aposto-logo
TR
TREN

Turizmde yerel mutfakların etkisi

İşletmeler turizm sezonunu uzatmak ve canlandırmak amacıyla dikkatini yöresel Türk mutfağına çevirmeye başladı.

20 Eylül - Oikos Bozcaada - apéro
Oikos Bozcaada ile birlikte

Ada yolcusu kalmasın: Oikos Bozcaada Eski Yunancada “aile mirası, aile evi” anlamına gelen ve içinizi ısıtacak bir aile işletmesi olan Oikos , sizin de Bozcaada ’daki yeni eviniz olmak için bekliyor. Oikos Bozcaada: Ada merkezine 700 metre, plaja 200 metre yürüme mesafesinde İğdelik mevkiinde sessiz bir koya hakim olan Oikos Bozcaada, deniz manzaralı büyük bir bahçe içerisinde altı adet villa ve bir otel binasından oluşuyor. Sonbaharda ağızda bambaşka bir tat bırakacak ada ziyaretiniz için sebebiniz hazır, Oikos yalnızca sizi bekliyor. Villaların sizi yıl boyunca misafir etmeye hazır olduğunu da ayrıca paylaşalım. Aradığınız sakinliği sunacak ortamı, ferah ve konforlu odaları , bahçesinde edilecek gece muhabbetleri için biz değil ama Oikos soruyor; “ Biz sizin için her şeyi düşündük, siz ne zaman Oikos Bozcaada’ya gelmeyi düşünüyorsunuz?” apéro okurunun gönül teline dokunacak sürprizi sona sakladık: Oikos’un nefis kahvaltısı . Karnı tok olanı acıktıracak, yolu düşmeyenin yönünü değiştirecek lezizlikte; taze ve özenle hazırlanan bu kahvaltı için uykudan uyanmak her zaman çok keyifli. Feribotun adaya girişini izleyebileceğiniz deniz manzarası ve dinginliğiyle misafirlerini büyüleyen Oikos Bozcaada ’yı buradan takip edebilir, iletişime geçmek için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Turizmciler hâlihazırda üç aylık yaz döneminde yoğunlaşan turizmin mevsimselliğini gastronomi alanındaki etkinlik ve girişimleri çeşitlendirerek aşmayı planlıyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kavaloğlu, turizmin yıl geneline yayılması için birçok senaryonun gündemde olduğunu belirterek gastronomi turizminin şimdiden Türkiye için önemli bir ilgi noktası hâline geldiğini vurguladı: "Bu bağlamda Antalya öne çıkabilir. Biz çalışmalarımızda her zaman Türk mutfağına yer verdik fakat artık kapsamı genişletiyoruz."

  • Neden? Baklava, kebap gibi uluslararası üne sahip yerel lezzetlerin yanı sıra yeme içme sektörü artık ülkenin dört bir yanından gelen yöresel mutfaklara da odaklanıyor. Kavaloğlu bu durumla ilgili "İlk etapta Yörük mutfağına ait tarifleri otellerde sunmaya başladık ve oldukça ilgi gördü. Kültürümüzden gelen bu lezzetleri bir pazarlama aracı olarak değerlendireceğiz." dedi.
  • Neden önemli? Kavaloğlu, bu yeniliklerin sadece Yörük lezzetleriyle sınırlı kalmayacağını vurgulayarak Anadolu'nun farklı coğrafyalarına ait keşfedilmemiş veya az bilinen tatların da ülke tanıtımında ön plana çıkacağını sözlerine ekledi: "Bu değişimin tüm bölgelerimizi kapsamasını hedefliyoruz. Yörük mutfağıyla başlayan bu potansiyel hepimizi şaşırttığı için önümüzdeki dönemlerde bu mutfak dönüşümünün etkisi daha da artacak. İleride kültürel miras denince akla sadece arkeolojik kalıntılar gelmeyecek. Çünkü bölgelerimizin gizli kalan ama kültürel değeri yüksek lezzetlerini hem yerli hem de yabancı misafirlerle buluşturmaya başladık."
  • Bir adım geriden: Benzer şekilde 27 Mart gecesi ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Oscar partisinde ünlü şef Wolfgang Puck menüsünde Karadeniz pidesi ve kaymaklı kayısı tatlısına yer verdi. Puck menüdeki bu tercihine yönelik "Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için kebapların ötesine geçilmesi gerekiyor; pide çeşitleri, patlıcan çeşitleri ve çok daha fazlası var. Bana göre en iyi kalkan ve lüfer Karadeniz'de. Bu müthiş bir zenginlik." yorumunda bulundu.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #20 Fermantasyonun mutfak ötesi gücü

apéro gazete'de bu hafta: Tekstil sektörünün geleceğine yönelik fermantasyona dayalı çözümler araştırmacı ve girişimcilerin odağında. Danone gıda atıklarını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor.

20 Eyl 2023

Oikos Bozcaada ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;