aposto-logo
TR
TREN

Black Friday işlem hacmi yıllık bazda %70 artış gösterdi

İstanbul, en çok işlem yapan şehir olarak geçen yılın zirvesindeki yerini korudu. Toplam işlemlerin %70’i İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapıldı.
Black Friday işlem hacmi yıllık bazda %70 artış gösterdi

1 Aralık - Odeabank - Pareto
Odeabank ile birlikte

%47'ye varan TL vadeli mevduat faiz oranı Odea 'da Tüm güzelliklerin merkezinde kendimizin olacağı bir yıl hayal ediyoruz. Bereketi bol, kahkahası bol, huzuru bol, birikimi bol bir yılda yatırımın merkezinde olmak istiyoruz. O zaman n’apıyoruz? Odealı oluyoruz . Neden? Dijital kanallar üzerinden Odea müşterisi olanlar birikimlerini %47'ye varan mevduat faiz oranıyla değerlendirmeye başlıyor. Odealı olmanın ayrıcalıkları bi’ başka, o nedenle bununla da kalmıyor; size özel finansal danışman, avantajlı hisse senedi komisyon oranları, ücretsiz ATM kullanımı gibi özel olduğumuzu daima hatırlatan faydalarla da buluşturuyor. Dahası: Aradığımız ve ihtiyacımız olan ne varsa hepsi Odea’da var. Odea uygulamasıyla yatırıma dair güncel haberlere, eğitim videolarına, canlı piyasa verilerine ve podcastlere hızla ulaşarak yatırımın merkezinde yerinizi alabilirsiniz. %47'ye varan TL vadeli mevduat faiz oranını değerlendirmek ve hayalini kurduğumuz yeni yıl için bir adım daha atmak üzere Odea’yı buradan indirebilir ve ayrıcalıkların merkezinde olmanın keyfini siz de yaşayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

110 bin üye işyerine hizmet sunan iyzico, 2023 yılına dair Black Friday istatistiklerini paylaştı. 24 Kasım Cuma günü işlem hacmi bir önceki yıla kıyasla %70 artarken ortalama sepet tutarı %75,6’lık artışla 1.145 TL’ye yükseldi. 

Kategori: Bu yıl işlem penetrasyonunu en çok artıran kategoriler geçen yıla kıyasla değişiklik göstermedi; en çok alışveriş yapılan kategoriler giyim, gıda ve eğlence oldu. Gıda sektörü geçen yıla kıyasla %110’luk bir artış yakaladı.

Bölgesel: Geçen yıl işlem hacmi artışında Ege Bölgesi zirvedeyken bu yıl işlem hacmini en çok artıran bölge %86,3 ile Karadeniz oldu. Marmara Bölgesi işlemlerin %63,5’ini, hacmin ise %52’sini oluşturarak öne çıktı.  

  • Kampanya döneminde işlem sayısını en çok artıran şehir %15 ile Düzce olurken işlem hacmini artıran şehir ise %145 artış ile Iğdır oldu. İstanbul, en çok işlem yapan şehir olarak geçen yılın zirvesindeki yerini korudu. Toplam işlemlerin %70’i İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapıldı. 

Cinsiyet dağılımı: Black Friday’de işlem hacminin %61,3’lük kısmını kadın müşteriler, %38,7’sini erkek müşteriler oluşturdu. Kategorisel tarafta kadınlar sırasıyla "Hazır Giyim", "Kozmetik" ve "Çocuk&Bebek" kategorilerinde öne çıkarken erkekler ise "Bilgisayar", "Bilgisayar Donanım&Yazılım", "Oto Parça Aksesuar ve Araç Kiralama" kategorilerindeki alışveriş işlemleriyle öne çıktı. 

Taksitli ödeme: Yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımı geçen yıla göre 1,2 puan artarak %60’a ulaştı. Tüketicilerin tek çekim ile ödeme oranı %75 iken taksitli işlem oranı %25 oldu. Bu taksit işlemlerinin %76’sı 3 taksit ile yapıldı. 3 taksitli işlemler geçen yıla göre 2 puan arttı.

  • Öte yandan: Ödeme tercihlerinde dijital cüzdan yönteminin payı %18 oldu ve bu yöntem de %86,3'lük artış ile 2 bin TL'ye ulaştı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kredi kartı

im

Iyzico

Black Friday

Ege Bölgesi

Karadeniz

Düzce

Iğdır

İstanbul

Ankara

İzmir

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

🏭 İklim karnesi, tüketim vergisi

İklim İçin 350 Derneği ile SEFİA, BIST 30 şirketlerinin iklim karnelerini inceledi. OECD ve ACEA verilerine göre, AB ülkelerinde otomobilden alınan KDV oranı %17-27 arasında değişirken bu oran Türkiye’de %20 oldu.

01 Ara 2023

Odeabank ile birlikte
Chris LeBoutillier Undplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;