aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

emisyon ile ilgili hikayeler

• ABD merkezli motor üreticisi Cummins’e yüz binlerce motora emisyon azaltma cihazları yerleştirerek Temiz Hava Yasası'nı ihlal etmesi sebebiyle 1,7 milyar dolarlık ceza verildiği bildirildi.

25 Ara 2023

ParetoPareto

HİKAYE

BIST 30 iklim krizi ile mücadelede istenilen seviyede değil

İklim İçin 350 Derneği ile SEFİA, BIST 30 şirketlerinin iklim karnelerini inceledi. Rapor, şirketlerin iklim kriziyle mücadele konusunda gereken noktaya gelmediğini gösterdi.

01 Ara 2023

• ShareAction tarafından hazırlanan rapora göre, Avrupa'nın 20 büyük bankası ESG olarak bilinen çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerine uygun finansman hedeflerini tutturamadı. Dahası: Kurum, incelediği bankaların çoğunlukla 2050 yılına kadar net sıfır emisyona nasıl ulaşacaklarını gerçekçi bir şekilde "gösteremeyen" yeşil finans hedeflerine sahip olduklarını belirtti; sektörü, yeşil taahhütlerin dayandığı ölçütleri açıklamadığı için eleştirdi.

24 Kas 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Net sıfır emisyon hedefi koyan şirketler kriterleri karşılıyor mu?

Kurumsal net sıfır hedefleri artıyor; ancak şirketlerin yalnızca %4'ü BM iklim hedeflerini karşılıyor.

10 Kas 2023

• Formula 1'in CEO'su Stefano Domenicali, Formula 1'in yakıt olarak hiçbir zaman elektriği kullanmayacağını, emisyonu azaltmak için sıfır emisyonlu benzin geliştirme sürecinde olduklarını belirtti. Siyasetçilerin "ulaşılması imkansız olan enerji geçiş hedefleri koydukları"nı ifade eden Domenicali, sıfır emisyona ulaşmak için motorları ve var olan arabaları atmaya gerek olmadığını söyledi.

20 Şub 2023

• Yeni Opel Astra GSe ve Astra Sports Tourer GSe tanıtıldı Almanya markası Opel’in sportif elektrikli modeli yeni Astra GSe, benzersiz sürüş özellikleri, 165 kW/225 HP gücünde şarj edilebilir hibrit motoru ve çarpıcı tasarımıyla otomobil tutkunlarının karşısına çıkıyor. Elektrikli yeni Opel Astra GSe, yeniden yollara çıkan efsanevi “GSe” kısaltmasını kullanan ilk Opel modellerinden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Opel’in devam eden elektrikliye geçiş hamlesine uygun ...Devamını Oku

30 Oca 2023

BİST 30 firmaları ve iklim değişikliğine yaklaşımları

İklim İçin 350 Derneği ve SEFiA tarafından hazırlanan rapor, BİST 30’daki şirketlerin iklim değişikliğine yaklaşımını inceliyor.

26 Ara 2022

• Nissan, sıfır emisyonlu mobilite yatırımlarını finanse etmek için 1,44 milyar dolarlık yeşil kredi anlaşması imzaladı. Şirket fonun sıfır emisyonlu araçların, elektrikli araç parçalarının ve diğer karbon-nötr projelerin araştırılması ve geliştirilmesi için kullanılacağını bildirdi. O sırada: BMW, daha düşük kaliteli kaynaklardan daha fazla miktarda bakır çıkarmaya ve daha düşük karbon ayak izine sahip metaller üretmeye olanak sağlayan teknolojiye sahip Jetti Resource...Devamını Oku

05 Ara 2022

ParetoPareto

HİKAYE

Sürdürülebilirlik raporlaması neden yapılıyor?

Sürdürülebilirlik alanında danışmanlık ve araştırma hizmetleri sunan S360 Partneri Aslı Kurtuluş sürdürülebilirlik raporlamalarını, gereklilikleri, ideal bir raporu ve çok daha fazlasını kaleme aldı.

18 Kas 2022

• Stellantis, 2012 ve 2018 model 30 bin aracın emisyon standartlarına uygun olmadığı suçlamasıyla hakkında açılan davada 5,6 milyon dolar ödeyerek uzlaşmaya karar verdi. Jeep, Fiat, Citroën ve Peugeot gibi markaları bünyesinde bulunduran şirket "sorumluluk üstlendiğini ancak bunun gelecek stratejilerini yansıtmadığını" açıkladı.

17 Eki 2022