Rezervlerde erime sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı.

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin net döviz rezervindeki düşüş serisi devam ediyor.

🏦 Döviz rezervi: TCMB’nin toplam döviz rezervi 2 Haziran ile biten haftada 2,0 milyar USD artarak yeniden 100 milyar USD eşiğini aştı ve 100,5 USD oldu. Veriyle birlikte, toplam rezervde yıl başından bu yana yaşanan erime 28,3 milyar USD oldu. Toplam rezervde azalış trendi 14 Nisan ile biten haftada başlamıştı. Öte yandan, 21 yılın ardından geçtiğimiz hafta ilk kez negatife dönen net döviz rezervindeki açık 1,3 milyar USD daha genişleyerek -5,7 milyar USD’ye düştü. Swaplar hariç net döviz rezervi de -61,2 milyar USD.

💶 Döviz tevdiat hesapları: Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hacmi 2 Haziran ile biten haftada 541 milyon USD daha azaldı. Veriyle birlikte toplam hacim 175,5 milyar USD’ye geriledi. Böylelikle hesaplarda dört haftada yaşanan erime 14 milyar USD’ye yaklaştı. Bu hafta yaşanan düşüşün 296 milyon USD’lik kısmı gerçek kişi hesaplarından gerçekleşti. Toplam hacmin ise 105,5 milyar USD’lik kısmı gerçek kişilere ait. Veriyle birlikte kıymetli madenler dahil döviz mevduatlarının toplam içinden aldığı pay %38,0 oldu.

🛡️ Kur korumalı mevduat: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık verilere göre toplam mevduat hacmi 10,4 trilyon TL olurken, kur korumalı mevduat hesaplarının (KKM) toplam hacmi 35 milyar TL daha artarak 2,5 trilyon TL oldu. Veriyle birlikte kur korumalı mevduat hacminin toplam mevduat pastası içinden aldığı pay %24,3’e yükseldi. Söz konusu hacimde artış trendinin TCMB tarafından yapılan prim kısıtlamasının ardından yavaşladığı görülüyor.

💉 Hatırlatma dozu: TCMB, geçtiğimiz hafta KKM hesapları için bankaların yaptıkları prim ödemelerini vade sonuna çekerek ve faiz hesaplamasına dahil etmek suretiyle TL cinsinden ödenmesine karar vermişti.

👛 Portföy yatırımları: Yurt dışında yerleşik yatırımcılar, 2 Haziran ile biten haftada 52 milyon USD tutarında daha hisse senedi satışı yaptı. Böylelikle endekste çıkış serisi altıncı haftasına taşınırken bu süreçte yaşanan toplam satış 800 milyon USD’yi aştı. Veriyle birlikte, yıl başından bu yana yaşanan çıkış 1,6 milyar USD’yi oldu. Yabancı yatırımcıların toplam stoku ise 23,3 milyar USD.

Devlet iç borçlanma senedi piyasasında ise 15 milyon USD tutarında bir alım söz konusu. Yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senedi stoku 2,1 milyar USD seviyesinde.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

🏦 Net rezervde açık derinleşiyor

Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin net döviz rezervindeki düşüş serisi devam ediyor.

09 Haz 2023

EPA

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;