aposto-logo
TR
TREN

Göktuğ İpek

https://aposto.com

“İstanbul ona biraz daha saygılı davranmamızı hak ediyor”

Bu sözler akademisyen ve tarihçi Duygu Saygın’a ait. Kendisi tarihi, doğası ve kültürüyle İstanbul gibi benzersiz bir şehrin yeterince hakkını veremediğimizi düşünüyor.

Göktuğ İpek

·

11 Nis 2023

Kapıldım gidiyorum…

"İsteseniz de yavaş olamazsınız. İsteseniz de o kalabalığa direnemezsiniz. Şehrin hızı sizi alır, sele kapılmış bir eşya gibi sürükler..."

Göktuğ İpek

·

14 Mar 2023

"Tam bir kakafoni içinde eğleniyoruz"

Eski İstanbul’un gündelik yaşamı ve eğlence hayatı denildiğinde, özellikle Cumhuriyet dönemi ve sonrası söz konusuysa ilk akla gelen isim Gökhan Akçura olsa gerek. Kendisinin birbirinden farklı konularda pek çok eseri var. Bu yüzden bu ayki söyleşimizi kendisiyle gerçekleştirdik.

Göktuğ İpek

·

07 Mar 2023

Bükemediğin eli öpme

Tarihin popüler olmasının nedenlerinden biri de bugünden kaçıp geçmişe sığınmak. Bizim gibi toplumların bir özelliği de yaşananları unutmak. Yani bir yandan unuturken diğer yandan geçmişe sığınıyoruz.

Göktuğ İpek

·

07 Mar 2023

“Eleştiri kurumunun olmadığı bir ülkede iyi yayıncılık da olmaz!”

Kitap Yayınevi genel yayın yönetmeni olan Çağatay Anadol, "Bir başka sorun da ülkemizde eleştiri kurumunun çökmüş olması. 'Burnundan kıl aldırmayan' bir toplum olduğumuz için eleştiri elbirliğiyle ‘öldürüldü.” Siz sadece iktidarın ya da siyasetçilerin eleştiriden hoşlanmadığını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz!" diye konuştu.

Göktuğ İpek

·

13 Ara 2022

"İstanbul merakımızı her daim canlı tutan bir hazine"

Tarih Vakfı Yurt Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Yolcu, İstanbul'un medeniyetlerin geçiş ve buluşma noktası olduğunu belirterek "İstanbul merakımızı her daim canlı tutan bir hazine" diye konuştu.

Göktuğ İpek

·

22 Kas 2022