Mona Lisa ile ilgili hikayeler

• Jeolog ve Rönesans sanat tarihçisi Ann Pizzorusso, Mona Lisa tablosunun nerede çizildiğine dair yıllardır süren gizemi çözdüğünü öne sürdü. İddia: Pizzorusso, iki uzmanlık alanını birleştirerek Leonardo da Vinci'nin tabloda Kuzey İtalya'nın Lombardiya bölgesindeki Como Gölü kıyısında yer alan Lecco'nun bazı tanınabilir özelliklerini resmettiğini iddia etti.

14 May 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Fotoğrafın Mona Lisa'sına ulaşmak için yapay zeka desteği

Fotoğrafçılık, özellikle gözle görülemeyen anları yakalayarak onları ölümsüzleştiren büyüleyici bir sanat. Samsung Galaxy S24 serisinde deneyimleme şansı bulduğumuz Space Zoom, AI Akıllı Galeri ve Yüksek Çözünürlük özellikleri fotoğrafçılığın yeniden uyanışını haber veren yeni teknolojileri işaret ediyor.

Çiğdem Öztabak

·

16 Mar 2024

fotografin-mona-lisasina-ulasmak-icin-yapay-zeka-destegi
Kaynak: AFP • Fransız çiftçilerin protestoları sürerken, “ Gıdanın karşı saldırısı ” (Riposte Alimentaire) isimli grup, Louvre Müzesi'nde sergilenen Mona Lisa tablosuna çorba fırlatma eylemi düzenledi. Kurşun geçirmez camdan bir vitrinle korunan tablo, eylemden zarar görmedi. Detaylar: "Hangisi daha önemli; sanat mı, sürdürülebilir gıda hakkı mı?" dedikleri duyulan protestocular, “Tarım sistemi hasta, çiftçiler ölüyor” şeklinde slogan attı.

03 Şub 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Elgin Mermerleri: Diplomatik krizin merkezindeki tarihî eserler

Yunanistan'ın Osmanlı Devleti egemenliğinde olduğu 1801-1812 yılları arasında, Elgin Lordu Thomas Bruce tarafından Partenon Tapınağı'ndan sökülerek parça parça İngiltere'ye kaçırılan heykel ve rölyefler, Atina ile Londra arasında diplomatik krize yol açtı. Rishi Sunak, Miçotakis ile planlanan görüşmesini son anda iptal etti.

29 Kas 2023

elgin-mermerleri-diplomatik-krizin-merkezindeki-tarihi-eserler
• Roland Garros'ta Mona Lisa gülüşü. Tenisçilerin Mona Lisa'nun duruşunu yapmaya çalıştıkları videoyu buradan izleyebilirsiniz.

06 Haz 2023

Sanat Algımız

Michelangelo, bunaltıcı düşlerinden uyanıp Adem'in Yaratılışı'nı resmetmeye karar vermedi. Aksine bunun için görevlendirildi. Hem de dönemin papası II.Julius tarafından..

21 Oca 2023

sanat-algimiz
Z Raporu: Yıldızlı Bir Hikâye/Gündem Başlıkları

Bu yıla damgasını vuran birçok olay yaşandı. Bunlardan en önemlisi İran’da kadınların haklı direnişiydi.

07 Oca 2023

z-raporu-yildizli-bir-hikayegundem-basliklari
• Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenen Mona Lisa tablosuna, iklim aktivisti olduğunu belirten bir erkek, pasta attı. Müzeye "yaşlı kadın kılığında" geldiği söylenen kişi, "gezegene yeterince odaklanmayan sanatçılara tepki gösterdiğini" ifade etti.

02 Oca 2023

“Söz söylemeden bir sağaltım alanı bulmak benim çok işime yaradı çünkü söz söylediğimde çok sorumluluk yükleniyor gibi hissediyorum, hep söylediklerimin arkasında duramam. Ben çoğu zaman hem söylediklerimi yeriyorum hem arkasında da duruyorum ve bunların hepsi aynı anda oluyor. Fotoğrafta hiçbir şey demeden 'Abi aaa! Ne hissediyorum? Oh be' gibi bir yerden olunca bana çok iyi geldi.” Dilhan Şeşen “Benim öykülerim çok serüvenli öyküler. Dolayısıyla onları böyle anlatmak,...Devamını Oku

16 Kas 2022