Plastik zirvesi Paris’te gerçekleşti

Ülke temsilcileri, fosil yakıta dayalı plastik üretiminin azaltılması için buluştu.

Together with Zorlu Holding

Zorlu Holding için işin geleceği sürdürülebilirlik Zorlu Grubu tüm faaliyetlerini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA) rehber alan Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda eşit, kapsayıcı, adil ve akıllı bir gelecek için benimsediği “sorumlu yatırım holdingi” anlayışıyla yürütüyor. Bu kapsamda, insan odaklı ekosistemler yaklaşımıyla paydaş önceliklerini gözetiyor; çalışan memnuniyeti, işin geleceği, kapsayıcı değer zinciri ve toplumsal yatırım alanlarında ortak değer yaratıyor. Yenileyici iş modelleriyle toplumsal ihtiyaçları doğayla uyum içinde sürdürülebilir sistemler kurarak karşılamak için çalışıyor; iklim krizi ve döngüsel ekonomi alanlarında ekosistemi dönüştürmeyi hedefliyor. Çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) alanlarındaki performansını her geçen gün daha da iyileştirmek için çalışıyor. Zorlu Grubu daha yaşanabilir bir dünya için belirlediği Akıllı Hayat 2030 hedefleri kapsamında hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı projelerden örnekleri bir video serisi haline getirdi. Paylaştıkları hikayelerin, şirket paydaşları, toplum ve çevre için daha fazla değer yaratmanın yolunu açarak her canlı için daha iyi bir gelecek ve daha yaşanabilir bir dünya hayaline katkı sağlayacağına inanıyor. Zorlu Grubu ’nun sürdürülebilirlik yolculuğunda hayata geçirdiği iyi uygulamaları görmek için Akıllı Hayat Blog ’da yer alan Bizden Hikayeleri bu bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Angst

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

175 ülkeden temsilciler, plastiğin tüm yaşam döngüsünü ele alan anlaşmayı imzalamak üzere Fransa’nın başkenti Paris’teki UNESCO genel merkezinde bir araya geldi.

  • Bir adım geri: Ülkeler, Şubat 2022’de, dünya çapında plastik kirliliğine son vermek için yasal olarak bağlayıcı bir BM anlaşmasının gerekliliği konusunda prensipte anlaşarak en geç 2024 yılında bu anlaşmayı hayata geçirme kararı almıştı.
  • Açılış çağrısı: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, küresel plastik kirliliğini gündeme getirmek için başlatılan beş günlük toplantının açılışında, günümüzün “globalleşmiş ve sürdürülemez” üretim biçimine dur deme çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Ernesto Benavides, AFP


  • Zirve sonucu: 175 ülkeden binin üzerinde delegeyle 1500’den fazla bilim insanı ve sivil toplum ve endüstri temsilcileri, plastik üretimini sınırlamak için uluslararası yasaları güçlendirmeyi öneren iddialı bir metni tartıştı. Öneriler arasında belirli plastik türlerinin üretiminin yasaklanması, atık yönetiminin güçlendirilmesi ve geri dönüşümün geliştirilmesi yer aldı.
  • Bu arada: Müzakerelere sadece sivil toplum kuruluşları değil, aynı zamanda plastik şirketlerinin temsilcileri ve lobiciler de katıldı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Angst

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

plastik

Fransa

Paris

UNESCO

Emmanuel Macron

Ernesto Benavides

NEREDE YAYIMLANDI?

AngstAngst

HİKAYE

🍴 Sömürgeleştirilmemiş bir mutfak: Beslenme alışkanlıkları nasıl bağımsızlaşır?

Gastronomi antropoloğu Claudia Serrato, “Yeme alışkanlıklarımızı sömürgeciliğin mirasından nasıl uzaklaştırabiliriz?” sorusuna odaklanıyor.

02 Haz 2023

Zorlu Holding ile birlikte
Kaynak: Pictures From History/Universal Images Group, Getty Images

YAZARLAR

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

İLGİLİ OKUMALAR

;