Yatırım Finansman ile Gündem Masası

Piyasalara değer kattığımız bir hafta bitiminden sevgilerle,

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Berna Önsel, Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Uzmanı

Borç Tavanı Krizinin Çözüme Ulaşmasının Ardından Piyasalar Merkez Bankalarına Odaklandı

Borç tavanı sorununda anlaşmaya varılmasının ardından gelen pozitif momentum yerini merkez bankası faiz kararı fiyatlamalarına bırakmış durumda. ABD’de açıklanan istihdam verilerinin ardından bu hafta ekonomik veri takvimi sakin seyretti. S&P 500 tarafında ise Ağustos 2022 zirvelerine üzerinde kalıcılık arayışı öne çıktı. Güncelde ise mega-cap hisselerde görülen düşüşler endeks fiyatlamalarını da baskılar nitelikte. ABD’de hafta içerisinde teknoloji şirketlerinde kısmen satış izledik ve zirvelerde zorlanan borsalar için kar satışları ön planda. Henüz trendler döndü demek adına erken olabilir.

 ABD’de bu hafta veri akışı sakindi. İstihdam piyasası adına takip ettiğimiz haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki 2021 sonundan sonra görülen zirve ise resesyon endişesini tetikleyebilecek düzeyde. Şimdilik kuvvetli bir korku oluşmasını beklemiyoruz fakat Fed’in Haziran ayını pas geçme ihtimalini de tetikleyecektir.

Avrupa tarafında ise Zara'nın çatı şirketi Inditex'ten (BME: ITX) gelen güçlü kazanç güncellemesi perakende şirketlerini destekledi. Ancak, petro-gaz ve bankalar gibi döngüsel sektörlerdeki yükseliş sağlık sektörü hisselerindeki negatif momentum ile dengelendi. 

Avrupa Borsaları’nda bu hafta Euro bölgesindeki faiz oranlarının görünümüne ilişkin endişeler nedeniyle genel olarak satıcılı bir seyir izledi. Almanya sanayi üretimi Nisan ayında beklenenden daha az yükseldi ve bu hafta başındaki zayıf yeni sipariş verilerinin ardından Euro bölgesinin en büyük ekonomisi için görünümün kötüleştiğine işaret etti. 

STOXX 600, yavaşlayan ekonomik büyüme karşısında büyük merkez bankalarının önümüzdeki hafta daha fazla faiz artırımına gideceğine dair endişelerin devam etmesi nedeniyle bu hafta yatay seyrediyor. Fed'in Haziran toplantısında faiz artırımına gitmesi ihtimali gerilerken, ECB'nin daha fazla faiz artırımına ilişkin beklentiler devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Klaas Knot, Avrupa Merkez Bankası'nın Haziran ve Temmuz aylarında en az iki kez daha 25 baz puanlık faiz artırımına ihtiyacı olacağını ve enflasyonun yüksek kalması durumunda faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olunması gerektiğini belirtti. 

İsviçre Bankası UBS, ikinci çeyrek sonuçlarının yayınlanmasını Credit Suisse devralımı ile ilgili devam eden prosedürler nedeni ile 25 Temmuz’dan 31 Ağustos'a ertelediğini açıkladı.

ABD hisse senedi fonları, borç limitinin yükseltmesinin kabul edileceğine dair iyimserlikle 31 Mayıs'a kadar olan haftada, son on hafta içinde ilk haftalık girişini kaydetti. Refinitiv verilerine göre, ABD hisse senedi fonları 22 Mart'tan bu yana ilk haftalık girişlerinde net 1,22 milyar $ para girişi yaşadı. Teknoloji ve tüketim sektörü fonları sırasıyla 1,18 milyar $ ve 160 milyon $ değerinde para girişi ile en çok alım yapılan sektörler oldu. Para piyasası fonlarına ise üst üste altıncı haftada da 27,56 milyar $ ile ABD’li yatırımcılar net alıcı olmaya devam etti. Benzer görünüm ABD tahvil fonlarında da görüldü. Tahvil fonlarında art arda beşinci haftada da 1,79 milyar $ alım gerçekleşti.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

resesyon

Berna Önsel

Inditex

BME: ITX

Avrupa

Euro bölgesi

Almanya

Avrupa Merkez Bankası

Klaas Knot

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

🏦 Net rezervde açık derinleşiyor

Hafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin net döviz rezervindeki düşüş serisi devam ediyor.

09 Haz 2023

EPA

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;