aposto-logo
TR
TREN

Kraft rom pazarı 2031’e kadar 2,5 milyar dolara ulaşacak

Genç tüketicilerin butik alkole yönelik tercihleriyle artan talep, küçük üreticiler için önemli fırsatlar yarattı.
Kraft rom pazarı 2031’e kadar 2,5 milyar dolara ulaşacak

6 Eylül - Metro Türkiye - apéro
Metro Türkiye ile birlikte

Taze, güvenilir ve sağlıklı balıklar için Metro ’yu ‘izleyin’ Hasret bitti, balık sezonu tüm bereketiyle başladı. Peki acaba denizden tezgâhlara, sonra da sofralara ulaşan balık çeşitleri taze mi? Daha ötesi, güvenilir mi? Kim ne zaman, nasıl avladı? Tabağında ne olduğunu bilmek, güvenilir ürünlerle sağlıklı beslenmek istiyorsan Metro Türkiye ’nin tezgâhlarına taşıdığı balık çeşitlerini ‘izleyebilirsin’. Nasıl? Metro ’nun Balıkta İzlenebilirlik projesiyle dilediğin bilgiye ulaşmak çok kolay. Ürünlerin üzerinde yer alan QR kodlar sayesinde balıkların hangi denizden, ne zaman, hangi tekne tarafından, hangi avcılık metoduyla yakalandığı ve besin değerleri gibi 12 farklı bilgiye %100’e yakın izlenebilirlikle anında öğrenmek mümkün. Buraya dikkat: Metro Türkiye deniz ürünlerini sadece av ve boy yasaklarına göre değil, periyodik olarak kurşun, kadmiyum, cıva ağır metalleri, parazit ve histamin olmak üzere toplam beş parametrede gerçekleştirdiği analiz sonuçlarına göre reyonlarına taşıyor. Gıda analizlerinden geçemeyen ve uygunsuz avlanan hiçbir ürüne Metro tezgâhlarında yer yok . Ayrıca hamsi, palamut, tekir, istavrit, sardalya, çinekop, lüfer gibi çeşitlerin yanı sıra istiridye, midye, akivades, ahtapot, kalamar, karides, ıstakoz, sübye, langustin, yengeç gibi 100’den fazla çeşit deniz ürünü sezonuna bağlı olarak ‘Metro Usulü’ sunuluyor. Tadı da kalitesi de yerinde taze deniz ürünleri için Metro Türkiye ’ye bekleniyorsun.

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Transparency Market Research'ün bir raporuna göre küresel ölçekte kraft rom pazarının 2031’e kadar 2.5 milyar dolar değerinde olacağı ve yıllık bileşik büyüme oranının %5.5 artacağı öngörülüyor. Araştırma grubu ABD'de her geçen gün sayıları artan kraft rom damıtma tesislerinin bu değişime öncülük ettiğini paylaştı. Rapora göre talepteki artışın premium cin üretimindeki son dönemdeki büyümeyi takip etmesi nedeniyle tüketiciler içeceğin el yapımı karışımlarını tercih etmeye başlıyor.

  • Neden? Mai tai ve piña colada gibi tropik kokteyllerin temelini oluşturan rom, ABD'de giderek artan bir ilgi görüyor. Bu durum yeni oyuncuların bu alana girmesinin önünü açıyor. Şeffaflık Piyasası Araştırması verilerine göre rom içenler arasında kuşaksal bir ayrım söz konusu. Raporda daha yaşlı içicilerin Kaptan Morgan ve Bacardi gibi seri üretilen rom markalarını tercih ederken Y kuşağı içicilerin el yapımı ve aromalı seçenekleri tercih ettiği belirtiliyor.
  • Neden önemli? ABD'de benzersiz tat ve aromalara sahip yüzlerce butik rom damıtma tesisi bulunuyor. Rum Reader'ın 2019'da yayınına göre bira, viski ve cin üreten pek çok içki fabrikası artan popülaritesi nedeniyle son yıllarda bu ürünlerin yanı sıra rom da üretmeye başladı. 
  • Bir adım geriden: Butik alkollü içecek piyasası çok fazla üreticinin olması ve markaların değişen tüketici zevklerini karşılama konusunda isteksiz olması durumunda aşırı doygunluk riskini beraberinde getiriyor. Geçen ay ABD'nin en eski butik bira fabrikası olan San Francisco merkezli Anchor Brewing, 127 yıl sonra faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Analistler bu durumu sektördeki üretici çeşitliliğinin fazlalığı ve değişen pazar taleplerine bağladı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

bira

viski

kraft rom

Mai tai

piña colada

Şeffaflık Piyasası Araştırması

rom

Kaptan Morgan

Bacardi

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #18 Jamie Oliver'dan yeni çağrı

apéro gazete'de bu hafta: Türkiye'nin en büyük gölünün kıyısındaki kuraklık endişesi büyürken Jamie Oliver ücretsiz okul yemekleri çağrısını sürdürüyor. Gıda teknolojisinde yeni gelişmeler.

06 Eyl 2023

Metro Türkiye ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;