Tesla, bu yılki 6 indirim sonrası fiyat artırdı

Şirket, Çin pazarında da bir fiyat düşürme yarışı tetiklemişti

Together with Apollo

Dijital enerji platformu: Apollo Enerjide dijital çağ başladı Nedir? Türkiye'nin ilk bulut tabanlı fatura kontrol, optimizasyon ve tahminleme platformu Apollo , altyapı ve donanım maliyeti olmadan kolay entegrasyonla, geçmiş tüketim verilerini kullanarak hesaplanan işletme karakteristiğine en uygun elektrik tarifesi avantajı sunuyor. Farklı sektörlerdeki müşterileri için yapay zekâ ve makine öğrenmesi ile tüketim trendlerini anlık ve geleceğe dönük analizlerle tesislerin 360 derece tek platformdan enerji izlemesini sağlıyor. Neden Apollo? Tesisler için en önemli gider kalemlerinden biri olan elektrik tüketimini ve buna karşılık gelen faturanızın gerçek zamanlı doğrulamasını sağlayarak kwh’de değişiklik olmasa dahi maliyetlerinizi düşürmeye yarıyor. Gelişmiş ve kişiselleştirilebilen alarmlar tüm olağan dışı tüketimleri anlık olarak tespit ediyor, operasyonel ve kişi bazlı hataların önüne geçmeyi sağlıyor. Gelişmiş grafik ve kullanıcı dostu arayüzüyle multidisipliner enerji çalışma alanı yaratarak dijital dönüşüm evresindeki şirket çalışanlarının üretkenliğini artırmayı ve enerji takibini daha pratik hâle getirmeyi vadediyor. Apollo IoT tahminleme ve operasyonel verimlilik sağlayarak gereksiz tüketimlerin önüne geçiyor, enerjinizi en verimli şekilde kullanarak tüketimlerinizi ve karbon emisyonunu azaltmayı mümkün kılıyor. Apollo ’yu keşfetmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

Tesla'nın Kaliforniya'daki pazar payı agresif fiyat indirimlerine rağmen yılın ilk çeyreğinde geriledi.

🔍 Detaylar: Tesla, Ocak ayından Mart ayına kadar Kaliforniya'daki bataryalı elektrik pazarının %59,6'sını kontrol eder hâle geldi.

  • Bu oran 2022'nin tamamındaki %72,7 seviyesinden gerileyerek 2017'den bu yana görülen en düşük seviyeye işaret etti.
  • Elektrikli otomobil üreticisinin net kârı ise, bu yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla %24 azalışla 2,5 milyar dolara geriledi.

📌 Öte yandan: Volkswagen, General Motors, Kia gibi rakipler, her biri tek haneli rakamlarda kalsa da dönem boyunca bölgedeki pazar payını artırdı.

⏱️ Bir adım geriden: Tesla, Ocak ayından bu yana ABD pazarı fiyatlarında altı kez indirime gitti.

  • Şirket CEO'su Elon Musk da, zayıf bir ekonomide kârdan önce satış büyümesine öncelik vereceklerinin sinyalini verdi.

Tesla ABD'de iki modelde fiyat artırdı

Tesla, ABD'de iki elektrikli araç modelinin fiyatlarında bu yıl 6. kez indirime gitmesinden günler sonra Model S ve Model X araçlarının fiyatlarını artırdı.

🔍 Detaylar: Şirketin internet sitesindeki fiyat listelerine göre, ABD'de Model X'in fiyatını yaklaşık %2,6 artışla 97 bin 490 dolara, Model S'in fiyatını da yaklaşık %2,9 artışla 87 bin 490 dolara çıkardı.

  • Tesla'nın Model S Plaid ve Model X Plaid'in daha önce 104,990 dolar olan fiyatları 107,490 dolara yükseltildi.

🚦 Önemli detay: Talebi canlandırmak için ocaktan bu yana bir dizi fiyat indirimine giden elektrikli otomobil üreticisinin 4 araç modelinin de fiyatlarının, yıl başına kıyasla yaklaşık %16 ile %23 aralığında daha ucuz olduğu görüldüğü.

🛑 Neden önemli? Tesla, bu yılın başında dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin'de fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.

Çin pazarına yönelik yorumlar

  • Ford Motor İcra Kurulu Başkanı Jim Farley, dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin için markasını yeniden şekillendirmesi gerektiğini söyledi:

"Çin'de devlete ait otomobil üreticilerinin bile elektrikli araçlar için yeni markalar yaratıyor. Farklılaşma gerçekten de teknoloji ve hizmetlerde ortaya çıkıyor. Hepsi çok güzel, bu araçların hepsi çok güzel. Çin'e gidin.

Çok etkileyici büyük bir şirket var, BYD. Tesla'dan tamamen farklı bir dünyadalar. Bataryalara kadar dikey olarak entegre olmuş durumdalar,  dünyada başka kimse bunu yapmıyor."

  • Toyota Motor CEO'su Koji Sato Cuma günü yaptığı açıklamada, Japon otomobil üreticisinin Çin'deki çalışmalarına ilişkin keskin bir değerlendirme yaparak, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki rekabet artarken daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi:

"Çin pazarındaki müşteri beklentilerini sıkı bir şekilde karşılamak için hızımızı ve çabalarımızı arttırmamız gerekiyor. Şanghay otomobil fuarının etkisini göz önünde bulundurduğumuzda, Çin'in elektrikli araçlar için gelişmiş bir pazar haline geleceğine inanıyorum."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Elektrikli otomobil

elektrikli araç

elektrikli otomobil

otomobil

Tesla

Kaliforniya

Volkswagen

General Motors

Elon Musk

Model S

Model X

Ford Motor

Jim Farley

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

☀️ Sürdürülebilir enerji yatırımları, -6+1

GES yatırımlarının katma değeri, Tesla'dan bu yıl altı indirim sonrası fiyat artırma kararı

24 Nis 2023

Apollo ile birlikte
Unsplash

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi, çarşamba ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;