aposto-logo
TR
TREN

Powell 'artışa devam' sinyali verdi

Fed Başkanı Powell Temsilciler Meclisi'nde sunum gerçekleştirdi.

22 Haziran - Akbank - Exante
Akbank ile birlikte

Akbank destekleriyle: Attila Köksal ile Finansal Bakış ’ta yedinci bölüm “Türkiye’de yatırım eğilimleri özellikle son 50 yılda dünyada başka hiçbir ülkede görülmemiş bir enflasyon ve krizler ortamında şekillenmiş olup eskilerin tabiriyle ‘nev-i şahsına münhasır’ bir gelişim sergilemiştir.” sözlerini dile getiren duayen yatırım uzmanı Attila Köksal , bugün de olmak üzere Türkiye halkının tasarruf ve yatırım eğilimlerini yıllar içerisinde derinden etkileyen enflasyon başlığını Attila Köksal ile Finansal Bakış podcast programının yedinci bölümünde kapsamlı bir şekilde inceliyor. Yedinci bölüm | Enflasyon nedir?: Attila Köksal ile konuğu AkPortföy Genel Müdür Yardımcısı Ertunç Tümen ’in yatırım yaparken nasıl karar vermemiz, bu kararları uzun vadeye nasıl yayabileceğimiz üzerine konuştukları altıncı bölümün ardından Köksal programın yedinci bölümünde enflasyon türlerinden bahsediyor; enflasyonun hayatımıza ve yatırım tercihlerimize etkilerini Türkiye’den ve dünyadan örnekler vererek anlatıyor. Aposto Radyo ’nun Akbank destekleriyle hazırladığı Attila Köksal ile Finansal Bakış ’ın bölümlerine Aposto Radyo ’dan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde gerçekleştirdiği sunumunda yıl sonunda biraz daha yüksek faiz beklentisi içinde olduğunu ifade ederek, "Meslektaşlarım ve ben yüksek enflasyonun neden olduğu zorlukların farkındayız ve yüzde 2'lik hedefe dönme planına sadığız. Enflasyon geçen yılın ortalarından bu yana biraz ılımlılaştı ancak enflasyonist baskılar hala yüksek. FOMC'nin neredeyse tüm katılımcıları faizlerin yıl sonuna kadar biraz daha artırılmasının uygun olacağını düşünüyor." dedi.

Haziran ayı FOMC toplantısında alınan pas geçme kararının ardından konuşan Powell, piyasaları oldukça şaşırtan bir biçimde, ekonomik beklentilerin mevcut haliyle devam etmesi durumunda 2023 yıl sonunda, politika faizinde Mart tahminlerinden 50 baz puan yukarıda bir patika sonu öngördüklerini belirtmişti.

İngiltere

İngiltere'de manşet enflasyon, Mayıs’ta dördüncü ayda da beklentileri aşarak %8,7’de sabit kaldı. Piyasa beklentileri Mayıs ayında enflasyonun %8,4’e gerilemesi yönündeydi. Gıda ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon sürpriz bir şekilde %6,8’den %7,1’e yükselirken beklenti %6,8’de kalması yönündeydi.

Bunun yanı sıra ülkenin kamu borcu Mayıs ayında yapılan 20 milyar GBP'lik borçlanma ile birlikte 2,6 trilyon GBP'ye ulaşarak ülkenin kamu borcu/GSYH oranının %100,1'ine ulaşmasına neden oldu. Bu oran, 1961 yılından bu yana kaydedilen en yüksek değere işaret ediyor.

Almanya

Almanya'nın en önemli iktisadi düşünce kuruluşlarından biri olan Ifo Enstitüsü, yüksek enflasyon nedeniyle gerileyen özel tüketimin ekonomiyi yavaşlatıcı etkisi nedeniyle ülke ekonomisinin 2023 yılı için büyüme beklentisini 0,3 puan aşağı yönlü revize ederek eksi %0,4'e düşürdü. 2024 yılı beklentisi ise benzer endişeler ile %1,7'den %1,5'e indirildi.

💉 Hatırlatma dozu: Almanya ekonomisi özel tüketim ve kamu tüketimindeki yavaşlamalar nedeniyle 2022'nin son çeyreği ve 2023'ün ilk çeyreğinde üst üste daralarak teknik resesyona girmişti.


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

politika faizi

resesyon

Bankası

Jerome Powell

İngiltere

Almanya

Ifo Enstitüsü

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

🏦 Nefesler tutuldu

Bugün gözler Hafize Gaye Erkan başkanlığında düzenlenecek ilk Para Politikası Kurulu toplantısında olacak.

22 Haz 2023

Akbank ile birlikte
AA

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;