Aksaray ile ilgili hikayeler

• Anadolu Sigorta , Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü’nü kurdu. Müdürlük, Konya merkez il olmak üzere, Aksaray, Niğde ve Karaman illerini de kapsayan geniş bir sorumluluk alanına sahip olacak.

13 Haz 2024

• YSK'nın seçimlerin yenilenmesine karar verdiği üç ilçe ve dört beldede seçmenler sandık başına gitti . Kesin olmayan sonuçlara göre; Kayseri Pınarbaşı'nda CHP'nin adayı Deniz Yağan, Şanlıurfa Hilvan'da DEM Parti adayı Serhan Paydaş, Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde ise AK Partili aday Ünal Demircioğlu kazandı. Demircioğlu, 31 Mart seçimlerinde İYİ Parti adayının bir oy gerisinde kalmıştı.

03 Haz 2024

• Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yerel seçimlerin tekrarlanmasını kararlaştırdığı üç ilçe ve dört beldede oy kullanma işlemleri dün yapıldı . Ayrıntılar: Resmî olmayan sonuçlara göre Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde CHP, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde DEM Parti, Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde AK Parti kazandı. Sivas Yıldızeli-Güneykaya, Tunceli Mazgirt-Akpazarı beldelerinde AK Parti, Aksaray Merkez-Sağlık'ta MHP, Kırklareli Lüleburgaz-Büyükkarıştıran'da CHP'nin adayla...Devamını Oku

03 Haz 2024

• Yüksek Seçim Kurulu (YSK) , 31 Mart'taki yerel seçimlerin kesin sonuçlarını bugün açıklayacak. YSK'nın daha önce verdiği karar doğrultusunda 7 yerdeki seçimler, 2 Haziran Pazar günü tekrarlanacak. Ayrıntılar: YSK'nın yenileme kararları doğrultusunda, Kayseri Pınarbaşı, Şanlıurfa Hilvan, Aksaray Güzelyurt ilçeleri ile Sivas Yıldızeli - Güneykaya, Kırklareli Lüleburgaz - Büyükkarıştıran, Tunceli Mazgirt - Akpazarı ve Aksaray Merkez - Sağlık beldelerinde yeniden sandık...Devamını Oku

06 May 2024

• CHP'nin adayı Zeynel Yıldırım'ın kazandığı Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Yıldırım 471 oy alırken AK Parti’nin adayı Ali Aydın ise 467 oy almıştı. Bununla birlikte: İYİ Parti'nin adayı Hazim Turan'ın bir oy farkla kazandığı Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde AK Parti'nin itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu, seçimin iptal edilerek yenilenmesine karar verdi.

05 Nis 2024

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

İhracatta başı İstanbul çekti

Geçen yıl en çok ihracat yapan ilk 1000 şirket listesinde 51 il yer alırken, başı 448 firmayla İstanbul çekti.

20 Haz 2023

ihracatta-basi-istanbul-cekti
• Ortak liste kararı: Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti, 9 Nisan’da YSK’ya listelerin teslimine sayılı günler kala, seçime CHP listesinden girme kararı aldı. İYİ Parti ise, kendisinin ve CHP’nin oy potansiyelinin düşük olduğu ve vekil sayısı beşten az olan Çorum, Van, Adıyaman, Aksaray gibi 10 ilde CHP ile ortak liste yapma kararı almıştı. Bu il sayısı da 12’ye çıkarıldı. Bir adım geriden: Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, 5 Ni...Devamını Oku

07 Nis 2023

• Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti, 9 Nisan’da YSK’ya listelerin teslimine sayılı günler kala, seçime CHP listesinden girme kararı aldı . İYİ Parti ise kendisinin ve CHP’nin oy potansiyelinin düşük olduğu ve vekil sayısı beşten az olan Çorum, Van, Adıyaman, Aksaray gibi 10 ilde CHP ile ortak liste yapma kararı almıştı. Bu il sayısı da 12’ye çıkarıldı.

07 Nis 2023

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Bizans Kapadokya’sında Gizli Bir Kent: Mokisos (6. yüzyıl)

Viranşehir (Mokisos), kesme taş kagir mimari, at nalı kemerler ve apsisler gibi Anadolu'nun yerel inşa geleneklerini ve bölgesel mimari ifade şekillerini yansıdır. Aynı zamanda, 4. ve 5. yüzyıllar boyunca Roma şehirciliğindeki çarpıcı değişimler için güzel bir örnek oluşturur.

17 Mar 2023

bizans-kapadokyasinda-gizli-bir-kent