, bilim insanları, tehlikeli bir asteroidin var olması hâlinde bu yöntemin Dünya'yı savunmak için kullanılabileceğine karar verdi. Detaylar: Yayımlanan makalelere göre, Dimorphos'a merkezinden yaklaşık 25 metre uzaklıkta çarpan uzay aracı, Dimorphos...Devamını Oku

06 Mar 2023