aposto-logo
TR
TREN

Kanser söylentilerine rağmen tüketici diyet koladan vazgeçmiyor

HundredX anketinden elde edilen verilere göre DSÖ'nün aspartam açıklamasına rağmen mayıs ayından bu yana Coca-Cola ve PepsiCo’nun tüketimi %2 arttı.

27 Eylül - Tefal - apéro
Tefal ile birlikte

— Tüm mutfağı tek cihaza sığdırmak mümkün mü? — Tefal Easy Fry Grill Steam : Mümkün . Son bir yılda Türkiye’de airfryer satışlarının beş katına çıkmasına şaşırmamalı; hepimiz mutfakta “hızlı, pratik, çok yönlü, ekolojik ve sağlıklı” çözümler arıyoruz. Türkiye’deki 30’ncu yılını kutlayan Tefal , çözümün onda; Tefal Easy Fry Grill Steam ’de olduğunu söylüyor. Nedir? Az yağlı fritöz demek yetmez; sıcak havayla kızartma ve ızgaradan çok daha fazlasını sunan Tefal Easy Fry Grill Steam , sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmayı zahmetsiz hâle getiriyor. Ne kadar kurtarıcı anlatalım: İster ekstra çıtır ister nefis ızgara: Hava ile kızartma , ızgara ve buharda pişirmeyi tek bir cihazda birleştiriyor. Ekstra Çıtır teknolojisiyle çok az yağla veya hiç yağ eklemeden kızartmalar yapmayı sağlıyor. Ürünü benzerlerinden ayıran buharda pişirmeyi atlayamayız. Buhar ve havayla kızartma modlarını birleştirerek balıktan sebzelere kadar birçok tarifte dışı çıtır içi yumuşacık sonuçlar alabilirsin. Kalabalık sofraların üstesinden geliyor: 6,5 litre kapasitesiyle dilediğin kadar misafiri ağırlayabilir, lezzetli ve sağlıklı sofralarla akılları baştan alabilirsin. Temizlik derdi de neymiş: Pratik ve hızlı yönünü pekiştiren bir diğer özelliği ise kolayca temizlenebilmesi. Buhar temizlik modu sayesinde sadece düğmeye basarak yağ ve kirden kolayca arındırılabiliyor. Hızlı sonuçlar, daha az enerji ve mutfakta mutlu bir sen için Tefal Easy Fry Grill Steam burada .

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

HundredX'in 150 bin katılımcıyla yaptığı ankete göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün Temmuz ayında aspartamın "muhtemelen kanserojen" olduğuna ilişkin açıklaması tüketicilerin Coca-Cola, PepsiCo ve Keurig Dr. Pepper gibi şirketlerin diyet kola ürünlerine yönelik tercihlerini etkilemedi. Mayıs ayından bu yana, en iyi diyet kola markalarının tüketimi %2 artış gösterdi; normal gazlı içecekleri %1 oranında geride bırakarak yükseldi. Veriler, tüketicinin diyet gazlı içeceklere yönelik talebinin gücünü koruduğunu ve tüketicilerin bu içeceklere ait içeriklerin güvenliği konusundaki görüşlerinin değişmediğini gösteriyor.

  • Neden? HundredX’in Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Andre Benjamin “Potansiyel sağlık etkilerinin insanların diyet kola tüketme niyetleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmamasına şaşırdık. Tüketiciler sağlık risklerine rağmen muhtemelen diyet kola içmeye devam edecek çünkü onlara daha fazla mutluluk veren tat gibi diğer faktörleri daha fazla önemsiyorlar," dedi. Benjamin, çoğu kişinin diyet kolaların kendileri için normal gazlı içeceklerden daha iyi olduğuna inandığını belirterek "Tüketicilerin diyet gazlı içeceklerin sağlıklılığı veya içeriğine ilişkin bakış açılarında kayda değer bir değişiklik yok," diye ekledi.
  • Detaylar: Tüketicilerin şeker alımını azaltması nedeniyle normal kola satışlarının düştüğü bir piyasada diyet gazlı içecekler Coca-Cola ve PepsiCo için iyi bir çıkış noktası oldu. Statista'ya göre şu anda diyet gazlı içecekler gazlı içecek pazarının %27'sini oluşturuyor. Kola devlerinin dördünün de aspartam içeren Coke Zero, Diet Coke, Pepsi Zero Sugar ve Diet Pepsi’yle şekersiz ürünler alanında büyük payı var. Tüketiciler şu ana kadar diyet gazlı içeceklere bağlı görünse de DSÖ duyurusunun genel nüfus arasında kafa karışıklığını artırması muhtemel.
  • Bir adım geriden: Geçtiğimiz aylarda, DSÖ’nün Kanser Araştırma Kolu elindeki sınırlı sayıdaki kanıtları inceledikten sonra ilk kez aspartamın "muhtemelen kanserojen" olduğunu açıkladı. Ancak DSÖ bünyesindeki farklı bir birim aspartamı belli bir limit dâhilinde tüketmenin güvenli olduğunu belirtti. 
  • Nedir? Aspartam gıda endüstrisinde oldukça popüler bir tatlandırıcı. İçecek çeşitleri, sakız, bisküvi gibi dünya çapında yaklaşık 6 bin gıda ürününde bulunuyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #21 Süte siber güvenlik önlemi

apéro gazete'de bu hafta: Geçtiğimiz aylarda DSÖ'nün aspartam hakkında yaptığı açıklamalara rağmen diyet kola satışları artıyor. İngiltere peynirleri hakkında yazılmış en eski kitap ülke yemek tarihi adına heyecan yarattı.

27 Eyl 2023

Tefal ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;