Daha yeşil bir tekstil ve giyim endüstrisine doğru

Döngüsel ve sürdürülebilir bir tekstil stratejisi için hazırlanan rapor onaylandı.

Together with The Body Shop

Fark yaratan güzellikle Türkiye’de 20’nci yıl: The Body Shop Türkiye'de 20'nci yıl 2003 yılında İstanbul ’da açtığı mağazasıyla ilk defa Türkiye’deki müşterileriyle buluşan The Body Shop ; çevreye ve topluluklara fayda yaratan kampanyaları, her birinin ayrı bir hikâyeye sahip olduğu zengin ürün çeşitliliği ve aktivist politikalarıyla Türkiye’deki 20’nci yılını kutluyor . Etik, duyarlı ve sürdürülebilir prensiplere sahip The Body Shop’ın hikâyesi feminist ve insan hakları aktivisti Dame Anita Roddick sayesinde 1976 ’da Brighton’da başladı. Doğal içerikli, çeşitli ve neredeyse tamamı vegan olan ürünleriyle müşterilerinin güzellik rutinlerinin vazgeçilmezi olan The Body Shop , 1976’dan bu yana daha adil ve daha güzel bir dünya için çalışıyor. Macerasını şimdi dünyanın pek çok farklı noktasına taşıyan ve kurulduğu günden bugüne sektördeki oyuncular arasında fark yaratan tutumlar sergileyen güzellik markası, gücünü dünyamız için olumlu değişimler ortaya koymak için kullanıyor. The Body Shop , tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da ürünlerini yerel üreticilerden tedarik edip sosyal değişimlere katkı sağlayarak toplum için ; hayvanlar üzerinde deney yapmayarak, yeniden doldurulabilir ürünleri ve sürdürülebilir ambalaj tercih ederek dünya için fark yaratma hedefleriyle çalışmalarına devam ediyor. Dahası: Birleşmiş Milletler iş birliğiyle küreselde yürüttüğü sosyal sorumluluk kampanyasını Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve gençlerle el ele vererek Kendi Sesin Ol adıyla Türkiye’de hayata geçiren The Body Shop; Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği , Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Hayat Sende Derneği ’yle de değerli çalışmalara imza attı. Güzelliği iyilik için kullanılan bir güç hâline getiren The Body Shop ürünleriyle buradan buluşabilir, tüm ürünlerde geçerli %50’ye varan büyük yaz indiriminden yararlanarak çevreye duyarlı bir bakım rutinine sahip olabilirsiniz.

Learn more

Angst

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

Avrupa Parlamentosu, AB’nin sürdürülebilir ve döngüsel tekstil stratejisi için tavsiyelerini kabul etti.

  • Talep ne?: Metin, AB’de satılan tekstil ürünlerinin daha dayanıklı, yeniden kullanılabilir, tamir edilebilir ve geri dönüştürülebilir olmasını talep ediyor. 
    • Talep edilenler arasında "hızlı moda"yı bitirmek için ulusal önlemler alınması maddesi de geçiyor.
  • Nasıl?: Bu bağlamda üretimlerin tedarik zinciri boyunca insan haklarına, sosyal haklara ve işçi haklarına, çevreye ve hayvan haklarına saygı göstermesi gerekiyor.
  • Bir adım geriden: Komisyon, tekstil ürünlerinin yaşam döngüsünü kapsayıcı şekilde ele almak; tekstil üretim ve tüketim şeklimizi değiştirmek için eylemler önermek amacıyla 30 Mart 2022'de AB'nin Sürdürülebilir ve Döngüsel Tekstil Stratejisi'ni sunmuştu.
    • Strateji, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın, yeni döngüsel ekonomi eylem planının ve tekstil sektörü için endüstri stratejisinin taahhütlerini yerine getirmeyi hedefliyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Angst

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Avrupa Parlamentosu

tekstil

Tekstil

Avrupa Yeşil Mutabakatı

NEREDE YAYIMLANDI?

AngstAngst

HİKAYE

💀 Renkler zehirleyebilir mi?: Sentetik boyaların kültürel ve ekolojik bedeli

Çevre Haftası kutlamaları arasında renk yapımı ve insanlık tarihinin kesiştiği noktalar, aşırıya kaçan uygulamalar üzerine.

09 Haz 2023

The Body Shop ile birlikte
Fotoğraf: In Pictures Ltd./Corbis, Getty Images

YAZARLAR

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

İLGİLİ OKUMALAR

;