aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Üyelik

CES 2022 Omicron’a yenilecek mi?

Dünya Sağlık Örgütü, kasım ayının sonunda Covid-19'un yeni bir varyantının keşfedildiğini ve bulaşma hızının yüksek olduğu tahmin edilen bu varyantın isminin Omicron olarak belirlendiğini açıkladı. Omicron'un duyurulmasının ardından ülkeler seyahat kısıtlamalarını geri getirdi, ek tedbirler uygulamaya başladı.

Birkaç hafta içinde Omicron, ABD'de en çok görülen Covid-19 varyantı oldu. Hollanda dört haftalık bir tam kapanma uygulayacaklarını duyurdu. Omicron varyantı dolayısıyla ilk ölümünü kaydeden İsrail 60 yaş üstüne dördüncü doz hakkı planını duyurdu. Fransa Omicron'un kısa süre içinde ülkede en çok görülen varyant olacağını öngördü. Birleşik Krallık'ta da varyantla birlikte yeni kısıtlamalar tartışılır hâle geldi. 

Ocak ayının başında, 5 - 8 Ocak tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan dünyanın en büyük tüketici elektroniği etkinliği Consumer Electronics Show (CES) 2022 de bu endişelerden etkilendi.

Ne oldu? 

Önce Amazon, Meta, Twitter ve Pinterest, Las Vegas'ta gerçekleşecek ve önceki yıllarda yaklaşık 180 bin kişilik katılıma ulaşan etkinliğe artan Omicron endişeleri sebebiyle katılmayacaklarını duyurdu. Konferansın sponsorlarından T-Mobile'ın CEO'su da planlanan sunumunu gerçekleştirmeyeceğini, şirketin etkinliğe katılmayacağını açıkladı. Dünyanın önde gelen teknoloji yayınları The Verge, CNET, Engadget, TechCrunch, TechRadar ve Tom's Guide da fuara katılım göstermeyecek organizasyonlar arasına katıldı. 

Bloomberg; AMD ve Samsung'un hâlâ kısıtlı bir katılım göstermeyi planladıklarını, Nvidia'nın sanal oturumlarını gerçekleştireceğini, Qualcomm, OnePlus ve HTC'nin ise katılım planlarının güncel olduğunu yazdı. 

Organizasyon ne diyor? 

The Verge'ün aktardığına göre etkinliğin organizatörü olan ve ABD'de 2.200'den fazla tüketici teknolojisi şirketini temsil eden Consumer Technology Association (CTA), etkinliğin planlandığı gibi gerçekleşmesi konusundaki görüşlerini koruyor. Bir CTA yetkilisi, Adweek'e verdiği demeçte etkinliği güvenli bir biçimde gerçekleştirmeye ve katılımcıların kendilerini rahat hissedebilecekleri tedbirleri uygulamaya odaklandıklarını belirtiyor. CTA sözcüsü Jamie Kaplan da gelişmeleri takip ettiklerini; ABD'deki yerel ve ulusal sağlık örgütlerinin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü'nü izlediklerini söylüyor. Diğer yandan etkinliğe katılacakların tam aşılanmış olmasının; sosyal mesafe, maske kullanımı gibi tedbirlere uymasının gerekliliği belirtiliyor. 

CES tweet'i

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

tüketici elektroniği

Dünya

Covid-19

Omicron

Hollanda

İsrail

Fransa

Birleşik Krallık

Consumer Electronics Show

Amazon

Twitter

Pinterest

Las Vegas

T-Mobile

The Verge

CNET

Engadget

TechCrunch

TechRadar

Tom's Guide

Samsung

Nvidia

Qualcomm

OnePlus

HTC

The Verge

Consumer Technology Association

Adweek

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

CES 2022 iptal olacak mı?

Yayın & Yazar

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

;