aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

PPK’dan beklenen karar

Para Politikası Kurulu’nun toplantısında politika faizi sabit tutuldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, yılın beşinci toplantısında politika faizini %8,5’te tutma kararı aldı. Veri, piyasa beklentileri ile uyumlu.

Metnin detaylarında neler var?

Karar metninde önceki ayda da gözlemlendiği gibi büyük bir değişim göze çarpmıyor. Metnin uluslararası görünüm kısmında gelişmiş ülke ekonomilerinde yaşanan resesyon endişelerine vurgu yapılırken, bankacılık krizinin finansal istikrarı tehdit ettiği ifade ediliyor. Küresel enflasyon görünümünde  tahıl koridoru uygulamasına rağmen baskının devam ettiği ifade edilirken gelişmiş ekonomilerde merkez bankalarının faiz artırım döngülerinde sona yaklaştığı bilgisi yineleniyor.

Yurt içine dair değerlendirmelerde ise deprem felaketinin ardından ekonomik faaliyette beklenenden hızlı toparlanma yaşandığı ifade edilirken felaketin ülke ekonomisi üzerinde orta vadede kalıcı bir etki yaratmayacağı öngörülüyor. Cari işlemler dengesinde turizm gelirleri destekli iyileşme, iç tüketim talebinde devam eden artış ve ana ihracat pazarlarındaki zayıflama işaret edilen diğer önemli değişkenler olarak sıralanıyor.

Metnin devamında, mevcut stratejinin korunacağı teyit edilirken, mevcut faiz seviyesinin ekonomik aktivitenin desteklenmesi için yeterli olduğu ifadesi bir kez daha korunuyor.

"Kurul, 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi metninde belirttiği üzere, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm politika araç setini liralaşma hedefleriyle uyumlu hale getirecektir. Kurul, yaşanan felaketin etkilerinin en düşük seviyelere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi amacıyla uygun finansal koşulların oluşmasını önceliklendirecektir."

💾 Cep bilgisi: Bir sonraki PPK toplantısı 22 Haziran’da yapılacak. Bu toplantıda alınacak karara ilişkin henüz bir beklenti oluşmuş değil ve beklentiler Pazar günü yapılacak seçim sonucuna göre şekillenecek.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🏦 PPK'dan beklenen karar

Yayın & Yazar

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

;