aposto-logo
TR
TREN

Unilever'den tarla saldırıları için çay toplayıcılarına ödeme

Hukuk firması, şirketin 2007'de yaşanan saldırı konusunda üzerine düşen sorumluluktan kaçtığını söyledi.

27 Eylül - Tefal - apéro
Tefal ile birlikte

— Tüm mutfağı tek cihaza sığdırmak mümkün mü? — Tefal Easy Fry Grill Steam : Mümkün . Son bir yılda Türkiye’de airfryer satışlarının beş katına çıkmasına şaşırmamalı; hepimiz mutfakta “hızlı, pratik, çok yönlü, ekolojik ve sağlıklı” çözümler arıyoruz. Türkiye’deki 30’ncu yılını kutlayan Tefal , çözümün onda; Tefal Easy Fry Grill Steam ’de olduğunu söylüyor. Nedir? Az yağlı fritöz demek yetmez; sıcak havayla kızartma ve ızgaradan çok daha fazlasını sunan Tefal Easy Fry Grill Steam , sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmayı zahmetsiz hâle getiriyor. Ne kadar kurtarıcı anlatalım: İster ekstra çıtır ister nefis ızgara: Hava ile kızartma , ızgara ve buharda pişirmeyi tek bir cihazda birleştiriyor. Ekstra Çıtır teknolojisiyle çok az yağla veya hiç yağ eklemeden kızartmalar yapmayı sağlıyor. Ürünü benzerlerinden ayıran buharda pişirmeyi atlayamayız. Buhar ve havayla kızartma modlarını birleştirerek balıktan sebzelere kadar birçok tarifte dışı çıtır içi yumuşacık sonuçlar alabilirsin. Kalabalık sofraların üstesinden geliyor: 6,5 litre kapasitesiyle dilediğin kadar misafiri ağırlayabilir, lezzetli ve sağlıklı sofralarla akılları baştan alabilirsin. Temizlik derdi de neymiş: Pratik ve hızlı yönünü pekiştiren bir diğer özelliği ise kolayca temizlenebilmesi. Buhar temizlik modu sayesinde sadece düğmeye basarak yağ ve kirden kolayca arındırılabiliyor. Hızlı sonuçlar, daha az enerji ve mutfakta mutlu bir sen için Tefal Easy Fry Grill Steam burada .

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Unilever, 2007'de seçim sonrası şiddet olayları sırasında hedef alınan Kenya'daki tarlalarından birinde çalışan 77 çay toplayıcısına ödeme yapacak. İşçileri temsil eden İngiltere merkezli hukuk firması Leigh Day, Londra merkezli uluslararası tüketim malları şirketinin yan kuruluşu Unilever Tea Kenya'daki tarlasında silahlı saldırıya uğrayan eski çalışanlarına gönüllü veya karşılıksız ödeme yapmayı kabul ettiğini söyledi. Unilever, bağımsız bir inceleme sonrasında şirketin o dönemde işçilere sunduğu mali desteği kaçıran kişilerin tespit edildiğini söyledi.

  • Neler oldu? Aralık 2007'de Kenya'da seçim sahtekârlığı iddiaları nedeniyle çıkan şiddet olaylarında çay tarlasında yedi kişi öldürüldü, 50'den fazla kadına tecavüz edildi. Etnik gruplara yönelik gerçekleştirilen saldırıların ardından tarla geçici olarak kapatıldı. Unilever, yeniden açıldığında işçilere yağmalanan eşyaların yerine para, mobilya, yatak takımı ve kıyafet verdiğini, tıbbi destek ve danışmanlık sunduğunu belirtti. Şirket, geri dönmeyen işçilere işten çıkarma paketleri teklif edildiğini söyledi.
  • Neden? İşçiler hak ettikleri tazminatların ödenmediğini ileri sürüyor. Geri dönenler, kişi başı ödemelerin bir aylık maaşlarına eşdeğer olduğunu ve bu miktarın çektikleri acıyla orantılı olmadığını belirtti. Çay tarlası çalışanlarından bazıları travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaşarken eski bir kadın çalışanın tecavüze uğradıktan sonra HIV'e yakalandığı bilgisi paylaşıldı. 2015’te Leigh Day, Unilever'in onları zarar riskinden korumak için yeterli önlemleri almadığını iddia ederek dava açtı fakat dava reddedildi.
  • Neden önemli? Unilever ilk günden itibaren şiddet olaylarının sorumluluğunu reddetti; çalışanlar veya ailelerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmediği yönündeki iddiaları yalanladı. 2020’de çay toplayıcılarından 218'i Unilever'in kendilerine yeterince yardım etmediği gerekçesiyle uluslararası insan hakları standartlarını ihlal ettiğini iddia ederek BM'ye şikayette bulundu. Şikayet devam ediyor.
  • Ne dediler? Mayıs 2023’te BM'nin İnsan Hakları ve İş Dünyası Çalışma Grubu, Unilever'in Genel Müdürü Hein Schumacher'e bir mektup yazarak mağdurların adalete ve etkili bir çözüme erişimlerinin olmamasından derin endişe duyduğunu ifade etti. Eski bir Unilever çalışanı işçilerin 2008'de geri döndüklerinde kendi hâllerine bırakıldıklarını iddia etti. Leigh Day'in avukatı David Roberts, "İşçilerin karşılaştıkları tavrın yanlış olduğunu düşünüyoruz. Unilever'in şikayetlere yanıt verme şekli ele alınması gereken bir adaletsizliktir," dedi. Unilever son ödemeler hakkında yorum yapmayacağını söyledi ve geçen sene 2007'de saldırının yaşandığı tarlayı sattı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #21 Süte siber güvenlik önlemi

apéro gazete'de bu hafta: Geçtiğimiz aylarda DSÖ'nün aspartam hakkında yaptığı açıklamalara rağmen diyet kola satışları artıyor. İngiltere peynirleri hakkında yazılmış en eski kitap ülke yemek tarihi adına heyecan yarattı.

27 Eyl 2023

Tefal ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;