aposto-logo
TR
TREN

Her ülkeye bir fabrika

Tesla CEO'su Elon Musk bu yılın başlarında yeni bir fabrika açacağını duyurmuştu. Fabrikanın konumu üzerine görüşmeler sürüyor.

22 Eylül - Odeabank - Pareto
Odeabank ile birlikte

Odea ile yatırımın merkezinde sen, yanında ise Rob’O var Herkesin farklı öneri sunduğu, yatırım alternatiflerinin çok fazla olduğu bir ortamda sürekli bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissediyor musun? Öyleyse seni önce Odea , sonra da yapay zekâ destekli akıllı danışman Rob’O ile tanıştırmaktan mutluluk duyarız. Odea: Yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea ’nın yatırım konusundaki uzmanlığı ve oldukça zengin ve geniş ürün portföyü sayesinde farklı yatırım seçenekleriyle tanışabilir, birikimini ve geleceğini emin adımlarla yönetebilirsin. Yatırımın merkezine seni koyan Odea’da bir de sana eşlik etmek üzere, yapay zekâyla tasarlanan akıllı yatırım danışmanı Rob’O var. Rob’O: Beklentilerine uygun yatırım portföyünü belirlemek için işe önce seni ve yatırım hedeflerini yakından tanımakla başlar ve sorduğu sorularla yatırımcı profilini belirlemeni sağlar. Sonrasında risk seviyene, değerlendirmek istediğin portföy büyüklüğüne ve yatırım yapmak istediğin süreye uygun olarak TEFAS fonlarında işlem gören fonlardan bir teklif oluşturur. Sana da bu teklifi onaylayıp takibini yine Rob’O’ya bırakmak kalır. Çünkü günlük piyasa gelişmelerini ve fon dağılımını takip etmek de yine Rob’O’nun işi. Dikkat dikkat: Sana her adımda destek olmaya hazır olan Rob’O, gerçek bir yatırım yapmaya karar vermeden önce, sanal bir portföyle denemeni de mümkün kılıyor. Yatırım odaklı bankacılık uygulaması Odea ’yı hemen indirerek, görüntülü görüşme adımlarıyla kolayca hesap açabilir, Rob’O ile anında tanışabilirsin.

Daha fazlasını öğren

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

Yeni girişimler ve köklü otomobil üreticileri şirketin elektrikli araç hakimiyetini sarsan hamlelerde bulunsa da, küresel liderler hâlâ kendi ülkelerinde Tesla fabrikası görmek istiyor. Tesla, şu anda ABD, Çin ve Almanya'da üretim yapıyor.  

Arka plan: Tesla CEO'su Elon Musk Mayıs ayında yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin muhtemelen bu yılın sonuna kadar yeni bir fabrika için yer seçeceğini söylemişti. 

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Pazar günü BM Genel Kurulu toplantıları için gittiği ABD’nin New York kentinde Elon Musk ile görüştü. TOGG’la birlikte Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatan Erdoğan; Musk'a elektrikli araç şirketinin yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması çağrısında bulundu.
  • Wall Street Journal'ın haberine göre, Suudi Arabistan'ın elektrikli araçlar için gerekli metalleri güvence altına almak ve ekonomisini petrolden uzaklaştırmak adına bir üretim tesisi üzerine Tesla ile görüşme hâlinde olduğu iddia edildi. Henüz başlangıç aşamasında olduğu belirtilen görüşmeyi, Elon Musk yalanladı.
  • Haziran ayında Musk, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin otomobil üreticisini ülkede "önemli bir yatırım" yapmaya zorladığını ve yakında böyle bir duyuru yapılmasının beklendiğini belirtmişti. Hindistan'ın sürdürülebilir bir enerji geleceği için güçlü bir potansiyele sahip olduğunu belirten Musk, SpaceX'in Starlink uydu internet hizmetini de Hindistan'a getirmeyi umduğunu sözlerine eklemişti.
  • Fransa, İtalya ve İspanya'daki liderler de AB'de elektrikli araç satışlarına yönelik artan taleple birlikte Tesla'yı çekmeye çalışıyor. Yine Haziran ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Musk ile konu üzerine görüşmeler gerçekleştirmişti. Politico'da yer alan habere göre, ekibin sıradaki fabrika için gözünü İspanya'ya diktiği bildirildi ve Musk aynı hafta içerisinde İtalya Başbakan Yardımcısı Antonio Tajani ve Başbakan Giorgia Meloni ile de bir araya geldi.

Bir adım geriden: Mart ayında Tesla CEO'su, şirketin küresel ayak izini genişletme çabasının bir parçası olarak şirketinin Meksika'nın Nuevo Leon eyaletinde bir gigafactory açacağını belirtmişti. O dönemde Musk, Tesla'nın yatırımını detaylandırmamıştı ancak Meksikalı yetkililer fabrikanın 5 milyar dolarlık bir yatırım içereceğini söylemişti. 

  • Gelişmeler: Bu haftanın başında Nuevo Leon Valisi Samuel Garcia, tesisin 15 milyar dolarlık bir yatırımı kapsayacağı bilgisini verdi.

Neden önemli? Tesla, geçtiğimiz yıl itibariyle yaklaşık 1,3 milyon adet olan otomobil satışını 2030 yılına kadar yılda 20 milyona çıkarmayı hedefliyor. Ağustos ayında şirket CEO'su Elon Musk, bu hedefe ulaşmak için Tesla'nın yaklaşık bir düzine fabrikaya ihtiyaç duyacağını belirtmişti.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

NEREDE YAYIMLANDI?

ParetoPareto

BÜLTEN SAYISI

♻️ Fabrika telaşı, çevre yanlısı iddialar

Ülkesinde bir Tesla fabrikası isteyen liderlerin sayısı artıyor, Avrupa Parlamentosu şirketlerin çevre dostu ürünlere dair yaptığı asılsız pazarlamalara yaptırım uygulayacak.

22 Eyl 2023

Odeabank ile birlikte

YAZARLAR

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri her pazartesi ve cuma e-posta kutunuzda.

İLGİLİ OKUMALAR

;