Rezervler erimeye devam ediyor

TCMB, haftalık para banka ve menkul kıymet verilerini açıkladı

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin döviz rezervindeki erime sürüyor.

🏦 Döviz rezervi: TCMB’nin toplam döviz rezervi 26 Mayıs ile biten haftada 4,3 milyar USD daha azalarak 98,5 milyar USD’ye geriledi. Veriyle birlikte, toplam rezervde son iki buçuk ayda yaşanan erime 28,0 milyar USD’ye ulaştı. Rezervde azalış trendi 14 Nisan ile biten haftadan bu yana devam ediyor. Veriyle birlikte 21 yılın ardından geçtiğimiz hafta ilk kez negatife dönen TCMB’nin net döviz rezervi -4,4 milyar USD’ye düştü. Swaplar hariç net döviz rezervi de -60,5 milyar USD.

💉 Hatırlatma dozu: Reuters, hafta içinde yayımladığı analizde TCMB’nin döviz rezervinin bu hafta 3 ila 3,3 milyar USD daha azalacağını tahmin etmişti. Önceki haftalarda yaşanan sert rezerv erimelerini de verilerden önce yayımlayan kurumun yerel kaynaklara dayandırdığı öncü analizler verilerle teyit edilmeye devam ediyor.

💶 Döviz tevdiat hesapları: Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hacmi 26 Mayıs ile biten haftada 7,0 milyar USD daha azaldı. Veriyle birlikte toplam hacim 176,0 milyar USD’ye geriledi. Böylelikle hesaplarda üç haftada yaşanan erime 13 milyar USD’yi aştı. Bu hafta yaşanan düşüşün 3,9 milyar USD’lik kısmı gerçek kişi hesaplarından gerçekleşti.

💉 Hatırlatma dozu: Önceki hafta yaşanan 2,6 milyar USD’lik erimenin 2,4 milyar USD’lik kısmı gerçek kişi hesaplarından gelmişti.

Veriyle birlikte kıymetli madenler dahil döviz mevduatlarının toplam içinden aldığı pay %36,7 oldu.

🛡️ Kur korumalı mevduat: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık verilere göre toplam mevduat hacmi 10,3 trilyon TL olurken, kur korumalı mevduat hesaplarının (KKM) toplam hacmi 100 milyar TL daha artarak 2,5 trilyon TL’ye ulaştı. Veriyle birlikte kur korumalı mevduat hacminin toplam mevduat pastası içinden aldığı pay %24,2’ye yükseldi. Söz konusu hacimde artış trendi geçtiğimiz haftaya kıyasla güçlenmiş durumda ve trend devam ediyor.

💾 Cep bilgisi: TCMB, KKM hesapları için bankaların yaptıkları prim ödemelerini vade sonuna çekerek ve faiz hesaplamasına dahil etmek suretiyle TL cinsinden ödenmesine karar verdi. Söz konusu uygulama değişikliğine dair söylentiler bir süredir gündemde yer alıyordu. Hafta içinde yapılan haberler ise dövizden dönüşüm oranında gevşeme yaşanabileceğine işaret ediyor. Bu gelişmeler sisteme olan talebi törpüleme potansiyeli taşıyor.

👛 Portföy yatırımları: Yurt dışında yerleşik yatırımcılar, 26 Mayıs ile biten haftada son bir yılın en güçlü çıkışını gerçekleştirerek 387,7 milyon USD tutarında daha hisse senedi satışı yaptı. Böylelikle endekste çıkış serisi beşinci haftasına taşınırken bu süreçte yaşanan toplam satış 763,7 milyon USD oldu. Veriyle birlikte, yıl başından bu yana yaşanan çıkış 1,5 milyar USD’yi aştı. Yabancı yatırımcıların toplam stoku ise 21,4 milyar USD.

Devlet iç borçlanma senedi piyasasında ise 1,6 milyon USD tutarında bir alım söz konusu. Yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senedi stoku 2,4 milyar USD seviyesinde.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

faiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

💰 Rezervlerde düşüş sürüyor

Seçim sonuçlarının resmi duyurusunun ardından yeni kabinenin yarın gece ilan edilmesi bekleniyor.

02 Haz 2023

T24

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;