aposto-logo
TR
TREN

CES 2022 Omicron’a yenilecek mi?

23 Aralık - Monster - Quando
Monster ile birlikte

Monster Notebook’la performansın sınırlarını zorlayan bir deneyim Performans tutkunlarına özel dizüstü bilgisayarlarıyla fark yaratan Monster’ın özellikle oyun tutkunlarına ve kreatif içerik üreticilerine bir müjdesi var. Nedir? Monster Notebook’un yüksek performans arayan kullanıcılar için geliştirdiği, oyuncu bilgisayarı kategorisindeki masaüstü bilgisayarları saf dışı bırakan RTX ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar, şimdi güncellenen yeni NVIDIA DLSS teknolojisiyle daha yüksek FPS değerleri ve güçlü bir deneyim sunuyor. NVIDIA DLSS teknolojisi nedir? NVIDIA’nın kullanıcılarına sunduğu DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanarak, grafik biriminin üstündeki yükü azaltan bir algoritma olarak karşımıza çıkıyor. Bu algoritma sayesinde oynanan oyunun çözünürlük kalitesi, performanstan ödün vermeden ve hatta FPS değerlerini artırarak yükseliyor. Çözünürlük artışı sağlayan DLSS teknolojisi sayesinde, hem doğal çözünürlük ayarlarından daha gelişmiş görsel deneyim hem de doğal çözünürlük formatına göre iki kata kadar yüksek FPS değerleri elde ediliyor. Oyunculara özel: Red Dead Redemption 2, Chivalry 2, Farming Simulator 22, Marvel’s Guardians of the Galaxy, God of War, Mount Blade II: Bannerlord gibi DLSS desteği sunan oyunların sayısı giderek artıyor. Oyunculara ve kreatif içerik üreticilerine yepyeni bir teknoloji deneyimi sunan RTX ekran kartlı Monster Notebook’larla ilgili detaylı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Dünya Sağlık Örgütü, kasım ayının sonunda Covid-19'un yeni bir varyantının keşfedildiğini ve bulaşma hızının yüksek olduğu tahmin edilen bu varyantın isminin Omicron olarak belirlendiğini açıkladı. Omicron'un duyurulmasının ardından ülkeler seyahat kısıtlamalarını geri getirdi, ek tedbirler uygulamaya başladı.

Birkaç hafta içinde Omicron, ABD'de en çok görülen Covid-19 varyantı oldu. Hollanda dört haftalık bir tam kapanma uygulayacaklarını duyurdu. Omicron varyantı dolayısıyla ilk ölümünü kaydeden İsrail 60 yaş üstüne dördüncü doz hakkı planını duyurdu. Fransa Omicron'un kısa süre içinde ülkede en çok görülen varyant olacağını öngördü. Birleşik Krallık'ta da varyantla birlikte yeni kısıtlamalar tartışılır hâle geldi. 

Ocak ayının başında, 5 - 8 Ocak tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan dünyanın en büyük tüketici elektroniği etkinliği Consumer Electronics Show (CES) 2022 de bu endişelerden etkilendi.

Ne oldu? 

Önce Amazon, Meta, Twitter ve Pinterest, Las Vegas'ta gerçekleşecek ve önceki yıllarda yaklaşık 180 bin kişilik katılıma ulaşan etkinliğe artan Omicron endişeleri sebebiyle katılmayacaklarını duyurdu. Konferansın sponsorlarından T-Mobile'ın CEO'su da planlanan sunumunu gerçekleştirmeyeceğini, şirketin etkinliğe katılmayacağını açıkladı. Dünyanın önde gelen teknoloji yayınları The Verge, CNET, Engadget, TechCrunch, TechRadar ve Tom's Guide da fuara katılım göstermeyecek organizasyonlar arasına katıldı. 

Bloomberg; AMD ve Samsung'un hâlâ kısıtlı bir katılım göstermeyi planladıklarını, Nvidia'nın sanal oturumlarını gerçekleştireceğini, Qualcomm, OnePlus ve HTC'nin ise katılım planlarının güncel olduğunu yazdı. 

Organizasyon ne diyor? 

The Verge'ün aktardığına göre etkinliğin organizatörü olan ve ABD'de 2.200'den fazla tüketici teknolojisi şirketini temsil eden Consumer Technology Association (CTA), etkinliğin planlandığı gibi gerçekleşmesi konusundaki görüşlerini koruyor. Bir CTA yetkilisi, Adweek'e verdiği demeçte etkinliği güvenli bir biçimde gerçekleştirmeye ve katılımcıların kendilerini rahat hissedebilecekleri tedbirleri uygulamaya odaklandıklarını belirtiyor. CTA sözcüsü Jamie Kaplan da gelişmeleri takip ettiklerini; ABD'deki yerel ve ulusal sağlık örgütlerinin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü'nü izlediklerini söylüyor. Diğer yandan etkinliğe katılacakların tam aşılanmış olmasının; sosyal mesafe, maske kullanımı gibi tedbirlere uymasının gerekliliği belirtiliyor. 

CES tweet'i

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

tüketici elektroniği

Dünya

Covid-19

Omicron

Hollanda

İsrail

Fransa

Birleşik Krallık

Consumer Electronics Show

Amazon

Twitter

Pinterest

Las Vegas

T-Mobile

The Verge

CNET

Engadget

TechCrunch

TechRadar

Tom's Guide

Samsung

Nvidia

Qualcomm

OnePlus

HTC

The Verge

Consumer Technology Association

Adweek

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

CES 2022 iptal olacak mı?

Omicron, CES 2022'yi tehdit ediyor. Kurumsal markalar NFT ve metaverse kavramlarını seviyor.

23 Ara 2021

Monster ile birlikte
Dezeen üzerinden

YAZARLAR

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;